17 Kasım 2018

Mobil Ticaret PC’ye Karşı: Müşteri Hangi Ekranda Nasıl Satın Alıyor? [İnfografik]

mobi-mobil_ticaret-eticaret-mobil_alışveriş-alışveriş-mobil_reklam-mobil_pazarlama-facebook-facebook_mobil

Akıllı telefonlar tabletin o kadar reklam edilmesine karşın büyük başarı yakalayarak mobil ticarette en çok kullanılan ekran oldu. Bu da mobil pazarlamacının kabusu oldu. Şimdi e-ticarette hangi müşteri, hangi ekranı neden tercih ediyor ve hangi ekranda ne satın alıyor sorularını yanıtlamanız lazım. Yazması bile uzun oldu ama e-ticarette satışlarınızı artırmanızın yolu bunu anlamak.

Facebook araştırdı

Facebook’un 4 Şubatta yaptığı araştırmaya göre tüketiciler mobile kayıyor, ama henüz ekran deneyiminden laptop kadar memnun değiller. Her ne kadar müşteri alışveriş yolculuğunun yüzde 45’i akıllı telefona yönelse de (ki Y kuşağında bu oran yüzde 57 ama mobil alışveriş hâlâ yüzde 60’ın altında), tüketicilerin yüzde 70’i hem mobil site hem de mobil uygulama alışveriş deneyiminin geliştirilmesi gerektiğini söylüyor.

İlgili yazı: Mobil Reklamda Bullseye Worldwide Türkiye’de InMobi’nin Ortağı Oldu

Kısacası daha kullanışlı mobil alışveriş arayüzleri lazım

Lazım da nasıl yapacaksınız? GfK araştırma firmasını kiralayan Facebook IQ, yani Facebook’un sosyologlardan insanbilimcilere ve bilim adamlarına uzanan araştırma kolu bunu e-ticaret siteleri için araştırdı.

Mobil cihazlar e-ticarette nasıl önemli?

Facebook’un bu atılımı Google’ın “mikro anlar ve webrooming uygulamasını birleştiren” yeni iş modelinin hemen ardından geldi. Evet, Google da mobil ticarette atılım üzerine atılım yapıyor ve 3 bölümlük yazı dizimizin devamında bu gelişmeyi anlatacağız.

Facebook diyor ki mobili diğerlerinden ayrı bir pazarlama kanalı olarak düşünün.

Bugüne kadar yazılarımızda, özellikle 2016 trendleri dizimizde çok kanallı pazarlamanın önemini vurguladık ve sizlere mobili buna entegre etmeniz gerekiyor dedik. Bunda bir değişiklik olmadı, ama Facebook’un vurguladığı nokta, mobil ticaret mantığının PC ve laptopla yapılan e-ticaret mantığından farklı olması; yani mobil müşteri kafası online müşteri kafasından farklı. Hatta siz online müşteri olarak mobil cihazla alışveriş ederken bile farklı kafada alışveriş yapıyorsunuz. Dolayısıyla mobil kanalı çok kanallı pazarlamaya entegre ederken buna dikkat etmemiz gerekiyor.

Bugün Joygame’in tamamını yaz ortasında satın alan Netmarble şirketinin Türkiye Mobil ve Medya Direktörü Aras Şenyüz’le yaptığımız söyleşide, Türkiye’de ilk olgunlaşan mobil ticaret sektörü olan mobil oyunları konuşurken bu soruyu sorma imkanımız oldu. Aras Bey kısaca “Mobil oyun oynayan, hatta mobil oyunda sanal alışveriş yapan bir kullanıcı mutlaka paketli hızlı tüketim malları satın alan standart bir online perakende müşterisi değildir” dedi.

Facebook’un araştırmasında da aynı sonuç görülüyor: Mobil müşteri ile online müşteri aynı şey değil. Ayrıca online müşterinin mobil cihazda mobil müşteriye dönüştüğüne dikkat etmek gerekiyor.

İlgili yazı: 2016’nın En Kritik 5 Mobil Ticaret Trendi

mobi-mobil_ticaret-eticaret-mobil_alışveriş-alışveriş-mobil_reklam-mobil_pazarlama-facebook-facebook_mobil

 

Peki nasıl yapacağız?

Öncelikle 1995 sonrası doğan Y kuşağı laptop, mobil ve masaüstü arasında hiç ayrım yapmıyor. Hepsinde alışveriş ediyor. Bizde de API’lar ile çok kanallı müşteri davranışını izleyerek müşteriye özel kişiselleştirilmiş kampanyalar, hatta 1 günlük fırsat teklifleri düzenlemek gittikçe yaygınlaşmaya başladı.

Anı yakala!

Ancak Facebook’a göre kişiselleştirilmiş gerçek zamanlı kampanyalar düzenlemek yeterli değil. Bir de bunları farklı ekranlara göre özelleştirmek gerek. Kısacası müşterinin farklı ekranlarda nasıl davrandığına bakacaksınız, ardından kişiselleştirmiş kampanyalar düzenleyeceksiniz ve bunların sayfa düzeni mobil ekranda farklı olacak, mobile özel olacak. Elbette bunu elle yapamazsınız.

Artık iş zekasını dijital pazarlamayla birleştirmek bağlamında, CRM’i çok kanallı pazarlamaya API’lar ile entegre etmeniz lazım. Böylece elinizdeki o çok değerli güncel müşteri alışveriş verisini kullanarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınıza dair ipucu mu istiyorsunuz? Yeniden hedefleme reklamları yazılarımıza bakabilirsiniz. Ancak bu yazıda yeni bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Mobil satışlarınızı artırma tavsiyeleri

  • Müşteri davranışını farklı ekranlarda izleyin.
  • Gerçek zamanlı kişiselleştirilmiş pazarlama yapın
  • Mobilde dikkat ve alışverişe ikna süresinin çok kısa olduğuna dikkat edin.
  • Facebook’un reklam gelirlerinin yüzde 80’ninin mobilden geldiğini akılda bulundurun.

