21 Kasım 2018

Mobil ve Sosyal Platformlar Video Reklamcılığını Büyütüyor

Video, hem masaüstü hem de mobilde en büyük dijital reklam formatı olma yolunda. Özellikle mobil, önümüzdeki bir kaç yıl içinde dijital reklam yatırımlarının en güçlü kalemi olacak. Mobil üzerinden gerçekleşen video seyretme oranları arttıkça reklamcılar da videolarda reklam spotu kapmak için birbirleri ile yarışıyorlar. 5 yıl sonra 2020 yılında masaüstüne göre mobil video reklam gelirleri üç kat daha fazla artacak.

Dijital video özellikle sosyal medya sitelerinde giderek daha fazla tutulmaya başlıyor. Videonun en erken destekleyicilerinden Facebook’un 2013 yılında otomatik video oynatma özelliği ile başlayan bu akım, Twitter başta olmak üzere diğer sosyal ağlara da yayıldı. Her sosyal ağ kendi dijital video reklam çözümlerini ortaya sunuyor.

BI Intelligence’ın yaptığı araştırmalara göre bu yıl içerisinde yalnızca ABD’deki dijital video reklam gelirleri 5 milyar dolar olacak ve 5 yıl içerisinde yıllık ortalama %21,9 oranında büyüyerek 2020 yılı sonunda 13,3 milyar dolara ulaşacak. BI Intelligence bu hesaplamaları yaparken IAB’nin sağladığı verileri kullanmış.

dijital video reklam gelirleri

Video, masaüstündeki statik reklamların yerini hızlıca alıyor. 2020 yılında masaüstünde görüntülenen reklamların yüzde 41’i video olacak. Şu anda bu oran yüzde 26 civarında.

Video ayrıca standart display reklamlara göre çok daha iyi performans veriyor. Videoların başında, sonunda ve ortasında çıkan in-stream reklamlar, HTML5 reklamlara göre 18 kat daha fazla tıklanma oranına (CTR) sahipler.

Dolayısıyla video reklamları için daha çok yatırım yapmak gerekiyor ancak video reklamların diğer reklam formatlarına oranla daha pahalı olduğunu da unutmamak gerek. Vice ve Instagram’ın fiyatlandırmalarına baktığımızda, video ve video olmayan reklamlar arasında 2-3 kat fiyat farkı olduğunu görüyoruz.

En önemlisi ise, videonun hiç bir yere gideceği yok. Kullanıcı açısından anlık bir hedef veya gelip geçici bir trend değil. Dünyanın en büyük üç sosyal ağı, yani Facebook, Instagram ve Twitter çok yoğun olarak video ve video reklamlar üzerine yatırım yapıyorlar. Özellikle sosyal ağların hali hazırdaki mobil kullanıcı kitleleri, çok detaylı seviyede hedefleme yapabilmeleri ve native reklamları ile video reklamcılığa daha fazla katkı sağlıyorlar.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*