17 Aralık 2018

Mobil Uygulamaların Yakın Geleceği

Bir kaç yıl önce neredeyse herkes öncelikle masaüstü bilgisayarları düşünerek yeni projeler geliştiriyordu. Şimdi, eğer öncelikle bir mobil uygulama bir de mobil uyumlu internet sitesi yapmıyorsanız, diğer herkesten geri kalıyorsunuz demektir. Sabah kalktığınızda ilk açtığınız uygulama, aslında internet tarayıcınızın başlangıç sayfası gibi oldu artık.

Fakat açık ve net bir şekilde görülüyor ki, uygulamalar sonsuza kadar bizimle beraber olmayacaklar. En azından şu andaki kaba ve fazla şişirilmiş halleri ile. Basitçe, mobil cihazların ekranlarında şu anda en aktif olarak kullanılan 500 milyon küsur sitenin uygulamalarının ikonlarını bile görüntüleyebilecek kadar yer yok. Herkesin uygulamaları indirmesini beklemek ise en hafif tabiriyle saflık.

Mobil uygulamaların şu anda revaçta olmasının en büyük, belkide tek sebebi, mobil aramaların feci durumda olması. Uygulamalar, veriyi küçük ekranlara göre tekrar şekillendirip görselleştirmek haricinde aslında başka pek bir işe yaramıyorlar. Eğer uygulamalar ortalıklarda olmaya devam edeceklerse, yalnızca birer yer işareti olarak, mobil içeriği göstermek için başka bir yönteme sizi yönlendirmek için var olacaklar.

Bütün bir ekran dolusu ikonlar, bu ikonların temsil ettikleri uygulamalar ve bir uygulamayı açmak için öncelikle bu ikonlarla tıka basa dolu ekranı açma gerekliliği yavaş yavaş anlamını yitirmeye başlıyor.

Uygulamalar gelecekte bildirim sistemlerine ve gerekli durumlarda veriyi cihazınıza push eden küçük yazılımcıklara dönüşecekler. Böylece mobil cihazınızda ve mobil cihazınızın ekranında yer kaplamayacaklar. Bildirimler de akıllı ve interaktif hale gelip, bir çok işi doğrudan bildirimler üzerinden yapmanızı sağlayacaklar. Böylece en küçük iş için bile uygulamayı açmak zorunda kalmayacaksınız. Bildirimlerin bu basit haline örnek olarak, her ne kadar aslında bir bildirim olmasa da, Twitter’ın content card mantığını gösterebiliriz.

twitter card

Bu içerik kartları küşiselleştirilip, sizin seçtiğiniz kaynaklardan bilgi akışı sağlamaya başladıkları anda, şu anda kullanılan uygulamaların %90’ının varlık amacı zaten son bulmuş olacak. Uygulamaların bir bildirim kısa yoluna dönüşmesi, mobil ekranların giderek küçüldüğü günümüzde (akıllı saatler, akıllı gözlükler vs.) özellikle giderek önem kazanacak. Çünkü mobil cihazların geleceğine baktığımızda, önümüzde akıllı giysiler var. Bunların ekranlarının çoğunluğu 2-3 santimetreyi geçmeyeceği gibi, bir kısmının hiç ekranı da olmayabilir. Dolayısıyla mobil ekran arazisi, giderek çok değerli bir hale gelecek ve kimse bu alanın tümünü ikonlara harcamak istemeyecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Koku transferi bekliyorum 🙂

Fikrini söyle

*