15 Kasım 2018

Mobil Uygulamalarda Güvensizlik Büyük Sorun Yaratıyor

Kullanıcıların güven eksikliği yüzünden, normalde istediklerinden daha az mobil uygulama kullandıkları ortaya çıktı. Mobil tücaret grubu MEF ve anti virüs firması AVG tarafından yapılan araştırma, kullanıcılardaki güvensizliğin nedenlerini ortaya koyuyor.

Mobil uygulamanızı hayata geçirmeden önce, kullanıcılara güven vermeniz önemli. Yapılan araştırma, 15 ülkedeki 15.000 mobil kullanıcı dahil edilerek yapılmış. Kullanıcıların %49’u, güvenemedikleri için bir çok uygulamayı cep telefonlarına yüklemeyi tercih etmediklerini belirtiyorlar. İşin kötüsü bu oran 2013 yılında %37’ydi. Yani bir yıl içerisinde mobil uygulamalara güvenmeyen kullanıcı oranı %12 artmış. Zaman geçtikçe kötü, hatalı ve kötü amaçlı uygulamalar ile kullanıcıların güveninin suistimal edilmesi yüzünden, güvensizlik git gide artıyor.

MEF’in yıllık Küresel Tüketici Güveni Raporu, şeffaflık, güvenlik, kişisel bilgiler gibi kilit alanları belirleyip, bu alanların bir kullanıcının cep telefonu satın almasından uygulamalarını yüklemesine kadar olan olan süreçte neleri değiştirdiğini bulmaya çalışıyor.

Kullanıcıların %72’si, yer bilgisi ve kontakt detayları gibi kişisel verilerini paylaşmak istemiyor. Dahası, kullanıcıların %34’ü bu güvensizlik yüzünden mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmıyor.

Bu güvensizlik seviyesinin en çok arttığı ülke ABD. 2013 yılında %9 civarında kullanıcı, güvenmediği için uygulama yüklemezken, 2014 yılında bu oran %35’e çıkmış durumda. Eğer uygulama mağazaları ve cihaz gleiştiricileri kullanıcıların kişisel veri güvenliğine daha çok dikkat ederlerse, kullanıcıların %30’u mobil uygulama yükleyip online alışveriş yapacaklarını belirtiyorlar.

Yani, şimdiye kadar yapılmış kullanıcının güvenini sarsan uygulamalar yüzünden mobil e-ticaret’in %30’luk bir hacmi kullanılamıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*