17 Kasım 2018

Mobil Tüketicilerin Yüzde 73’ü Cihazlarıyla Ürün Kıyaslaması Yapıyor

Mobil cihazların hayatımızda daha çok yer almasıyla beraber, bu cihazlar üzerinden gerçekleştirilen alışveriş işlemleri de giderek artıyor. Mobil ticaret özellikle yeni yıl ve öncesindeki tatil sezonunda alışveriş alışkanlıklarını hatırı sayılır derecede değiştirdi. TechBargains, gerçekleştirdiği son araştırmada mobil cihazlarla yapılan alışverişlerle ilgili yeni bilgiler paylaştı.

Araştırmada, ABD’li tüketicilerin %90 gibi büyük bir bölümünün, internetten alışveriş yapmadan önce fiziki mağazalara gidip ürünleri inceledikleri ortaya çıkan sonuçlardan biri. Tüketicilerin dikkat ettikleri noktalardan diğerleri ise; ürünün fiyatı, stoklardaki durumu ve dijital kuponların olup olmadığı.  Erkeklerin %77’lik bir kısmı ürünleri daha ucuza almak için fiyat kontrolü yaparken, kadınların ise %67’si online alışveriş öncesinde fiziki mağazalara göz atıyor.

2011’e kıyasla akıllı telefonlarla alışveriş yapma ve mağazada ürün kıyaslama oranı %15 arttı. 2012’de akıllı telefon kullanıcılarının %73’ü mobil cihazlarıyla ürün kıyaslaması ve online alışveriş yapıyor. Bu oran tablet kullanıcılarında ise %80 civarında.

Araştırmada öne çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:

  • iPhone kullananların %76’sı, Android kullananların ise %71’i mobil alışveriş yapıyor.
  • iPad kullananların %83’ü, Google Nexus kullananların %82’si, Kindle Fire kullananların da %81’i mobil alışveriş yapıyor.
  • Tablet kullanıcılarının %73’ü cihazlarını ürün araştırmak için kullanıyor.
  • Yine tablet kullanıcılarının %71’i cihazlarını stok bilgilerini araştırmak için kullanıyor.

TechBargains’ın Başkanı ve Baş Editörü Yung Trang, Android kullanıcılarının da artık etkin bir şekilde mobil alışveriş yaptığını ve mobil alışverişte iOS cihazlarla Android cihazlar arasındaki açığın yavaş yavaş kapandığını söyledi. Trang, bunun sebebi olarak da 2012’de Google’ın Nexus 7, Amazon’un Kindle Fire HD ve Samsung’un Galaxy III gibi mobil ürünlerin piyasa çıkarmasını gösteriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Tabi bu bilgiler yurtdışı bilgileri,
    TR henüz bu düzeylerde değil şüphesiz hızla artıyor ama henüz değil, 3 senesi var daha mobilin
    cihaz sayısı artabilir önemli olan sitelerin, mobil entegrasyonları ve dahada önemlisi kullanıcıların mobil deneyimleri (Türkiyeli kullanıcıların).

Fikrini söyle

*