16 Kasım 2018

Mobile Optimize Edilmiş İnternet Sitelerinin Önemi

Mobil Sitelerin Önemi2012’in son dönemlerinde mobile olan yatırımların artması, ödeme sistemlerinin ve dijital cüzdanların hayatımıza biraz daha girmesiyle beraber, mobil cihazların günlük hayatımızdaki yeri daha da artıyor. Hatırlarsanız 2012/13 Dosyamızda da 2013’te mobil olan ilginin artacağından sıkça bahsetmiştik.

Mobil trendlerin bu kadar öne çıkmasının arkasındaki en büyük etken tabii ki kullanıcıların akıllı telefon ve tabletlere olan ilgisinin artması diyebiliriz. PC satışları 2011 yılına kıyasla %1,2’lik bir düşüş yaşarken, tablet ve akıllı telefon satışlarının artış göstermesi kullanıcıların mobil cihazlara olan ilgisinin artmakta olduğunu gösteriyor. 2013 yılında tablet satışların %38,3 artarak 210 milyon adede ulaşması bekleniyor ve tablet satışlarının PC ve laptop satışlarını geçeceği ön görülüyor.

Bunun yanında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2012 yılında mobilden gerçekleşen harcamalar %80 oranında artış gösterdi ve 2012’de ABD’deki kullanıcılar tabletleri üzerinden 24 milyar dolarlık bir harcama yaptılar. Bu yıl ise mobil ticaretin %55’lik bir artış göstermesi bekleniyor. Yapılan başka bir araştırmada ise kullanıcıların %50’si akıllı telefonlarından ortalama 1000 dolarlık alışveriş yapıyor ve tüketicilerin %80’lik bir kısmı markalardan, mobile optimize edilmiş ürün içerikleri sunmalarını istiyor. Yine aynı araştırmada mobil cihaz kullanıcılarının %44’ü yaptıkları alışverişlerde dijital cüzdan kullanabilmeyi istediklerine de değiniliyor.

Mobille ilgili gelişmeler bununla da sınırlı değil. Mobilike‘ın oluşturduğu Madreport‘un araştırmasına göre Türkiye’deki her 10 akıllı telefon sahibinden 9’u mobil cihazından internete bağlanıyor. Bunun yanı sıra 2013 yılında dünya genelinde 800 milyon akıllı telefon satılması ve kullanımda olan cihaz sayısının 2 milyar adede yaklaşacağı da öngörülüyor. Kullanıcıların yaptığı 8 sayfa görüntülemesinin birinin mobilden geliyor olması da, kullanıcıların bu mecraya olan ilgisini arttığını gösteren bir diğer etken.

İnternet üzerinden yapılan tüm arama trafiklerinin ise %20’lik bölümü mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. 2011’in son çeyreği ile 2012’nin son çeyreğine kadar geçen süreçte mobilden sağlanan trafik oranlarında %84’lük bir artış görüldü. Sosyal mecralar ele alındığında da Facebook’un 2014 yılında 1,14 milyar aktif mobil kullanıcısının olacağı da tahminler arasında yer alıyor.

Mobil Sitelerin Önemi

Türkiye’deki tüketicilerin %40’ı akıllı telefon, %13’ü de tablet kullanıyor. Madreport’un araştırmasındaki verilere göre Türkiye’de 11 milyondan fazla mobil cihaz kullanıcısı bulunmakta. Mobil reklam harcamalarında Türkiye’de 2012’nin ilk yarısında 14,94 milyon TL‘lik bir harcama gerçekleşti. Dünya genelinde ise mobil reklamlara 2012 yılında 8,41 milyar dolarlık bir harcama yapılırken, 2016’da bu rakamın 36,87 milyar dolara ulaşması tahminler arasında yer alıyor.

Kara Cuma‘da mobilden yapılan alışveriş de 2011’e göre %44’lük bir artış gösterdi ve bu alışverişlerde harcanan miktar da %190 artarak büyük bir rekora imza attı. Bununla beraber eBay’in CEO’su John Donahoedan mobil mecralarda uzun süredir yer almanın sağladığı meyveleri toplamaya devam ettiklerini belirtirken, eBay’in gelirlerinin 13 milyar dolarlık bir kısmının mobilden geldiğini de belirtmişti.

Bunun yanı sıra eBay mobil uygulamasıyla beraber 4 milyon yeni kullanıcı kazandığını da 2012’nin 4. çeyrek raporunda açıklamıştı. Mobil taraftan büyük bir kazanç sağlayan eBay, kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlamak için geçtiğimi Ocak ayının başında mobil uygulamasına da bir takım yenilikler getirmişti. eBay’in mobil uygulaması üzerinden haftada 2,4 milyon yeni ürün listelere eklendiğini de hatırlatmak gerekiyor.

İlgili haber: 2013′te Mobil Ticaret Alanında Bizi Neler Bekliyor?

Kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden en sık kullandığı uygulamalardan biri de fiyat karşılaştırma uygulamaları. Showrooming (fiziki mağazada ürünü deneyip, internetten satın alma) söz konusu olduğunda mobil cihazlar kullanıcılar arasında oldukça popüler. Tüketiciler perakendecilerin internet sitelerinden fiyat karşılaştırması yaptığı gibi bir de mobil uygulamaları da tercih ediyor. Perakendecilerin mobil uygulamalarının kullanımı bir yıl için %525 arttı. Fiyat karşılaştırma uygulamaları ise %247 artarak en çok büyüyen ikinci uygulama kategorisi oldu.

