17 Kasım 2018

Mobil Uyumlu Site Olmadan Mobil Reklam Vermek Mi?

İngiltere gibi e-ticaretin çok büyük oranlarda yaygınlaştığı ülkelerde mobil platformlar çok önemli. İngiltere’nin en büyük 250 reklamcısı ile yapılan bir araştırma, garip bir şekilde mobil site olmadan mobil platformlarda reklam yapıldığını ortaya çıkarttı.

IAB’nin yaptığı araştırmada mobil platformlara ve en iyi performans sergileyen sektörlere değinilmiş. Reklam şirketlerinin %70’i paid search kampanyalarını mobil için optimize ederken, geçen yıl dörtte üçü mobil display reklamları yönetmiş.

Şirketlerin yarısından fazlarının bir mobil uygulaması ve mobil uyumlu sitesi var. Ancak toplama baktığımızda, uygulama bir kenara, siteleri hala mobil uyumlu olmayan şirketler de göze çarpıyor. FMCG sektöründe neredeyse %10 firmanın mobil uyumlu sitesi yok. Seyahat ve tatil reklamcılarının %7’si, sosyal ve siyasal organizasyonların %6’sı ve telko markalarının %5’i mobil uyumlu bir web sitesine sahip değil.

FMCG audit2_0

Buna rağmen, 250 marka reklamcısının %80’den fazlası mobil uyumlu web sitesine sahipken, %10’u mobil uyumlu web sitesi olmadığı halde mobil kampanyalar yürütüyor.

Araştırma gösteriyor ki, firmaların neredeyse tamamı mobili en yüksek öncelik seviyesine koymuş durumdalar, ki bu iyi haber. Ancak hala anlaşılmayan konu ise, mobil tarafına harcamaya yapmaya hazır ve harcama yapmakta olan şirketlerin hala mobil uyumlu sitelerinin bulunmaması.

Mobil yatırımların iyi ölçeklenmesi ve önceliklendirilmesi gerekiyor. Kullanıcıların mobil uyumlu olmayan bir siteye girdikleri anda o siteyi kapattıkları ve bir daha dönüp bakmadıkları düşünüldüğünde, mobil site sahibi olmadan mobil reklam çıkmak aslında yarardan çok daha fazla zarar getirecektir. Burada markalar kadar, onlara danışmanlık, pazarlama ve reklam hizmeti veren kuruluşlara da çok iş düşüyor. Markaların doğru yönlendirilmemesi,Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*