14 Aralık 2018

Mobil Web Siteleri İçin Kullanıcı Deneyimi ve SEO Tavsiyeleri

Mobil cihazların sayılarının artması ile birlikte mobil web sitelerinin kullanım oranı arttı ve tüm Dünya’da artmaya devam edecek. Tabletler ve akıllı telefonlar üzerinden değişen alışveriş alışkanlıklarının sürekli göz önünde bulundurulması gerekiyor. Mobil tarafta etkili olmak isteyen markaların dikkate almaları gereken birçok nokta var.

Bu yazıda mobil web siteleri için kendi deneyimlerimden yola çıkarak kullanıcı deneyimi ve uzmanlık alanım olan SEO ile ilgili tavsiyeler bulacaksınız.

Kullanıcı Deneyimi Tavsiyeleri

 • Mobil Tüketicilerin Web Siteleriyle Etkileşimlerini Anlayın

Mobil site geliştirme aşamasında yapılması gereken ilk hamle, kullanıcıların mobil siteler ile nasıl etkileşime geçeceği hakkında fikirler yürütmektir. Kendinizi bir kullanıcı olarak düşünüp neler istediğinizi, nelerin işinizi kolaylaştıracağını tespit edebilirsiniz.

 • Mobil Arayüzünüzü Düzenleyin

Yukarıda tarif edilen süreci takip ettiğinizi farz edelim, mobil web sitesi sürümünüz sadece akıllı telefondan ve tabletten acil erişim için gerekli özelliklere sahip olmalıdır. Önemli olan kullanıcıların aradıklarına en hızlı şekilde ulaşabilmeleridir.

Göz yoran, kalabalık tasarımlardan kaçınmalısınız. Kullanıcıların ihtiyaçlarından fazlasını mobil web sitelerinde bulundurmamaya çalışın.

 • Markanız ile Uyumluluk Sağlayın

Mobil web sitenizi markanızı yansıtan renkler, fontlar ve imajlar kullanarak geliştirin. Bir bakıma mevcut web sitenizin çizgisini mobil web sitenize de yansıtmanız daha iyi olacaktır.

 • Flash veya Javascript Dosyaları Kullanmayın

Mobil cihazlarda iOS kullanan Apple marka akıllı telefonlar Adobe Flash desteklemiyor ve Android yeni cihaz kullanıcıları için 15 Ağustos 2012’den itibaren Adobe Flash kurulumlarını desteklemeyeceğini açıklamıştı.

Eğer mobil web sitenize Flash veya Javascript dosyaları yüklerseniz sadece kullanıcılarınızın onlara ulaşamamasını sağlarsınız. Çözüm: mobil web sitelerinizde Flash ve Javascript kullanmayın!

 • Pop-up Kullanmayın

Pop-up’lar mobil cihazlar için baş belasıdır, mobil web sitenizde Pop-up kullanmak markanıza oldukça çok zarar verecektir. Bize bir iyilik yapın ve mobil web sitenizde pop-up kullanmayın.

SEO Tavsiyeleri

 • CSS ve HTML Uyumluluğu Sağlamak

Uyumlu web tasarımı yaratmak adına en son teknoloji ve trendleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Mobil web siteleri için farklı CSS dosyası kullanabilirsiniz. Eğer bazı sebeplerden dolayı uyumlu web sitesi tasarımını kullanamıyorsanız, Google yine de sizi farklı HTML içeriğinde destekleyecektir (bunun için yapmanız gereken bazı ekstra işlemler olabilir).

 • Ziyaretçileri Otomatik Olarak Mobil Sitenize Yönlendirme

Mobil cihazlardan sitenize girildiğinde ziyaretçilerin otomatik olarak mobil web sitenize yönlendirilmesi gerekmektedir. Google tarafından sağlanan “Yönlendirmeler ve Kullanıcı Arayüzü Belirleme” makalesini okuyarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Burada hem http yönlendirmesini hem de JavaScript yönlendirme protokollerini kullanarak otomatik yönlendirmeyi nasıl kurmanız gerektiği ve bu yönlendirmeleri yaparken kullanmanız gereken kodları bulabilirsiniz.

 • Mobil ile Alakalı Canonical Meta Etiketi Kullanımı

SEO kavram hatalarından biri de Canonical meta etiketinin bütün benzer mobil sayfalarında kullanılması gerektiği fikridir.  Canonical meta etiketi tüm sayfalarda kullanılmalı ama bunun dozunu iyi ayarlamanız gerekmektedir. (özellikle tüm alt sayfalardan ana sayfaya Canonical atamamaya çalışın)

 • Mobil İçin Farklı Sitemap Oluşturma

Mobil web sitenizi tamamen bağımsız bir site gibi düşünmeniz gerekmektedir. Bunun için mobil web sitenizin sayfalarının yer aldığı bir Sitemap oluşturmanız gerekiyor. Örnek; “Mobile Sitemap
Mobil web siteniz için farklı bir Sitemap oluşturduktan sonra arama motorlarına bu Sitemap’i tanıtmanız gerekmektedir.

Sonuç

Mobil SEO dünyası sürekli değişiyor. Mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını anlamak ve bu öncelikleri karşılamak için mobil arayüz tasarımınızı güncellemek her zaman önemli olacak ama SEO ile ilgili kriterlerin de devamlı değiştiğini unutmayın. SEO mobil tarafta da devamlılık isteyen bir süreçten oluşacaktır.

Sonuç olarak, mobil web sitenizi yayına alacak ve onu kendi haline bırakacaksınız. Burada kritik nokta SEO tarafındaki yenilikleri (yeni trendleri) takip etmek ve belli zaman aralıklarında bunu mobil web sitenize uygulamak olacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Dostum, iyi niyetinin ve heyecanının farkındayım ama iOS ve Android’de javascript kullanmayın gibi bir laf 7 ölümcül günahtan biri olur. Flash’ı, HTML5’in de temelde dayandığı Javascripti karıştırıp insanları yanlış bilgilendirme. Mobil uygulama geliştiren bir firmanın sahibi olarak benden sana bir abi tavsiyesi.

 2. süleyman der ki:

  kobimaster alan biri olarak . iptal sürecini uzun tutun aksi halde iptal sürecinizle beraber paketiniz elinizde kalmış olur. zira kurulumlar süresi ile iptal süresi hemen hemen eşit zamanlara denk geliyor ve sistemin çalışmadıgını hataalrını gördüğünü an iş işten geçmiş oluyor. sonrasında arızaların çözülmesini beklemek ayalrınızı alır. bu da ticari hayatınızın birişi dmektir

 3. İnsanlar mobil web siteleri dendiğinde sadece uyumluluk olarak düşünüyor ama sayfa içi kurguda bi o kadar önemli bence

Fikrini söyle

*