13 Kasım 2018

Mobilde Okunan E-postaların Oranı Bilgisayarda Okunanlara Yetişiyor

mobile-email-752x483
En yaygın kullanılan pazarlama yöntemlerinden e-posta pazarlama, değişen kullanıcı alışkanlıklarına ayak uydurmaya da devam ediyor. Daha önce mobil cihazlarda okunamayan e-postaların kullanıcılar tarafından silindiğinden bahsetmiştik ve bu doğrultuda yapılan yeni araştırmalar mobilde okunan e-postaların oranının bilgisayarda okunanların oranına yetiştiğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre kullanıcılara gönderilen e-postaların %49’u mobil cihazlarda açılırken, %51’i ise bilgisayarlarda açılıyor. Yesmail’in müşterilerine 2013’ün ikinci çeyreğinde yollanan 5 milyar e-posta baz alınarak hazırlanan araştırmaya göre e-postaların içindeki linklere tıklanma oranına bakıldığında bu oran bilgisayarlarda %23’ken, mobil cihazlarda %11 seviyelerinde.

Kullanıcıların %61’i bazı maillerini mobil cihazlardan okurken, %30’luk bir bölüm sadece mobil üzerinden e-postalarını okuyor. Araştırmaya katılanların %31’lik bir bölümü e-postalarına erişmek için hem mobili hem de bilgisayarları kullanırken, %39’luk bir kesim bu iş için sadece bilgisayarlarını kullandığını belirtiyor.

Etkileşime girilme durumuna bakıldığında bilgisayarlar, mobil cihazların hala önünde bulunuyor; çünkü kullanıcılar e-postalarda yer alan kampanya, fırsat veya indirim gibi içeriklere detaylı bir şekilde bakmak için daha büyük ekranlara yani bilgisayara ihtiyaç duyuyorlar. Doğal olarak da bilgisayarlardan gelen etkileşim oranı daha da artıyor.

Araştırmaya göre e-postaların en çok okunduğu işletim sistemi ise iOS olarak belirtiliyor. Apple cihazlarda okunana e-postaların oranı %82, Android’te %17, diğerlerinde ise %1’lik bir bölümü oluşturuyor.

Mobil kullanımın artmasıyla beraber bu durum e-posta pazarlamasında açılma oranını artıracak faktörler arasında yer almaya başladı. Hem bilgisayar hem de mobil cihaz kullanan kullanıcılar göz ardı edilmemeli ve markalar gerekli optimizasyonları yaparak e-posta göndermeye özen göstermeliler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*