14 Aralık 2018

Mobil Uygulama Üzerinde Geçirilen Sürelerde Amazon ve eBay Lider

Geçtiğimiz yıl içinde mobilin önemi üzerine birçok farklı yazı ve araştırma yayınladık ve kullanıcılar arasında yapılan yeni araştırmalar da aslında mobilin her geçen gün internet şirketleri için daha önemli bir rol almakta olduğunu gösteriyor.

Mobile uyumlu internet sitelerinin kullanıcıların sitede kaldıkları süreleri artırdığını ve geri dönüşüm oranlarına olumlu bir şekilde etki ettiğini biliyoruz. Peki büyük internet sitelerinin mobil kullanıcı sayıları ve mobil uygulama ya da sitelerde geçirdikleri süreler ne kadar bunun üzerine çok fazla detay bilinmiyor.

comScore’un hazırladığı bir rapor Amazon, eBay, Apple, Walmart, Best Buy gibi sitelerin trafiklerini ve sitelerin bilgisayarlardan mı, mobil cihazlardan mı ziyaret edildiğini ortaya koyuyor. Amazon geçtiğimiz Eylül 163 milyon ziyaretçiyle en çok trafik alan site olarak öne çıkıyor ve Amazon’u 94 milyon ile eBay takip ediyor.

amazon ebay mobil

Tarayıcı ve mobil uygulama üzerinde geçen zamanlar ele alındığında kullanıcıların çoğunlukla Amazon ve eBay’in mobil uygulamalarını tercih ettikleri ortaya çıkıyor. Apple ise yüzde 99’luk oranla mobil uygulama kullanımında şirketler arasında birinci olarak öne çıkıyor.

Son dönemlerde internetten satışlara ağırlık vermeye başlayan Walmart ve Best Buy’ın ise mobil tarayıcılar üzerinden daha çok ziyaret edildiği görülüyor. Etsy’nin toplam trafiği Walmart ve Best Buy’a kıyasla daha az olsa da mobil uygulama kullanımda yüzde 29 ile Walmart (yüzde 20) ve Best Buy’ın (yüzde16) önüne geçmiş oluyor.

Şirketlerin trafiklerinin halen büyük bir kısmı bilgisayarlar üzerinden geliyor; ancak önceki bir iki yıla kıyaslandığında mobil sitelerden ve uygulamalardan gelen trafiğin ciddi oranlarda artığı gözlemleniyor. Mobil ticaret harcamalarına bakıldığında da 2013 yılında m-ticaret yüzde 35 büyürken, e-ticaret aynı dönemde yüzde 15’lik bir büyüme gerçekleştirdi.

Globaldeki hızla paralel olmasa da mobilin bu büyümesi Türkiye’de de devam ediyor. Bu nedenle şirketlerin mobil konusunda gerekli çalışmalara başlaması ya da düzenlemeleri yapmalarında fayda var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*