Mobil reklam formatlarına odaklanın

Herkes mobil reklam kullanmak istiyor, ama mobil reklamların gerçekten dönüşüm sağlayarak satışları artırdığını gösteren metrikler bulmak zor. Bu yüzden de e-ticaret sektörü henüz mobil reklamlara odaklanmıyor. Oysa her şey mobile kayıyor. Klasik e-ticaret önemini koruyacak olsa da her yıl müşterilerinizin gittikçe daha büyük bir kısmı mobil ekrandan alışveriş edecek. Elbette bu sorunu çözmenin yolları var.

Tabii Facebook da mobil reklam gelirlerinden para kazandığı için insanları mobil alışverişe yönlendirmek istiyor. Aslında bu konuda haklı, çünkü Facebook müşteri tabanı hızla mobil alışverişe kayıyor. Facebook üzerinden gelen veya yapılan mobil alışverişler Aralık 2014 ve Aralık 2015 arasında iki katına çıktı ve genel alışverişin yüzde 37’sine ulaştı.

İlgili yazı: Radore’den mobil uyumlu yepyeni web site

Müşterinin yüzde 60’ı telefonla alışveriş istiyor

Facebook’un moda, tüketici elektroniği ilee diğer ürünleri telefon ve PC’yle satın alan 2400 yetişkin üzerinde yaptığı araştırmada müşterinin akıllı telefonla alışveriş yapmak istediği ortaya çıktı. Öyle ki müşterilerin yüzde 60’ı bu yıl akıllı telefonla alışveriş yapacaklarını veya fiziksel mağazada ürün inceleme, araştırma ve karşılaştırması yapacaklarını söylüyor.

Ancak aşağıdaki infografiğe bakın: Müşteriyi mobil alışverişten caydıran birçok etken var ve bunları ortadan kaldırmak lazım.

Bir kere büyük ekranda ürün karşılaştırması yapmak daha kolay. Ayrıca kart bilgileri girmek ve form doldurmak büyük ekranda (klavye ve fare ile) daha kolay. Pazarlamacılar bunu mobil sitelerde nasıl yapacaklarını henüz keşfedemediler. Öyle ki Facebook genel tüketici bilgileri direktörü Erin Sills konuyla ilgili açıklamasında, mobil uygulamalara mobil sitelerin yüzde 43’ü kadar pazarlama yatırımı yapıldığını söyledi (yazımızın ikinci bölümünde bu sorunu nasıl çözeceğinize odaklanacağız).

İlgili yazı: Video Reklamı Kime Vereceksiniz? Facebook mu, Snapchat mi?

 

Bazı bariz çözümler var

Hemen uygulasanıza! Örneğin mobil ekranda ödeme bilgisi girmeyi kolaylaştıran pratik bir form tasarlayabilirsiniz. Ayrıca insanları sizden alışveriş etmeleri için uygulama indirmeye zorlamamanız gerek (neyse ki Amerika’nın tersine bizde bu yaygın bir uygulama değil).

Ekranı bilgiye boğmayın

Facebook tüketici bilgileri araştırma direktörü Helen Crossley, mobil pazarlamacıların mobil ekranda her şeyi göstermemesi gerektiğini söyledi. Çevirisi: Yer yok. Mobilde yazıdan çok görsele ağırlık verin. Y kuşağı da bunu seviyor.

Aynı zamanda kişiselleştirilmiş reklamlar yayınlayın. Zaten mobilde hızla siteden çıkıyorlar, bir de müşteriye özel faydası olmayan jenerik reklamlarla insanların tadını kaçırmayın. Ancak kişiselleştirme yaparken abartmamanız gerek. Bunu da 3. bölümde anlatacağız.

İlgili yazı: İnsan Beyni Mobil Reklama Nasıl Tepki Gösteriyor? [Araştırma]

Çapraz kanalda çapraz müşteri yolculuğu

Bir diğer tavsiyemiz müşterinin mobilde ürün bakıp PC’de alışveriş etmesi gibi çapraz davranışlarını iyi takip etmeniz yönünde. Öyle ki müşteri sabunu mobilden alıyorsa ekran kartını PC’den satın alıyor olabilir. Nitekim müşterinin yüzde 40’ı alışverişe bir ekranda başlıyor ve diğerinde devam ediyor, hatta ekranda başlayıp fiziksel mağazadan alışveriş yapıyor. Ayrıca yüzde 54’ü ekranda alışverişi kolaylaştıran markayı / e-ticaret sitesini tercih ettiklerini söylüyor.

Yeniden hedefleme mantığı

İşte bu bağlantıyı kurmak için mobil reklamları optimize ederken yeniden hedefleme reklamları mantığında düşünebilirsiniz. Tabii Facebook kullanıcıları her an mobil uygulamaya bağlılar. Facebook uygulamasından çıkan kullanıcıların tüm Facebook verilerini her seferinde silerek kullanıcıyı kendisini kullanmaya teşvik ediyor. Bu da Facebook’un müşteri davranışını sürekli izleyebilmesi demek.

EticaretMag tavsiyesi

Mobil ve çok kanallı pazarlamada önce insanı, sonra ekranı düşünün.

mobi-mobil_ticaret-eticaret-mobil_alışveriş-alışveriş-mobil_reklam-mobil_pazarlama-facebook-facebook_mobilSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*