17 Kasım 2018

Mobil Sosyal Ağlar Markalara Nasıl Yardım Edebilir?

Dünya çapındaki kullanıcılar arasında yapılan bir araştırma, kullanıcıların %85’inin sosyal ağlara mobil cihazlarından da bağlandıklarını ortaya koyuyor. Bu çok yüksek bir oran ve daha da yükselecek.

Markalar, müşteri potansiyeli bulunan hedef gruplarını mobil cihazlar ile girilen sosyal ağlardaki trafiği inceleyerek daha iyi analiz edebilirler. Bu analizler neticesinde müşterilerinin bir ürüne nasıl tepki verdiklerini, bir kampanya ile nasıl ilgilendiklerini veya yeni bir duyuru gördükleri zaman ne yaptıklarını bölge veya farklı pazarlara göre belirleyebilirler.

Örneğin bir firma Makedonya’da 3 yeni mağaza açmak istiyor. Mobil veriler üzerinden edinilen sosyal ağ analizleri, o bölgelerde oturan kullanıcıların bu mağaza açılış haberlerine nasıl tepki verdiklerini, genellikle nelerle ilgilendiklerini, nasıl beklentileri olduğunu belirleyebilir. Mağazalar açıldıktan sonra da nelerin iyi gittiğini, hangi konularda daha çok geliştirme yapmaları gerektiğini öğrenebilirler.

Bu veriler ile markalar, kullanıcıları ile iki kilit türde etkileşim içine girebilirler. Birincisi, doğrudan kullanıcı analizleri ile, kullanıcıların merak ettikleri konuları bulup, bu konularda kendilerine soru sorulmasını sağlayabilirler. Böylece, kullanıcıyı yalnızca yönlendirerek, kendilerinin değil kullanıcının ilk adımı atmasını sağlamış olurlar. Bu, özellikle pazarlamada çok önemli. İkincisi ise uzun dönemli verileri analiz edip, kullanıcı istek, gereklilik ve alışkanlıklarını ortaya çıkartıp, online veya gerçek mağazalarında bu alışkanlıklara göre zamanlanmış bölgesel kullanıcılara özel kampanyalar yapabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*