16 Kasım 2018

Mobilike’tan 2012 Yılı 3. Çeyreğine Dair Mobil Kullanım Rakamları

mobilike, Türkiye ve dünyadaki mobil reklam sektörüne dair en güncel verileri “madreport” dosyasında paylaştı. Mobil reklam sektöründeki 2012 yılının üçüncü çeyrek rakamlarını kapsayan veriler, sektöre ışık tutacak cinsten.

Bu verilere göre, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 62’si cihazlarındaki arama motorunu günde en az bir kere kullanıyor. 2014 yılı itibariyle ise mobil ve masaüstü bilgisayarlardan internete bağlanan kullanıcı sayısının eşitlenmesi bekleniyor. Ayrıca; 2012 sonu itibariyle Apple App Store üzerinden 45 milyarın üzerinde uygulama indirilmiş olması da beklentiler arasında. 2016 yılında mobil reklam piyasasının 22 milyar dolara ulaşacağını da eklemekte yarar var.

2014’te, 580 milyon kişi mobil alışveriş yapacak

Gelelim mobil ticaret rakamlarına. 2012 yılında mobil cihazları üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısı globalde 393 milyon iken, 2014’te bu rakamın 580 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin mobil internet kullanıcı sayısı 2011 yılının 4. çeyreğinde 6.454.801 iken, bu rakam 2012’nin ikinci çeyreğinde ise 10.649.948 rakamına ulaşmış durumda.

mobilike verilerinden de açıkça anlıyoruz ki birçok firma, mobil mecralarda yer alma konusunda oldukça hassas davranıyor. Özellikle mobil uygulama konusunda son altı ayda ciddi bir hareketlilik olduğunu ortaya koyan veriler, ülkemizdeki e-ticaret firmalarının da mobil bütçelerini artırdığına işaret ediyor. Mobil ticaret uygulamalarını yayına girdiği andan itibaren mercek altına alan mobilike, 90 günlük bir zaman diliminde bu uygulamaların kullanıcı etkileşimini inceledi. Buna göre 90 günlük ortalamada, en çok indirilme sayısının ilk 6 günlük süreçte oluştuğu belirtiliyor. Aslına bakarsanız, temel eksikliklerle ve zayıf içerikle yola çıkan uygulamaların şansının ne kadar azaldığına tanık oluyoruz.

Mobil ticaret uygulamalarındaki güncelleme sıklığının ve niteliğinin de önemine vurgu yapıldığı araştırmada, bu uygulamaların, 2’nci versiyonlarını yayınladıktan sonra ortalama 6 sıralık bir yükseliş olduğunu ifade ediliyor. 3’üncü ve 4’üncü kez geliştirilen versiyonlar, 2’nci kadar etkili olmasa da onların da uygulamayı 1-2 sıra kadar yukarı taşıdığı ifade ediliyor. Bu bağlamda, her yeni güncellemesinde yeni ve kullanıcı yararına bir değişiklik getiren uygulamalar listede yükselmeye devam ediyor.

Mobil Site mi? Mobil Uygulama mı?

Mobil platformlara adım atmaya hazırlanan işletmelerin karşılaştığı en önemli sorudur: “Mobil Site mi? Mobil Uygulama mı?” Bu konuya maddelerle açıklık getiren mobilike, maliyete odaklananlar için firmanın kendi öz kaynaklarıyla hazırlayacağı bir mobil web sitesinin kısa ve orta vadede çok makul bir yatırım olabileceğinin altını çiziyor. Bu şekilde internet bağlantısının olduğu her mekanda müşterilerine ulaşabilme imkanı bulan işletmeler, mobil platformların da tüm nimetlerinden yararlanabileceklerdir. Ancak, mobil uygulamaların sunduğu özelliklerin ise, mobil siteye oranlar biraz daha ağır bastığına şahit oluyoruz. Buna göre, uygulamaların doğrudan internet bağlantısı gerektirmiyor olması, interaktif ve zengin bir kullanıcı arayüzüne sahip olması, daha hızlı ve kendi mağazasına sahip olması gibi avantajları, mobil uygulamaları müşteri sadakati ve zengin kullanıcı deneyimi açısından bir adım öne çıkarıyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*