15 Kasım 2018

Mobil Reklamda Ad Blocker Kullanımı Neden Artıyor? [Editörden]

Ad_blocker-facebook-google-native_reklam-mobil_reklam (2)Reklam engelleme eklentileri önce adını Firefox browserda duyurdu ve şimdi de mobil cihazlarda kullanılıyor, hatta kullanım sıklığı gittikçe artıyor. Secret Media son araştırmasında bunu ortaya çıkardı: Son zamanlarda reklam bütçesinden gittikçe daha çok pay alan mobil reklamlardaki müşteri davranışını izleme teknolojisi çok fazla veri kullanıyor. Öyle ki reklamlı sayfalar iki kat yavaş yükleniyor.

İlgili yazı: Native Reklam ve İçerik Pazarlama Kralı Sosyal Medya Artık İçerik Editörü Oldu

Sayfada %9 yer kaplıyor, yükleme süresini %54 uzatıyor!

Secret Media araştırmasının sonuçları gayet net. Reklamlar hem mobil sayfaların yükleme süresini uzatıyor hem de çok fazla veri tüketiyor ve insanların mobil veri kotalarını hızla bitiriyor. İnsanlar da bunu önlemek için ad blocker eklentileri kullanıyor. Nitekim mobil veri ödeme planında hem indirmeler hem de karşıya yüklemeler geçerli ve reklamlı mobil sayfalar da tam bir dinleme cihazı gibi çalışarak karşıya sürekli veri yüklediğinden kullanıcıların kotasını bitiriyor. Türkiye’de 4.5G internetin 10 kata kadar hız artışı sağlamasına rağmen operatörlerin aylık 10 GB kotalar sunması vatandaşı daha zor duruma sokuyor.

İlgili yazı: Native Reklamlar 2021’de Display Reklam Gelirinin Yüzde 74’ünü Sağlayacak [Araştırma]

Ad_blocker-facebook-google-native_reklam-mobil_reklam (2)

Facebook ve Google önlem aldı

Facebook’un Instant Articles (Anında Haberler) uygulaması yayıncının içeriğini Facebook’ta barındırmasını sağlıyor. Bu tür sayfalar aynı zamanda reklamdan arındırılmış olduğu için akıllı telefonda anında açılıyor. Google da Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesini duyurdu. Bu da aslında Instant Articles’ın daha geniş kapsamlı bir versiyonu. Aynı sistemi Pocket ve Flipboard gibi mobil uygulamalar da kullanıyor. Elbette Facebook ve Flipboard için sorun yok. Bunlar zaten gelirinin yüzde 50-60’ını native reklamlardan sağlayan mecralar. Google da alışveriş reklamlarına bağlı kalmadan native reklam ağını genişletmek için aynı gemiye biniyor.

İlgili yazı: Iab Türkiye: Native Reklam Pazarı 2020’de Yüzde 25’i Aşacak [Araştırma]

Yeniden hedefleme reklamlarını yeniden düşünmek gerek

Yoksa native reklamlar sektörü ele geçirecek. Bunda bir sorun yok ama reklam platformunu kimin nasıl kontrol edeceği açısından rekabet sorunu var: Yeniden hedefleme reklamları sunan şirketler biz zaten optimizasyon yapıyoruz, sıkıntı yok diyebilirler ve Facebook veya Google reklamlarının dönüşüm oranını artırdıklarını düşündükleri için aynen devam edebilirler.

Ancak Facebook dinamik reklamların kapsamını genişletti ve Instagram’a da dinamik reklam özelliğini getirdi. Kısacası yeniden hedefleme işini de kendi üzerine alıyor. Bu durumda şirketler ya bükemedikleri Facebook elini öpecekler veya çok kanallı içerik pazarlamada mobil reklam teknolojisini optimize ederek mobil kota sınırını aşmaya çalışacaklar.

İlgili yazı: Dijital reklamın guruları Türkiye’de native reklam konuşacak

Ad_blocker-facebook-google-native_reklam-mobil_reklam (2)

Reklamverenler reklam yayıncılarını zor durumda bırakıyor

Yukarıda Amerika’da yapılan araştırma görülüyor. İlk bakışta Türkiye’de ad blocker bilinci gelişmediği için bizim kullanıcılarla klasik hantal mobil reklam takılırız diyebilirsiniz. Ancak reklam dünyasında yeni trendler yerel pazarı hızla ele geçiriyor. Dolayısıyla reklam trendlerinin Türkiye’de hızla Facebook’a kaymakta olduğunu görebiliriz.

Secret Media en popüler 25 Amerikan medya şirketinin sayfalarını inceledi. Bunlara sayfa yükleme süresi ve bant genişliği açısından baktı. Ardından ad blocker açık sayfalarla kapalı sayfaları karşılaştırdı. Elbette veriler yayıncıların itibarını korumak için isimsiz olarak kullanıldı. Bu yüzden hangi yayıncıların sitesinin diğerlerinden daha hızlı açıldığını bilmiyoruz.

Kozan DemircanSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*