21 Kasım 2018

Mobil Uygulama mı, Mobile Optimize Edilmiş Site mi?

Mobil Uygulama Mobil Site2013’ün trendi olan mobil üzerine oldukça yazıldı, çizildi. Bu yıl içerisinde mobil ticaret alanında bizi nelerin beklediği konusununda da farklı görüş ve fikirler var. Son iki yıldır hayatımızın içine bu kadar giren mobil terimi konusunda, şirketler de kendilerince yeni yeni stratejiler geliştiriyorlar. Bu mecrayı nasıl kullanıp, tüketiciye mobil cihazlar üzerinden de ulaşmalıyım gibi sorular kafalarda dolaşıyor. Kafalarda oluşan soru işaretlerinden biri de mobil uygulama geliştirmek mi yoksa mobile optimize edilmiş ya da uyumlu internet sitesine geçmek mi sorunu oluyor.

Son dönemlerde bu konuda tüketicilerin hangisini tercih ettiğiyle ilgili birçok araştırma ele alındı. 2012’de perakendecilerin mobil uygulamalarının kullanımının 6 kat artması, tüketicilerin mobil uygulamalara olan yaklaşımını gözler önüne seriyor. Başka bir araştırmada ise akıllı telefon kullanıcılarının %47’lik bir bölümünün en az bir alışveriş uygulaması kullandığı da ortaya çıkan sonuçlar arasında yer alıyor.

Türkiye pazarından bahsedecek olursak tüketicilerin %40’ı akıllı telefon ve %13’ü de tablet kullanıyor. Bu da Türkiye’de 11 milyondan fazla mobil cihaz kullanan birey var anlamına geliyor. Peki bu kullanıcılara ulaşmak için mobile optimize internet sitesi mi yoksa mobil uygulama mı yapmak gerekiyor?

Mobil uygulama

mobil uygulamaE-ticaret şirketleri için ele alacak olursak mobil uygulamalar, kullanıcıların bir internet sitesine daha çabuk ve cihazlarının ana ekranlarından kolayca ulaşmalarını sağlar. Kullanıcı bu uygulama ile doğrudan markanın sayfasına yönlenir ve bu uygulama üzerinden, ürünleri inceleyebilir veya satın alabilir. Mobil uygulamaların sağladığı en büyük avantajlar ise hızlı olmaları diyebiliriz. Çünkü tüketici sadece bu uygulamaya girerek doğrudan sayfanıza ve dolayısıyla ürünlerinize yönelir. Aksi takdirde kişi, mobil cihazından tarayıcıyı açıp, sitenizin adresini girecek ve sayfanıza yönlenecek.

Eğer internet ve teknoloji konusunda beklemeyi sevmeyenlerdenseniz, mobil tarayıcıya girmek yerine, uygulamaların sağladığı bu hız daha cazip gelebilir. Cihazınıza yüklü bir uygulama olduğu için 3G bağlantınız yavaş dahi olsa, bu uygulamanın açılması da kolay olacak.

Mobil uygulamaların bir diğer avantajı da internet bağlantısı olmadan da kullanılabiliyor olmaları. Tabii ki e-ticaret şirketiyseniz, satış yapmak için internete gereksiniminiz var. Fakat eğer sitenizi mobil ödeme sistemeleriyle uyumlu hale getirirseniz, bazı ödeme sistemleri internete gereksinim duymadan, telefon üzerinden alışveriş yapabilme imkanı da sunuyor. Mobil uygulamanızı bu sistemlerle entegre hale getirmek, kullanıcıların offline iken dahi alışveriş yapabilmelerine olanak sağlar.

İlgili yazı: Mobile Optimize Edilmiş İnternet Sitelerinin Önemi

Mobil uygulamalar, cihazların ekranından sürekli görünür bir halde olabileceği için, tüketicinin dikkatini çekebilir. Bunun yanı sıra, mobil uygulamalarla kullanıcılara anlık iletiler göndererek kampanya ve yeni ürünler hakkında bilgiler de sunabilirsiniz. Mobil uygulamalar ile kullanıcılar arasında sadakat oluşturarak, devamlı müşteriler elde edebilirsiniz. Bunun yanında bilinirlik ve erişilebilirliğiniz de kullanıcılar arasında daha da artar.

Kullanıcılar açısından bakacak olursak, kullanıcılar bir dokunuşla sağladığınız içeriğe hızlı bir şekilde ulaşıp, özel kampanya, etkinlikler hakkında doğrudan bildirim alabilirler.

Mobile Optimize Edilmiş İnternet Sitesi

Mobil Uyumlu SiteMobile uyumlu internet sitelerinin de kendince avantajları bulunuyor. Mobil uygulamalar yeni yazılımlar gerektirdiği için her işletim sistemine özel (iOS, Android, Blackberry vb.) ayrı bir uygulama yazılması gerekiyor ki, bu da maliyetleri artıran bir diğer etken. Fakat mobil sitelere her cihaz ve tarayıcı üzerinden ulaşmak mümkün. Böylelikle daha geniş bir kitleye hitap etme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Eğer sitenizin tasarımını en başından mobile uyumlu hale getirir ve içeriklerinizi de buna entegre hale getirseniz, mobil site için ekstra bir işi yüküyle baş etmek zorunda kalmayabilirsiniz. Eğer internet sitenizi mobile uyumlu yapmazsanız, mobil tarayıcı üzerinden sayfanızı ziyaret edenleri zor dakikalar bekleyebilir. Özellikle e-ticaret sitesiyseniz, tüketiciler mobil tarayıcılar üzerinden kolaylıkla ürünleri görüp, inceleyebilmeliler.

