13 Kasım 2018

Mobile Yatırım Yapmayan İşletmeler Y Kuşağını Küstürüyor

Y kuşağı günümüzde teknoloji ile en çok iç içe olan kuşak ve mobil cihazları ile yaşıyorlar. Buna rağmen bir çok şirket ve marka internet sitelerinin mobil optimizasyonuna bile önem göstermeyerek en büyük müşteri kitlesini kendilerinden uzaklaştırıyorlar.

Y kuşağı sabah uyandığında ilk yaptığı iş cep telefonuna uzanmak oluyor. %90’ı, cep telefonlarının asla yanlarından ayrılmadığını söylüyorlar. Y kuşağına ulaşmak ve onları cezbetmek istiyorsanız, internet sitenizin mobil uyumlu olması zorunlu. Bu iş bu kadar basit.

Ancak, Y kuşağı arasında yapılan bir araştırma gösteriyor ki, Y kuşağı ile bir şekilde ilişkisi olan (örneğin ürün veya hizmet satan) şirketlerin %70’inin bir mobil uygulaması yok. Dahası %86’sının mobil uyumlu bir internet sitesi de yok. Y kuşağı kullanıcılarının %50’si, günde en az bir kere bir işletmenin internet sayfasına girdiklerini söylüyorlar. Burada kaçan fırsatlar herhalde daha iyi anlatılamazdı.

Özellikle yılbaşı sezonunun yaklaşması ile, Y kuşağına hitap edebilmek için ülkemizdeki şirketlerin de bir an önce mobil uyumluluklarını gözden geçirmeleri gerekiyor.

millennials

Y Kuşağı Online Alışveriş İstiyor

Instart Logic tarafından yalnızca San Francisco şehrindeki Union Meydanı’nda yapılan bir ankete göre, Y kuşağı tükticileri daha çok mobil alışveriş imkanı istiyorlar. Ama ilginç bir şekilde, uygulama değil, tarayıcı üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Tarayıcı tercih eden kitle %57 oranındayken, uygulama üzerinden alışveriş yapmayı tercih edenler %43. Her ne kadar Y kuşağı tüketicileri, görsellikten hoşlansa ve görsel uyaranlara daha güçlü tepkiler verse de bir sitenin yüklenmesini 5 saniye beklemek istemiyorlar. Eğer site 5 saniye içinde yüklenmezse kapatacakların oranı %68. %20’lik bir kesim ise daha da sabırsız, 2 saniyeden fazla beklemiyor. Yani mobil optimizasyonda, sitenizin yalnızca cep telefonlarında doğru görüntülenmesi yetmiyor, ayrıca çok hızlı da yüklenebilmesi lazım.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*