16 Kasım 2018

Mobilden Gelen Geri Dönüşümün Yüzde 55’i İlk Bir Saat İçinde Gerçekleşiyor

logooMobil cihazların etkisi kullanıcıların hayatında her geçen gün daha da artıyor. Akıllı telefon veya tablet dendiği zaman birçok kişi bu cihazların sadece yolda, otobüste, okulda kısaca hareket halindeyken kullanıldığını düşünüyordu; fakat Google ve Nielsen’in ortaklaşa yaptığı bir araştırmaya göre bu durum artık değişmeye başlıyor.

Mobil cihazların ev ya da işteki kullanım oranının %77 olduğu belirtilen araştırmada, kullanıcıların sadece %17’lik bir kısmı dışarıdayken mobil cihazlarından arama yapıyor. Mağaza içinde mobil cihazını kullanan tüketicilerin oranı ise %2. Kullanıcılar çok çeşitli kategorilerde aramalar yaparken ilk sırayı %15 ile sanat ve eğlence alırken, kullanıcıların %7’lik bir kısmı alışveriş için mobil cihazlarından faydalanıyor.

Tüketicilerin mobil cihazları üzerinden gerçekleşen geri dönüşlerin %55’lik bir kısmı bir saat içinde oluyor. Bu geri dönüşlerin içinde fiziki mağazayı ziyaret etmek, telefonla aramak ya da ürünü satın almak yer alıyor.

Rapor, mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen aramaların en yoğun olduğu saatlerin ise akşam saat 8’den sonra olduğu ortaya koyuyor. Kullanıcılar öğlen saatlerinde de mobil cihazlarını sıkça kullanırken gece yarısından sonra bu kullanım gözle görülür bir şekilde düşüyor.

Tüketicilere internette arama yapmak için neden mobil cihazlarını kullandıklarını sorulduğunda ise %62’lik bir kısım en kullanışlı cihazın o olduğunu söylerken, %53’lük bir kesim ise en hızlı yöntemin mobil cihaz olduğunu söylüyor. Kullanıcılar, bilgisayarlarını açıp internette arama yapmaktansa mobil cihaz üzerinden arama yapmanın daha kolay olduğunu dile getiriyor.

Mobil cihaz üzerinden daha iyi karar vermek için araştırma yapanların %30’u perakendecilerin online sayfalarını ziyaret ederken, %57’lik bir kısmı bu arama sonrasında fiziki mağazaya gidiyor. Bu arama sonuçlarından tatmin olup alışveriş yapanlar ise %51’lik bir kesimi oluşturuyor. Yapılan aramalar sonrasında bir saatin altında gerçekleşen geri dönüşlerin %54’ü satın almaya dönüyor.

Kullanıcıların mobile olan ilgisinin bu denli artması, özellikle internet üzerinden satış yapan e-ticaret firmalarının mobil tarafa olan yatırımlarına daha çok özen göstermeleri gerektiğini vurguluyor. Mobil tarafa yatırım yapacak şirketler, kendi ihtiyaçlarına göre mobile optimize edilmiş site veya mobil uygulama geliştirerek, kullanıcılara m-ticaret konusunda daha iyi hizmet verebilirler. Yapılan araştırmanın tümümnün yer aldığı PDF dosyasına da buradan ulaşabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*