14 Kasım 2018

Mobile Yatırım Yapmanıza Sebep Olacak 11 İstatistik

Mobil pazarlamanın sürekli gözünüzün önünde bulunması gerektiğini artık biliyorsunuzdur. Mobilin önlenemez yükselişi her gün artmaya devam ediyor. Ancak bazı durumlarda, mobil cihazların, mobil pazarlamanın ve mobil e-ticaretin pazarınıza nasıl bir etkisi olduğunu tam olarak anlamak mümkün olmuyor.

Kısaca açıklamak gerekirse, mobil pazarlama şu anda yaptığınız ve yapacağını her şeye ya etki ediyor, ya da edecek. Cebimizde taşıdığımız cihazlar iş yapma şeklimizi kökten değiştirdiler.

Mobilin işimize ve dünyamıza nasıl bir etkisi olduğunu daha iyi anlatabilmek için, aşağıda 11 adet istatistik derledik. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Mobilden internet erişimi, bilgisayardan internet erişiminden daha fazla

Bu durumun 2015 ortalarında gerçekleşmesi bekleniyordu ancak beklenenden 1 yıldan daha önce, 2014’ün başlarında gerçekleşti. Mobilden internet erişimi, PC’leri geçti.

time-spent-on-internet-by-device-in-us

Tüketicilerin odağı giderek daha fazla mobile kaydığı için, her platformda aynı kalitede hizmeti verebilmek günümüzde kritik bir iş süreci konumuna geldi. Online firmanız ile tüketicinin ilk karşılaşması, artık PC üzerinden değil, cep telefonu üzerinden olacak. Buna hazırlıklı olun.

2. Mobil aramaların %40’ı yerel mağazalar için

Eğer firmanızın yerel bir mağazası varsa, mobil aramalarda hemen bulunabilecek olmasına özen gösterin, çünkü müşterileriniz sizi mobil üzerinden arıyorlarsa, mağazanızı bulmak için arıyorlar.

3. Mobil aramaların %70’i 1 saat içinde aksiyona dönüşüyor

Aksiyondan kastımız, tüketicinin sizi mobilde aradıktan 1 saat sonra mağazanıza gelmesi. Mağazanızın yerini, açık olduğu saatleri, nasıl hizmetler verdiğinizi arıyorlar.

4. Tüketicilerin %70’i mobil uyumlu olmayan e-postaları anında siliyorlar

Her sabah uyandığımızda elimiz ilk önce cep telefonumuza gidiyor; alarmı kapatmak için. Hazır elimiz telefondayken şöyle bir Facebook’a bakıyor ve gereksiz e-postaları siliyoruz. Bu e-postaların silinmesindeki en büyük etken, cep telefonu ekranında okunamaz veya ne dediği anlaşılmaz bir durumda olmaları. Kullanıcı, okuyamadığı e-postayı siliyor, bundan daha doğal bir davranış da olamaz. E-postalarınız mobil uyumlu değilse, Çince yazsanız da olur.

5. E-postaların %62’si mobil cihazlarda açılıyor

Promosyon, tanıtım, satış, reklam e-postalarınızın hepsi için geçerlidir bu oran. Üstteki maddeye bakarsanız, e-postalarınız mobil uyumlu değilse, hedef kitlenizin yarısını anında kaybettiniz demektir.

6. E-postaların %95’i bir tek cihazda açılıyor

Bu ne demek? Kullanıcı cep telefonundan bir e-postayı görüntülediği zaman, bunu daha sonra PC’de okumak için bir kenara ayırmıyor. Yalnızca, işle ilgili kritik öneme sahip e-postalar bu akıbetten kurtulabiliyorlar. Yani birine e-posta gönderdiğinizde bir tek şansınız var. Mobil uyumluysanız bir şansınız olabilir. Değilseniz tüketicinin o e-postayı başka bir platformda okumak için saklamayacağından emin olabilirsiniz.

7. Podcast’lerin %65’i cep telefonundan dinleniyor

Bu mantıklı, çünkü yolda giderken cep telefonundan bir ses kaydı dinlemek ile radyo dinlemek arasında bir fark yok. Eğer iş sürecinizde podcastlere öyle ya da böyle yer veriyorsanız, çoğunlukla cep telefonlarından dinleneceğini unutmayın ve cep telefonu dostu podcastler üretin. Örneğin gereksiz yüksek kaliteli ses dosyaları yükleyip, kullanıcının çok değerli internet kotasını sömürmeyin.

8. YouTube trafiğinin %40’ı mobil cihazlardan

Podcast yeni radyo ise, YouTube yeni görüntülü radyo. Eğer aktif olarak YouTube videoları kullanıyorsanız, özellikle “videonun şurasına tıklayın” gibi call-to-action metinleri yazmayın çünkü bunun yapılması mobilde mümkün değil. Kullanıcıların yorum bırakmasını da istemeyin çünkü mobilde yazı yazmak işkence. İşe yarayan yöntem ise videonun tanıtım metninde veya yorumlarda call-to-action yapıp, bağlantının da aynı bölümde olması.

9. Facebook’taki tüm “Beğen” butonu tıklamalarının %68’i mobilden

Facebook üzerinde bir varlık yaratmaya çalışıyorsanız, kullanıcı etkileşiminizin çok büyük kısmını oluşturacak beğenme aksiyonunun üçte ikisinden fazlasının mobilden geleceğini unutmayın. Doğal olarak Facebook’ta paylaşacağınız içeriklerin de mobilde görüntülenirken sorun çıkartmayacağından emin olun. Mesela Facebook’un masaüstü ve mobil versiyonlarındaki görsel oranları farklıdır; bunları dikkate alın.

10. Twitter kullanıcılarının %75’i mobilden erişiyor

Kampanya veya tanıtımlarınız için Twitter’a para döküyorken, aslında bu paranın potansiyel müşterilerinizin mobil deneyimine döküldüğünün farkında olun. Müşterilerinize iyi planlanmış bir mikro blog içeriği tüketimi deneyimi sunun.

11. Mobil kullanıcıların %80’i TV seyrederken de cihazlarını kullanıyor

Mobil cihazların hep hareket halinde veya bir bilgisayara erişim mümkün değilken kullanıldığını düşünürüz. Kusura bakmayın bu düşünce 2008’lerde kaldı. Kullanıcıların çoğunluğu mobil cihazını bir yedek ekran değil, ikinci bir ekran, hatta ana ekranı olarak kullanıyor. Esas işini mobil cihazında görürken, arkada arada sırada baktığı bir TV ekranı da oluyor. Potansiyel müşterinizin dikkatini mobil kampanyalarınız ile çekmeye çalışırken bunu göz ardı etmeyin. Müşterinizin zihni o sırada iki ekran arasında bölünmüş durumda.

 

Eğer henüz ikna olmadıysanız, sizin için 11 ayrı mobil istatistik içeren ikinci bir liste hazırladık. Mobile Yatırım Yapmanıza Sebep Olacak 11 İstatistik #2 makalemizde okuyabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*