16 Kasım 2018

Mobilden Açılan E-postaların Geri Dönüşümleri Yüzde 52 Arttı

mobilde açılan epostalar

Mobil cihazların en çok kullanıldığı alanlardan biri de gün içerisinde e-postaların kontrolünü yapmak. Her an her yerde e-postalara erişilebiliyor olması nedeniyle tüketicilerin birçoğu e-posta takiplerini mobilden yapıyor.

Yapılan araştırmaların da bunu doğrular nitelikte olduğunu görüyoruz. Yes Lifecycle Marketing’in araştırmasına göre perakendecilerin yolladıkları e-postaların yüzde 55’lik bir bölümü akıllı telefon ve mobiller üzerinden açılıyor. E-posta üzerinden gelen gelirlere bakıldığında 2013’ün dördüncü çeyreğinde masaüstü PC’de açılan e-postaların geri dönüşümü yüzde 18 artarken, mobilde açılanların geri dönüşümü bir yıl öncesine kıyasla yüzde 52 artış gösterdi.

12 farklı endüstriden 59 bin şirketin katılımıyla yapılan araştırmada 6,5 milyar e-posta incelendi. Bu e-postaların yüzde 55’i mobilde açılırken, PC’den açılanların oranı ise yüzde 36. Hem PC hem de mobil beraber açılan e-postaların oranı ise yüzde 9 seviyelerinde.

B2B şirketlerinin e-postalarına bakıldığında yine mobilin açılma oranında yüzde 52 ile önde olduğu görülüyor. PC’den açılan e-postaların oranı ise yüzde 46 olarak belirtilirken, hem PC hem de mobilde açılanların oranı ise yüzde 2 olarak öne çıkıyor.

Çeyreklere göre mail açılma oranları ele alındığında 2014’ün ikinci çeyreğinde e-postaların sadece yüzde 30’u mobilden açılırken, üçüncü çeyrekte bu rakam yüzde 45 ve dördüncü çeyrekte de yüzde 55’e yükseldi.

Mobilde açılan e-postalardan elde edilen geri dönüşler toplamın yüzde 18’lik bir bölümünü oluşturuyor. Mobil cihazlara göre dağılıma bakıldığında ise e-postalar üzerinden gelen siparişlerin yüzde 59’u iPad, yüzde 24’ü iPhone, yüzde 16’sı Andorid işletim sistemli telefonlardan, yüzde 1’i ise diğer telefonlardan geliyor.

Mobil cihazların günlük hayatımızdaki yerinin artmasıyla beraber kullanıcıların alışkanlıkları da değişmeye devam ediyor. Daha önce yapılan araştırmaları ele aldığımızda da kullanıcıların artık mobilde açılmayan postaları okumadıkları ve e-postaları sildikleri görülüyor. Bu nedenle e-ticaret şirketlerinin e-posta pazarlaması yaparken mobile uyumluluğu göz ardı etmemeleri gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*