15 Kasım 2018

Mobil Ticaretin Ciddiye Alınması İçin 7 Neden

Mobil ticaret neden önemliAkıllı telefonların kullanıcılar arasında yaygınlaşması, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını da doğrudan etkilemeye başladı. Online alışveriş hızla büyümeye başlarken özellikle 2012’de mobil ticaret alanında yaşanan gelişmeler, 2013 yılında mobil alışverişin daha da büyüyeceğine dair sinyaller veriyordu.

Dünya genelinde 1,4 milyar akıllı telefon kullanıcısı bulunmakta. Dünya nüfusunun 7 milyar olduğunu göz önünde bulundurursak, her 5 kişiden birinin akıllı telefonu olduğunu söylemek mümkün. Android ve özellikle iPhone’un hakim olduğu bu pazara bir de 118,9 milyon tablet eklenince mobil ticaret kavramının önemi daha da artıyor.

Kullanıcıların mobile olan yaklaşımının böylesine kısa bir sürede değişmesi, markaların da bu duruma bir an önce adapte olmasını gerektirdi. Özellikle ABD’deki markaların son birkaç yıldır mobil üzerine çalışmalar yapıyor, gerek mobil site gerek mobil uygulamalara yatırım yapan bu şirketlerin yüzleri de gülmeye başladı. Özellikle eBay, bu noktada örnek olarak gösterilebilir. 2012 yılında mobilden 13 milyar dolarlık gelir elde eden şirketin mobil uygulaması toplamda 100 milyon kez indirildi.

Markalar mobil ticarete neden önem vermeli?

Mobil ticaret hacmi sürekli artıyor

2013’ün mobil ticaretin yılı olacağı uzmanlar tarafından vurgulanıyordu ve ABD’de açıklanan ilk çeyrek rakamları bu öngörüleri doğrular nitelikte. ABD’de 2013’ün ilk çeyreğinde mobil ticaret hacminin %31 büyümesi tüketicilerin akıllı telefon ve tabletlerinden yaptıkları alışverişlerin arttığını gösteriyor.

Emarketer’ın araştırmasına göre 2012’de ABD’nin mobil ticaret hacmi 23,72 milyar dolar seviyelerindeydi ve bu yıl bu rakamın 14 milyar dolar artarak 37,44 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bunun yanı sıra yine ABD’deki küçük ve orta çaplı şirketlerin %66’sının mobil teknolojilere yatırım yapması da markaların kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını yakalamaya çalıştıklarını gösteren bir diğer etken.

Mobil alışveriş yapanların sayısı artıyor

mobil ticaret
ABD’de mobil alışveriş yapan kullanıcıların 118 milyonu geçmesi ve önümüzdeki yıllarda bu rakamın 174,9 milyona ulaşması da şirketlerin mobile yatırım yapmasının arkasında yatan etkenlerden bir diğeri.

Türkiye’de ise 12 milyon mobil internet kullanıcısı bulunmakta ve mobil cihaz penetrasyonu ise %89,5 olarak belirtiliyor. Türkiye’deki e-ticaret şirketlerinin böyle büyük bir kitleyi göz ardı etmemesi gerekiyor. Bu sebeple mobil uygulama ve mobil sitelere ağırlık vererek, mobil kullanıcılara yönelik uygulama ve teknolojiler geliştirebilirler.

Mobil cihazlardan gelen trafik devamlı olarak artıyor

Mobil cihazlardan markaların internet sitelerine yönlenen trafik hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Mobil cihazlardan gelen trafiğin oranı 2012’de %2 civarındayken 2013’ün ilk çeyreğinde bu oran %21’e çıktı. Tabletlerden gelen trafik %10,58’ken, akıllı telefonlardan gelen trafik %10,44 olarak öne çıkıyor.

Mobil cihazlar üzerinden online mağazalarda geçirilen süre ise Şubat 2013’te 17,9 milyar dakika olarak öne çıkıyor. Şubat 2010’da akıllı telefonlar üzerinden 2,7 milyar dakika online mağazaların internet sayfalarında harcanmışken, 2013 Şubat’ta bu rakam 12,9 milyar dakikaya ulaştı. Tabletler söz konusu olduğunda Şubat 2010’da herhangi bir veri bulunmazken, Şubat 2013’te bu rakam 5 milyar dakikayı geçti.