Mobile olan ilginin bu kadar fazla olması da internet sitenizin mobil destekli olmasının önemini daha da artırıyor. Mobil sitenizin olmasının sağladığı bazı avantajlar da bulunuyor. SEO bu avantajlarını başını çekiyor dersek yanlış olmaz. Google mobile uyumlu siteleri daha çok tercih ediyor; çünkü hem tarayıcı hem de mobil cihazlarda tek bir URL kullanılıyor. Böylelikle Google‘ın bu siteyi indekslemesi daha kolay oluyor.

mobil Sitelerin Önemi

Bunun yanında eğer siteniz mobile uyumlu değilse, kullanıcılar sizin sayfanızı herhangi bir mecrada paylaştıklarında kopyalanan URL, mobil linki olacak ve tarayıcı üzerinden o adrese gitmek isteyenler sitenizin mobil linkine gidecek. Tarayıcı üzerinden mobil sayfaya gitmek de kullanıcının pek tercih edeceği bir durum değil.

Bir site için kullanılabilirlik ve SEO en önemli iki unsur olarak öne çıkıyor. Sayısız internet sitesinin bulunduğu günümüzde, kullanıcılar sayfanızda kalmasıyla çıkması arasında çok ince bir çizgi bulunuyor aslında. Sayfanızı ziyaret edenlerin hızlı bir şekilde sitenizi terk etmesi “Bounce Rate“in (Hemen Çıkma Oranı) yüksek olmasına sebebiyet verecek ve bu da Google’ı uyararak bu sayfadaki içeriklerin ilgi çekmediğini söyleyerek sitenizin arama motorundaki sıralamasını düşürecek.

Bunun yanı sıra Google siteleri kategorilendirirken sitelerin yükleme hızını ve süresini de göz önünde bulunduruyor. Eğer siteniz mobile uyumlu değilse, mobile yönlendirme yapacak ve bu da tabii ki Google’ın gözünden kaçmayarak sayfanızı bu şekilde kategorilendirecek.

İlgili haber: E-Postaları Mobile Optimize Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mobile optimize site tasarımının öneminin ortaya çıktığı bir diğer alan ise, eğer çok fazla içerik girişi yapan bir siteyseniz tüm bunları mobile uygun hale getirmek çok uzun vakit alacağı için, ekstra bir iş yükünü de beraberinde getirecek; fakat mobile uyumlu bir siteniz varsa sayfanıza içeriğinizi yüklediğiniz anda işleminiz tamamlanmış oluyor. Mobile optimize olduğu için sayfanızı tekrardan değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz. Bunun bir de şöyle bir avantajı olduğunu da değinmek gerekiyor. İlerleyen dönemlerde teknolojinin gelişmesiyle yeni çıkan ürünlerin ekran boyutları ve teknolojileri sizin için bir problem olmaktan çıkacak; çünkü sayfanızı mobile optimize yaparak bu durumun önüne geçmiş olabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz rakamlar ve gelişmeler mobilin önümüzdeki dönemlerde nasıl bir gelişme yaşayacağını gösterir nitelikte. İnternet sayfanız üzerinden bir ürün veya hizmet sunuyorsanız, mobile optimize edilmiş sayfaların değerinin giderek artığını göz önünde bulundurarak iş planınızı bunun üzerinde geliştirmek sizi daha çok kullanıcıya ulaştırarak, satışlarınızı artırabilir. Biz istesek ya da istemesek de teknoloji her geçen gün daha çok gelişiyor ve yeni nesil değişen teknolojiye daha rahat bir şekilde adapte oluyor. Bu yarışta yenilikleri uygulayan ilklerden olmak, markaları diğerlerinden bir adım öne taşıyabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. http://www.dcg-web.com/hizmetlerimiz/mobil-web-tasarim

  adresinde görülebilinir. Bir sitenin mobil uyumlu olmasındaki avantajlar için

  http://www.dcg-web.com/web-tasarim-blog/10-baslikta-mobil-uyumlu-tasarimin-onemi

  adresindeki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 2. akif der ki:

  Şimdi atıyorum 1200 pixellik responsive bir web sitesi tasarlandı ve sırasıyla bu boyut önce 1000 pixele ve daha sonra da tüm mobil boyutlarda görüntülenebilecek seviyeye gelinceye kadar küçültüldü. Haliyle küçültülürken bazı fazlalıklar da atıldı. Bu durumda Google hangi boyutu indexleyecek. Fazlalık olan unsurların atıldığı boyutu mu indexleyecek yoksa hepsini mi? Eğer fazlalık olan unsurların atıldığı siteyi indexlerse kaçırdığı içerikler soe açısından hiçbir yarar görmeyecek demek oluyor bu da.

  • programlamada kullanılan neyse onu indeksler. responsive tasarımın aslında kaynak koduna etkisi yoktur. yani responsive sadece görüntüyü makyajlamaktır. aynı text arkada yükleniyor fakat küçük boyutlu ekranlarda kullanıcıya gösterilmiyor.

Fikrini söyle

*