16 Kasım 2018

Mobil Ticaret, E-ticaretin Tahtını Elinden Alacak mı?

Mobil Ticaret ya da kısa adıyla m-ticaret, geleneksel satış ve pazarlama kurallarını çok kısa bir sürede kökten değiştirdi. Artık müşteriler, nerede ve ne zaman olursa olsun her istediklerinde alışveriş yapabilmenin zevk ve ayrıcalığına kavuştu. Araştırmalar ve rakamlar gösteriyor ki, mobil ticaret kısa vadede olmasa da, gelecekte tüm online ticareti domine edebilecek güce sahip.

“Yakın alan iletişimi” NFC ve “Mobil cüzdanlar”

Oldukça yakın bir gelecekte günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olacak “Yakın alan iletişimi” (NFC) ve “Mobil cüzdanlar” ile alışveriş daha esnek ve kolay bir hale geliyor. Bluetooth ve Wifi gibi kablosuz teknolojilerin aksine, sunduğu kısa mesafe ve bant genişliği ile, mobil kullanıcılarına GSM operatörleri aracılığıyla ödeme yapma imkanı sunan “Near Field Communication” yani “Yakın alan iletişimi” aynı zamanda kullanıcılarına güvenli ve hızlı bir sistem vadediyor. Yani yakın bir zaman içerisinde oldukça yaygın bir şekilde, markette kasaya geldiğinizde cep telefonunuzla pratik bir şekilde ödemenizi yapabileceksiniz. Saniyenin 5’te 1’i gibi bir hızla yapılan ödemeler sayesinde alışveriş daha kolay bir hal alıyor. NFC teknolojisine sahip mobil cihazların geçtiğimiz yıl 32 milyon civarında gerçekleşen satışının, 2015 yılında 1.2 milyar adete çıkması bekleniyor.

QR kodlar ve kuponun mobil pazarlamadaki önemi

Geçtiğimiz yıl, Amerika’daki her 5 akıllı telefondan biri, offline mağazalarda QR kod kullandı. Bu kullanımların %73’ü ürün hakkında bilgi almak, %23’ü ise kupon veya indirim sorgulamak amacını taşıyordu. Offline mağazaların QR kodları daha efektif kullanmaya başlamasıyla, bu kodlar; entegre kampanyaların ve pazarlama planlarının vazgeçilmez öğelerinden olacak gibi duruyor.

Mobil cihazlar tüketici davranışlarını değiştirdi

2011 yılında satılan her 3 cep telefonundan 1’i akıllı telefondu. Bu da tüketicilerin artık dünyayla daha bağlantılı ve sosyal ağlara daha hakim bir tutum sergileme gayretinde olduklarını gösteriyor. Ayrıca akıllı telefon kullanıcıları mobil sitelere girmek yerine, indirilebilir uygulamalarda vakit geçirmeyi daha fazla tercih ediyorlar. Kullanıcıların %74’ü zamanlarını oyunlar veya sosyal ağ uygulamalarında geçirme eğilimine sahip. Buna karşılık Her 5 kişiden 1’i televizyon izlerken mobil chazlarından ürün araştırması yapıyor.

Online alışverişte erkekler telefon, kadınlar tabletleri tercih ediyor

Mobil alışveriş yapanların %51’ini oluşturan ve yaşları 18-34 arasında değişen gençler, diğer yaş gruplarına oranla daha sık mobil cihazlardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Buna karşılık erkekler, kadınlara oranla daha fazla para harcama eğiliminde. Eğer beklentiler doğru çıkarsa, 2012 yılı sonuna gelindiğinde ortalama bir erkeğin mobil alışveriş harcaması yıllık 677 doları bulacak. Tüm bu bilgilere ek olarak mobil alışveriş tutkunları, masaüstü PC’lerden yapılanın aksine alışveriş için hafta sonunu tercih ediyorlar.

Mobil pazar yakın gelecekte daha da büyüyecek

2014 yılında dünya e-ticaret hacminin 1 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Mobil ticaretin ise, 2015 yılında 119 milyar dolarlık bir hacme sahip olacağı öngörüler arasında. Önemli olan ise bu trende şimdiden ayak uydurabilmek. Online parekendecilerin, tıpkı web pazarlama ve satış kanallarına yöneldikleri gibi, zaman kaybetmeden akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara da satış politikalarını adapte etmeleri gerekiyor. Öncelikli olarak işe, mobil web sitelerine ek olarak, bir de tabletler için özel siteler kurgulamakla başlayabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. 1 Sosyal Medya Ajansı der ki:

    Merhaba,
    Makaleniz ajansımızın blogunda mobil dünya ile ilgili yazdığımız yazımız için faydalı bir kaynak oldu. Teşekkür ederiz:)
    http://1sosyalmedyaajansi.com/blog/mobil-dunya-mobillesme/

Fikrini söyle

*