14 Kasım 2018

Mobil Tıklama Başına Ödeme Reklamları Nasıl Para Kazandırıyor? [Araştırma]

mobil reklamlar 2

Mobil cihazlar yaygınlaşıyor, kullanıcılar internete mobilden giriyor ve gittikçe daha fazla sayıda kullanıcı mobil alışveriş yapıyor. Bu noktada mobil tıklama başına ödeme (TBÖ) reklamlarının da önemi artıyor. İşte size mobil reklamların satışları artırarak para kazandırdığını kanıtlayan 5 sektör grafiği:

1. Arama motoru reklamcılığı kökten değişti

 

mobil reklamlar 3

 

2011 yılında Android ve iOS mobil dünyayı baştan yaratırken bile mobil reklamlar nadir bir opsiyon olarak görünüyordu. Ancak yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi deneme yanılma dönemi bitti. Mobil reklamlar para kazandırıyor. 2012 tahminleri doğru çıktı ve mobil reklam hacimleri PC’ye yetişiyor.

2. Organik performans mobilde kaybediyor

 

mobil reklamlar 4

 

Mobil reklamlar söz konusu olduğunda organik arama sonuçları listesinde alt sıralara düşüyorsunuz. Peki neden? Online alışveriş mantığına mobil kullanıcı açısından bakalım.

  • Cam kapıya çarptınız v edişinizi kırdınız. Hemen doktor lazım.

 

mobil reklamlar 5

 

Arama yaptığınız zaman organik listelere ulaşmak için küçük ekranda en az bir buçuk ekran aşağı kaymanız gerekiyor. Sıralama konumunuz aynı kalsa bile küçük akıllı telefon ekranında PC ekranına göre alt sıralarda kalıyorsunuz. Ayrıca Google organik reklamların üstünde 3 sıra TBÖ’lü reklam göstermeye karar verdi.

  • OK, duşunuz bozuldu. Bu iki tesisatçıdan hangisini seçeceksiniz. Alttakini seçerseniz size inanmıyoruz.

 

mobil reklamlar 6

 

1 numaralı tesisatçı benim diyen, zamanında gelen ve size 50 dolar indirim yapan adamı seçmeyip de diğerini mi seçeceksiniz? Üstelik o telefon düğmesini tıklayıp adama hemen arayabiliyorken?

3. Müşterinin mobil uygulamasını kullanmalarını istiyorsunuz

 

mobil reklamlar 7

 

Diyelim ki çok para verip harika bir uygulama geliştirdiniz. Arayüzü, kullanıcı deneyimi süper ama kimse mobil uygulamanızı kullanmıyor. Hay aksi! Neden? Çünkü Google Play ve App Store’da uygulamanızın üst sıralara çıkması zor. Çünkü insanların yüzde 25’i yeni bir uygulamayı Google’dan arayıp buluyor. Reklam verin.

Ayrıca reklam verirseniz kullanıcı mobil uygulamanızı indirdiğinde pazarlama kampanyalarınızdan yararlanabilir. Bu nedenle mobil reklamlarla mobil uygulamalar göbekten bağlı.

4. Müşterilerin sizi aramasını istiyorsunuz.

 

mobil reklamlar 8

 

Yalnız değilsiniz! Ta 2010’da yapılan bir araştırmada işletmelerin yüzde 65’i en çok müşteri telefon çağrılarıyla kaptıklarını söylemişti. Buna olta ve balık mantığı da diyebilirsiniz.

 

mobil reklamlar 9

 

Şimdi masaüstü arama dönüşüm hunisini düşünün. Arama yapan kullanıcı reklamınızı görüp tıklıyor ve açılış sayfanıza erişiyor. Ancak açılış sayfalarının dönüşüm oranı yeni ziyaretçi için sadece yüzde 3’tür. Bu nedenle masaüstünden gelen kullanıcıda dönüşüm sağlamanız zor.

Öte yandan Facebook’un mobil uygulamasında yaptığı gibi tıkla ve ara kampanyaları sunan mobil reklam verirseniz müşteri açılış sayfasına bile gerek kalmadan doğrudan size ulaşır. Hindistan’daki büyük online perakende şirketlerinin mobil web sitelerini bile kapatıp doğrudan uygulamaya geçmesinin bir sebebi de bu.

5. Ayrıca yurt dışı müşteriye önce mobilden erişirsiniz

 

mobil reklamlar 10

 

Bu grafikte dünya nüfusunun mobil kullanımını görüyorsunuz ve dikkatli bakarsanız bunun aynı zamanda harika bir mobil müşteri verisi olduğunu göreceksiniz. Yurt dışına açılarak pazarı geliştirmek istiyorsanız mobil reklamları kullanın.

Sonuç olarak mobil tıkla ve ara reklamları ile e-ticarette salt online alışveriş azalırken mobilden tek tıklamayla alışveriş eden müşteri sayısı artıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*