15 Kasım 2018

Mobil Ticarete Adım Atacak İşletmeler İçin 7 Mobil Site Önerisi

Mobil cihaz satışlarının tavan yaptığı son birkaç yıl içerisinde akıllı telefonlar masaüstü bilgisayarların yerini çoktan almaya başladı bile. Bu gelişmeler doğrultusunda m-ticaret hacmi de oldukça hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu yeni ticaret formatı yalnızca büyük şirketler için değil, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmeler için de oldukça efektif bir mecra sunuyor. Bu trendin gerisinde kalmamak için birçok işletmenin internet sitelerini mobil ve tablet cihazlara optimize etmeleri büyük önem taşıyor. İşte mobil sitenizi, müşterilerinizin gözünde daha etkili bir hale getirecek 7 ipucu:

Kullanılabilirliği göz önünde tutun

Bağlantısı nispeten daha yavaş olan mobil aboneler için “görselleri engelle” tarzında eklemeler ile daha da kolay ve kullanılabilir bir tasarım elde edilebilir. Bu seçenek ile, mobil kullanıcıların yüklenmesi oldukça yavaş sürebilecek imajları görüntülemek için karar vermelerine imkan tanıyabilirsiniz. Aynı zamanda tam ekran deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar için bir geri dönüş seçeneği de bırakmak faydalı olacaktır. Gerek internet üzerinden kendi ziyaretçileriniz arasında yapacağınız anketlerle gerek de doğal gözlem yöntemleriyle kullanıcıların mobil cihazlarını nasıl kullandıklarını araştırmanızda fayda var.

Yüksek çözünürlüklü görseller kullanın

Mobil cihazların görüntü kalitesi piyasaya sürülen her yeni cihazla bir kademe daha artıyor. Bu sebeple mobil sitenizde yer alan görsellerin kalitesi de bir o kadar önem arz ediyor. Düşük çözünürlüklü grafikler, mobil cihazlarda kötü ve amatör bir görüntü oluştururken, müşterilerin gözünde iyi bir algı yaratmayan bu düşük kaliteli görseller sebebiyle de alışveriş yapma niyetinde olan birçok ziyaretçi sitenizi terk edecektir.

Duyarlı bir tasarım yapmaya gayret edin

Bir web sitesinin mobil versiyonu; ekran boyutlarından dolayı normal bir bilgisayardaki tarayıcının gösterdiği performansı gösteremez. Bu sebeple internet sitenizi mobile optimize ederken, cep telefonlarının ekranlarını baz alarak bazı önemli gördüğünüz kategorileri ön plana çıkarıp, mobil tüketiciyi ilgilendirmeyen kısımları göz ardı edebilirisiniz. Başarılı e-ticaret sitelerinin mobil sitelerinde, bilgisayarlardakinin aksine oldukça sınırlı sayıda ve en çok tercih edilen kategorilerin ön plana çıkarıldığını görebiliriz.

Basitilik her zaman sattırır

Mobil optimizasyonlu web site tasarımlarının temel prensipleri arasında belki en önemlilerinden biri sadelik ve anlaşılabilirliktir. Karışık ve onlarca kategorinin alt alta sıralandığı menüler kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler. Özellikle mobil sitenizden ürününüzü satma niyetindeyseniz; basit bir tasarım vazgeçilmeziniz olmalıdır.

Flash kullanımından kaçının

Dünyada, akıllı telefon pazarının büyük bir bölümünü Apple’ın iOS işletim sistemli cihazları oluşturuyor. Fakat bu cihazlarda flash, yalnızca uygulamalarda aktif olup, web sayfalarında çalışmıyor. Bu önemli bilgiyi göz ardı etmeyerek mobil site tasarımınızı yaparken flash kullanmaktan kaçınmaya dikkat edin. Bugüne kadar piyasaya sürülen Android yüklü cihazlarda flash gösterimi bulunuyor ancak yeni Jelly Bean sürümü ile beraber Android’de de aynı iOS gibi flash desteği bulunmayacak. Yani yeni dönemde flash’e mobilde yer yok.

Yeni kral içerik değil; bağlam

Mobil kuponlar, günlük fırsatlar, lokasyon bazlı uygulamalar ve check-in’ler gibi satış ve reklam taktiklerinin kişiselleştiğinden beri pazarlama da, mobil cihazlar da yeni bir boyut kazanmış oldu. Lokasyonun daha bir önemli olduğu mobil mecralarda hedeflenmiş ve anlık teklifler diğer uygulamalara göre çok çok daha etkili sonuçlar verebiliyor. Bu bilgileri dikkate alarak; mobil sitenizin kullanıcıya hangi yollarla ulaşabileceğine ve onlara ne vaat ettiğine dikkat edin.

Mobil uygulama olmazsa olmaz

Günümüzde şirketiniz için mobil bir uygulamaya sahip olmak imkansız bir durum olmaktan çıkıp, neredeyse bir zorunluluk haline gelmeye başlıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, gelecekte online alışverişin büyük çoğunluğu mobil cihazlardan gerçekleştirilecek. Bunun bilincinde olan markalar, birbiri ardına mobil uygulamalarını pazara sürüyorlar. Hem işletmelere, hem de kullanıcılara sayısız nimetler sağlayan mobil uygulama pazarında bir an önce yerinizi ayırtın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Cemal,

  paylaşımın için çok teşekkürler. çok önemli bir noktaya parmak basmışsın.

  5’i bir yerde, mobil ticaret her yerde! mottosuyla oluşturduğumuz sunum ile de bu yazıyı desteklemek isterim. http://www.slideshare.net/motto23/5i-bir-yerde-mobil-ticaret-her-yerde

  #mobilticaretheryerde

 2. Merhaba Cemal ve Mehmet,

  Öncelikle yazı için Cemal ‘e teşekkür ederim. Hem sektörün görmediği yada sadece uygulama çıkartarak bu işi çözeceğini sanan son hız gelen mobil ticareti ve yapılması gerekenkleri ele aldığı için.

  Mehmet ‘in sunumda Operatörlerimizin hala oyunun içine girebileceklerini gösteren özellikler ve fırsatlar içeriyor. Öyleki özellikle LBS konusunda ve mobil pazarlama kampanyalarının biteceği yer (landing page ve micro-site) olaylarını ucu kesinlikle m-ticaret ile bitecek ve markalar bunu keşfedecekler. Eli kulağında olan bir konu bu, igili ara çözümleri ve lokasyon reklam modellerini takip etmelerinde fayda var.

  Teşekkürler, herkese bol şans

Fikrini söyle

*