18 Kasım 2018

Mobilden Fırsat Takibi Uygulaması: Tekir [Röportaj]

Fırsat sitelerinin hızla artması ve mobil ticaretin yaygınlaşması ile birlikte kaçınılmaz olarak mobil cihazlar üzerinden ürün ve hizmet fırsatlarını takip etmemizi kolaylaştıracak hizmetler de artmaya başladı. Ürün takibi konusunda Tekir, günümüzdeki en yeni örneklerden. Bir uygulama olarak iOS veya Android uygulama mağazalarından indirilebilen Tekir, anlaşmalı olduğu yüzlerce markanın kampanyalarını gerçek zamanlı olarak mobil ekranınıza taşıyor. Özellikle takip etmek ve herhangi bir fırsat durumunda hemen haberdar olmak istediğiniz marka veya ürün grubunu seçebildiğiniz Tekir’in özelliklerini kullanmak için üye olmanız da gerekmiyor. Bir fırsat gördüğünüzde üzerine basıyorsunuz ve Tekir sizi anında ürünlerin fırsatlı satış sayfasına yönlendiriyor.

Biz de bu tüketici dostu uygulamanın nasıl geliştirildiğini ve ne yollardan geçtiğini öğrenmek için, Tekir kurucusu Fatih Yürük ile bir röprotaj gerçekleştirdik. İyi okumalar.

Fatih Yürük

Fatih Yürük

Böyle bir fikir ne zaman ortaya çıktı? Ne kadar zamandır geliştiriyorsunuz?

Fikrimizin ortaya çıkış sebebi her firmanın kendisine ait bir mobil uygulama yapmaya çalışmasını, esas itibariyle verimsiz bulmamızdan kaynaklanıyor. Hangi firma ile görüşsek mobil uygulama yapıyor ve kendi potansiyelini oluşturmaya çalışıyor. Dolayısıyla hitap ettiği kesim çok sınırlı kalıyor. Kullanıcılarda tek seferlik ihtiyacı olduğunda kurup sonrasında kaldırıyor. Takdir edersiniz ki kampanyaları takip etmek için her firmanın uygulamasını kurmak veya takip etmek için bu kadar uğraşmazsınız.

Bu fikir 1 yıldır projelerimiz arasında gerçekleştirilmeyi bekliyor. Fakat tam olarak 6 Ay önce geliştirmeye başladık. Öncesinde Kurumsal Rehber ve mesajlaşma yazılımımız Namescroll’un gelişim süreci ile ilgileniyorduk. Oradaki iş yükümüz hafifleyince Tekir uygulamamızı geliştirmeye başladık. Beraberinde tekir.com üzerinde çalışıyoruz.

Hayata geçirirken karşılaştığınız teknik ve iş modeli zorlukları nelerdi?

İş modelini tamamen kendimiz planladık, benzer herhangi bir uygulamaya rastlamadık. Sektörde karşılaştığımız en büyük sorun çok fazla marka olması ve her birinin kampanyaları farklı mecralar duyurmak için gayret göstermesi. Kimisi internet sayfasını kullanmıyor face’den yapıyor, kimisi hiç duyurmuyor sitesine ekliyor, kimisi sadece reklamlarda görünsün diyor. Bunları bir araya getirmek zor oldu. Ayrıca Marka sayımız 700, kampanya sayımız 1000 civarında hepsini takip etmek ve iyi kampanyaları tespit edip duyurmak zor oluyor.

Diğer yandan uygulama geliştirme süreci hala devam ediyor. Gelen geri bildirimleri sürekli değerlendirip yeni güncellemelerle daha kullanıcıların vazgeçemeyeceği bir kampanya uygulaması haline gelmek istiyoruz.

tekir1Nasıl bir gelir modeli kullanıyorsunuz?

Gelir modelimizi ilk fazda reklam üzerine konumlandırdık. Firmalarla özel anlaşmalar yaparak hem tekir mobil uygulamamızda hemde Tekir.com web sitemizde reklam anlaşmalar yaparak devam etmek istiyoruz. 2. Fazda iş modelimizi değiştireceğiz reklamlara ek olarak yeni fikirlerimiz var şuan yapım aşamasında.

Tekir platformunu yaymak ve tanıtmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Tekir uygulamamızı şuan 3 şekilde yaymaya çalışıyoruz. Öncelikler reklamlar, Facebook, Google gibi mecraları kullanıyoruz. Sonra Forumlarda ve teknoloji haber siteleri ile bültenlerimizi paylaşıyoruz, Son olarak ki bunu yayılması konusunda en etkin yönetm olarak görüyoruz. Tekir paylaşım yarışması. O da şöyle Tekir uygulamamızı indirdikten sonra 20 kişi ile paylaşıldıktan sonra kullnıcılar 50 TL hediye çeki kazanıyorlar. Süreci uygulama üzerinden takip edebiliyorlar.

Tekir’in mobil uygulaması 9 Aralık günü yayınlanmış görünüyor. Şu an kaç kullanıcınız var?

Şuan IOS ve Android ‘de toplam 20.000 indirme var. 1 Ekimde ilk testler için uygulamayı yükledik. Aktif olarak 15 Ekim sonrasında çalışmalarımıza başladık. (İndirme sayısı 2 Ocak tarihinde güncellenmiştir.)

tekir2Kullanıcı bilgilerini anlaşmalı olduğunuz markalar ile paylaşıyor musunuz?

Kullanıcı bilgilerini herhangi bir firma veya marka ile paylaşmıyoruz. İlerleyen süreçte şöyle bir planımız var. Kullanıcı tercihlerini yayınlamayı düşünüyoruz. Örneğin en çok beğenilen kampanya, En çok takip edilen marka vb  istatistiki verileri değerlendirmeyi düşünüyoruz.

Gelecekte Tekir platformuna nasıl yön vermeyi düşünüyorsunuz?

Tekir Öncelikle bir kampanya bilgilendirme platformudur. Bu platformun içerisinde hediye çekleri, indirimler, kampanyalar, indirimle için kodlar bulunmaktadır ve Havayolu kampanyalarından, kredi kartı kampanyalarına, giyim-aksesuardan, gayrımenkul kampanyalarına varana kadar tüm markaların kampanyalarını bünyesinde barındıran bir uygulama olmayı hedefliyoruz. Bu süreçte satışa yönelmek gibi bir fikrimiz yok. Satış yapan çok fazla site var. Biz onları destekleyecek, kampanyalarını duyuracak ve tüketicileri kampanya konusunda bilinçlendirecek bir platform olarak yolumuza devam etmek istiyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. yunus der ki:

    güzel düşünce, tebrikler.

  2. Uzun süredir takip ettiğim bir uygulama sayesinde çok indirim yakaladım

  3. Böyle uygulamalar sayesinde nerede ne zamana indirim var haberimiz oluyor

Fikrini söyle

*