Mobil sitelerden gelen trafiğin armasından dolayı mobile uyumlu sitelerin önemi de oldukça önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Mobil sitenizi daha iyi bir hale getirmek ya da sıfırdan oluşturmak için “Mobil Ticarete Adım Atacak İşletmeler İçin 7 Mobil Site Önerisi” adlı yazımıza, tabletlere uyumlu bir strateji geliştirmek istiyorsanız “Tabletlerin Egemen Olduğu Bir Dünyaya Doğru: T-ticaret” isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Mobile uyumlu site ve mobil uygulamalar arasındaki farklılıklar içinse “Mobil Uygulama mı, Mobile Optimize Edilmiş Site mi?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mobilde olmak, markalara yeni bir satış kanalı daha kazandırmış olur

E-ticaret siteleri reklam ve pazarlama işlemleri için sosyal medya ve e-posta pazarlama gibi tekniklerden yararlanıyorlar. F-ticaret yani Facebook üzerinden satış yapmak ABD’de denenen bir yöntem oldu; fakat henüz bu kanalların yaygınlaşmaması, tüketicilerin bu konuda biraz daha vakte ihtiyaçları olduğunu ortaya koydu.

Bu yüzden mobil site ya da uygulamanızın olması şirketinizin farklı bir satış kanalının daha olması anlamına geliyor. Mobil cihazlarından internete giren tüketiciler mobil siteniz ya da uygulamanız aracılığıyla sitenize gelerek alışveriş yapabilir ya da ürün bilgilerine ulaşabilirler.

Mobil cihazların mağaza içinde kullanımı, satışları artırıyor

Mobil mağaza içi kullanımı
Google’ın yaptığı araştırmaya göre, mobil alışveriş yapan tüketicilerin %84’ü fiziki mağazalarda alışveriş yaparken mobil cihazlarını kullanıyor. Tüketicilerin %97’si mutfak araç-gereci, %89’u yiyecek içecek ve %87’si bebek ürünlerini aramak için mağaza içinde mobil cihazlarını kullandıklarını belirtiyor.

Tüketiciler mağaza içinde ortalama olarak 15 dakika mobil cihazlarını kullanırken, %82’lik bir bölüm arama motorlarından ürün araması yaparken, %62’lik kesim markaların mobil sitelerini ziyaret ediyor. Her üç tüketiciden biri mağaza görevlisinden yardım almaktansa, akıllı telefonundan ürün hakkında bilgi almayı tercih ediyor.

Mobil cihazlar fiyat karşılaştırmaya olanak sağlıyor

Mobil cihazlar sayesinde tüketiciler online mağazaların sayfalarını ziyaret ederek fiyat karşılaştırması yapılabiliyor. Böylelikle online olarak daha uygun fiyata ürün bulan tüketici o an mobil cihazıyla aradığı ürünü sipariş edebiliyor. Bu sebeple markalar mobile optimize edilmiş sitelere sahiplerse, akıllı telefonlarından fiyat karşılaştırması yapan tüketiciler, rahatlıkla markanızın sayfasına girerek, alışveriş yapabilirler ya da ürünleri inceleyebilirler.

Tüketiciler mobil cihazlarla her yerden alışveriş yapabilirler

Tüketiciler online alışveriş yapabilmek için artık sadece masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlara ihtiyaç duymuyor. Sokakta, işte, yolda yürürken veya bir yerde yemek yerken akıllı telefonlarını kullanarak markaların online mağazalarını ziyaret edebiliyor. Bu sebeple mobil ticaret tüketicilere, internet bağlantısının olduğu her yerde alışveriş imkanı sunuyor. Bu da mobil ticaretin önemini artıran unsurlardan biri olarak öne çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Mobil güzel bir olay, henüz yapamadık ama en kısa zamanda inşallah yaptıracağız.

  2. sercan der ki:

    mobilin üzerinde bu kadar durması çok şaşırtıcı buluyorum… hata geçen sene godaddy .mobi domainlerimi iznim olmadan yenilenmiştir… o zaman bu işin cidiyetini anladım. ben mobil arayüzü bi cihazdan kandırılırım diye asla alışveriş yapmam!

Fikrini söyle

*