12 Kasım 2018

Tüketicilerin Sekizde Biri Mobil İndirimler İçin Lokasyonlarını Paylaşıyor

Lokasyon bazlı fırsatlar tüm dünyada gelişen bir akım.

Müşterilerin ekonomik zorluklarla beraber fırsat, indirim ve kuponlara yöneldikleri bilinirken, mobil hizmet danışmanlık firması TNS tarafından yayınlanan bir araştırma, mobil fırsatların algısına ve gidişatına ışık tutmayı hedefliyor.

Lokasyon bazlı hizmetler her ne kadar ülkemizde gelişmekte oldukça geç kaldıysa da, akıllı telefonların kullanım yaygınlığıyla standart e-mail fırsatlarını geride bırakacakmış gibi görünen bu hizmet, TNS araştırmasına göre tüketicilerin alışkanlıkları arasına girmiş durumda.

58 farklı ülkeden 48.000 kişi ile yapılan araştırmaya göre, tüketiciler her ne kadar gizliliklerine önem verdiklerini belirtseler de, konu indirim olunca lokasyonlarını paylaşmaya pek de o kadar soğuk bakmıyorlar.

TNS’in incelediği ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor.

Yayınladığı “Mobile Life” araştırmasında, her 8 mobil tüketiciden 1’inin lokasyon bazlı fırsatlar için bulundukları yerleri paylaşmaya hazır olduklarını ifade eden TNS, dünyadaki 6 milyar mobil cihaz kullanıcısının %19’unun lokasyon bazlı hizmetleri kullandıklarını açıklıyor.

Şimdiye kadar bu hizmetten yararlanmadıklarını dile getiren tüketicilerin %62’sinin yakın zamanda lokasyon bazlı hizmetleri kullanacaklarını açıkladıklarını belirten araştırma yetkilileri, tüketicilerin bulundukları yerleri paylaşarak indirim kazanmanın faydalarını farketmeye başladıklarını açıklıyorlar.

Katılımcıların %26’sının eğlence mekanları ve yerlerini araştırmak adına lokasyon bazlı hizmetleri kullandıkları paylaşılırken, hizmetleri GPS ve harita hizmetleri için kullanan kesim %46 olarak belirtiliyor.

Lokasyon bazlı mobil fırsatlar araştırmada fırsat sektörünün geleceği olarak yorumlanırken, tüketicilerin bulundukları çevrelere özel fırsat ve indirimleri takip etmek adına özel bilgilerini paylaşmaya yatkın oldukları ortaya çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*