Burada tabii ki akıllı telefonları düşündüğümüzde 4 inçlik ekranlarda bu ürünlerin görünmesinin zor olabileceğini de göz önüne almak lazım. Bunun için sitenin tasarımını en başında uyumlu hale getirmek de fayda var. Bunun yanında sitenizi güncellediğiniz zaman doğrudan, mobil sitenizi de güncellemiş olacaksınız.

Mobil internet siteleri arama motorlarında yapılan aramaların sonuçlarında da yer aldığı için bu siteleri bulmak kullanıcı için oldukça kolay. Mobil siteler, URL adresleriyle kolayca paylaşılabileceği için de sosyal ağlarda bu adresler daha çok kullanıcıya ulaşabilir. Mobil uygulamada ise kullanıcıların, uygulama mağazasına girip bu uygulamaları indirmeleri gerekiyor.

Mobil sitelerin maliyetleri de daha uygun ve mobil siteler silinemiyor. Ancak eğer kullanıcı mobil uygulamayı beğenmez ya da kullanmazsa onları silebiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre bir uygulama, mobil cihazda ortalama olarak 30 gün boyunca kullanılıyor.

İlgili yazı: E-Postaları Mobile Optimize Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mobil uygulama ve mobil siteler hakkındaki bazı araştırmalardan sonuçlar

Kullanıcıların %73’ü mobil uygulamaların, mobil sitelerden daha kolay olmasını beklerken, %23’lük bir kısım uygulama kullanırken en az bir kez sorunla karşılaştığını söylüyor. Daha önce bir markanın uygulamasında sorun yaşayanların %13’lük bir bölümü de o markanın uygulamalarını bir daha kullanmadığını belirtiyor.

Haziran 2010’da 73 milyon mobil cihaz kullanıcısı, mobil cihazlarındaki tarayıcılar üzerinden internette arama yaparken, 69,9 milyon tüketici mobil uygulamalardan yararlandı. Tüketicilerin %76’sı markaların, tüketicilerle etkileşime geçerek onları online alışverişe yönlendirmeleri için mobil uygulamaya sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.

eBay, mobil uygulama konusunda en çok etkileşim yaratan e-ticaret şirketlerinden biri diyebiliriz. 2012’de 4 milyon yeni kullanıcıyı mobil uygulaması üzerinden kazanan şirket, 2012 içinde mobil üzerinden 13 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti. Bu uygulama üzerinden haftada 2,4 milyon yeni ürün listelere eklendiğini de belirtmekte fayda var.

İnternet üzerindeki aramaların %20’si mobil cihazlar üzerinden gelirken, 2012’de mobilden gelen trafik oranlarında %84’lük bir yükselme göze çarptı.

Bunların yanı sıra fiyat karşılaştırma uygulamalarına olan ilgi de giderek artıyor. 2012’de bu uygulamaları kullananların oranı %247 artarken, ödeme sistemlerinin uygulamalarının kullanım oranı da %228 çoğaldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. kutlu der ki:

  Mobil uygulama için yazdığınız “Bunun yanı sıra, mobil uygulamalarla kullanıcılara anlık iletiler göndererek kampanya ve yeni ürünler hakkında bilgiler de sunabilirsiniz.” katılmıyorum çünkü markalar bunu iyi kullanamıyor. Tüketici olarak telefonumun üzerinde mesaj var ikonu görmek rahatsız verici. Bunu Biletix manasız şekilde hergün yapıyordu daha sonra güncellemelerini çıkartarak kullanıcı inisiyatifine bıraktılar.

  • Sinan Oypan der ki:

   Merhaba Kutlu,

   Evet aslında bu özellik bir nevi spama dönebiliyor. Bir ara benim de rahatsız olduğum bazı uygulamalar vardı; ama uygulamayı kurarken (en azından yabancı uygulamalar) anlık ileti alıp almama konusunda bir uyarı veriyor. Kullanıcılara bu tarz bir seçenek sunulması ve sonrasında da bu ayarları değiştirebilme fırsatının verilmesi gerekiyor bence de. Böylelikle kullanıcılar gerçekten istedikleri markaların uygulamalarından, diledikleri bildirimleri alabilirler diye düşünüyorum.

 2. Mobil sitenin kroki yerine harita kullanılması gibi bir alt özellik olması gerekiyor. Alternatif olarak görmüyorum. Eğer bir eticaret ya da sosyal etkileşimi yüksek bir site ise uygulama tabi ki yapılabilir.

  Ayrıca bildirim özelliğinin son zamanlarda SPAM olarak kullanıldığını görüyorum ve bunu yapan uygulamayı anında siliyorum.
  Bildirim ayarlarının uygulama içinde daha detaylı yapılabilir olması gerek saat aralığı ve kategori gibi

  İşin suyunu çıkarmamak lazım 🙂

 3. sero der ki:

  uygulamalar özgür internet duşmanı!

Geribildirimler

 1. […] Mobil Uygulama mı, Mobile Optimize Edilmiş Site mi? […]

Fikrini söyle

*