14 Aralık 2018

Mobilde Kötü Deneyim Geri Dönüşüm Oranlarını Düşürüyor [İnfografik]

mobil ticaret onemi
2013’ün en çok üzerine düşülen konularından biri olan mobil ticaret 2014’te de gündemden düşmeyeceğe benziyor. Türk e-ticaret sektörünün önde gelen fikir önderlerinin görüşlerine yer verdiğimiz 13/14 dosyamızda da en çok üzerinde durulan konulardan birinin mobil olması da bunu doğrular nitelikte.

Invesp Consulting’in hazırladığı infografik de mobilin neden önemli olduğunu ve markaların mobile neden önem vermeleri gerektiği konusunda bir takım bilgiler veriyor.

İnfografiğe göre son 6 ay içinde mobilden yapılan online alışverişlerin oranı yüzde 23 civarında. Mobil kullanıcıların yüzde 51’i mobilden alışveriş yapmazken, bu altı aylık süre içerisinde kullanıcıların yüzde 26’sı 1 ile 3 kez, yüzde 11’i 4 ile 6 kez, yüzde 5’i 7 ile 9 kez, yüzde 2’si 10 ile 15, yüzde 5’i ise 15 ve üzeri alışveriş yaptı.

Şirketlerin internet sayfalarının mobile uyumluluğuna bakıldığında ise yüzde 65’lik bir bölümün web siteleri mobile uyumlu değil. Mobil optimizasyon yapan firmalar sadece yüzde 35’lik bir bölümü oluşturuyor. Mobile uyumlu siteye sahip olan markaların geri dönüşüm oranlarını artırma ihtimalleri yüzde 5 daha fazla olduğu da araştırmada verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Mobilde sepeti terk etme oranının yüzde 97’lik bir bölümü sayfalardaki gereksiz detaylardan ve çoklu açılan sayfalardan kaynaklanıyor. Yavaş açılan siteler de kullanıcıların kaçıran başka bir etken. Mobil kullanıcıların yüzde 43’ü yavaş yüklenen mobil sitelere tekrar gelmeyi düşünmediklerini belirtiyor. Bunun yanı sıra bir mobil sitede kötü deneyim yaşan tüketicilerin yüzde 40’ı rakip firmanın sitesini ziyaret ettiğini söylüyor.

Mobil cihazlardan yapılan alışveriş tutarlarına bakıldığında da tabletle mobil alışveriş yapanlar akıllı telefonla alışveriş yapanlardan üç kat fazla harcıyor. Tablet kullanıcılarının yüzde 52’lik bir bölümü ise bilgisayar yerine tabletleriyle online alışveriş yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Tablet kullanıcılarının yüzde 72’lik bir bölümü ise haftalık olarak cihazlarıyla online alışveriş yaptıklarının üzerinde duruyor.

İnfografikte öne çıkan diğer bilgiler ise şu şekilde:

mobil ticaretin önemiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*