20 Kasım 2018

Mobilya Sektörü E-ticaret’e Neden Uzak?

Mobilya sektörü barındırdığı birçok dezavantajdan dolayı maalesef e-ticarete uzak. E-ticaret sitesi sayısından ve satış hacimlerinden hareketle bu yargıda bulunuyorum. Demonte mobilya kategorisini yazının dışında tutuyorum.

Aslında bu, e-ticaret’i sadece sanal pos üzerinden geçen bir işlem olarak tanımlamak hatasından kaynaklanıyor.

Bu algı mobilyacılarda “internetten mobilya mı satılır?” yargısına neden olabiliyor? Haklılık yanları elbette var ama pratik çözümler de bulunabilir.

Haklılık yanları ;

 • Kargo maliyetinin yüksek oluşu,havaleli ürün olması.
 • Alıcının mobilyanın boyutlarını tam kestirememesinden mütevellit sürekli karar verememe hali. Bunda en büyük etken alınan mobilyanın merdivenlerden daireye taşınamaması.(Çok gülümsetici bir etken olarak görünsede gerçeğin ta kendisi,sipariş iptallerine kadar varabiliyor.)
 • Müşterinin yerinde görüp alma ihtiyacı,arzusu.

Peki eliniz kolunuz bağlı, yukarıdaki nedenlerin arkasına sığınıp e-ticaret’in nimetlerinden yararlanmayacak mısınız?

Birkaç öneri:

2007 senesinde İstanbul’da 3 şubesi olan her türlü mobilya satışı gerçekleştiren bir perakendeci müşterimize e-ticaret sitesi üzerinden (Günlük 1000+ tekil ziyaretçiye sahip bir e-ticaret sitesine sahipti) bir uygulama yapmıştık. Uygulama oldukça basit bir temele oturuyordu. Madem müşteriye sanal pos üzerinden çok bir şey satamıyorduk o zaman sitedeki müşteriyi mağazalara çekmeliydik.

Basit bir form tasarladık. Formda ziyaretçinin ilgilenmesi durumunda kendisini evden alıp mağazaya getirmeyi alım yapmasa bile tekrardan evine bırakmayı taahhüt ediyorduk. Satın almama riskini de göz önünde bulunduruyorduk.

Form, hangi kategorilerle ilgilenildiği,hangi tarih ve saate gelinmek istenildiği,kaç kişiyle gelinmek istenildiği gibi temel bilgilerden oluşuyordu.  Müşterileri evlerinden alıyor,mağazaya getiriyor ve satış yapmaya çalışıyorduk. (Modele o kadar inanmışım ki yazarken bile 3. çoğul şahısla yazıyorum.:))

Bu model neticesinde iyi sonuçlar alındı hatta ilk müşteriye aynı zamanda siftah da yapıldı,ek ürünlerin satışı da gerçekleştirildi. Uygulama müşteri tarafından çok beğenildi ve teveccüh gördü.

Müşteri varken (e-ticaret sitesinde) sanal postan para geçireceğim diye bir kaidenin olmadığının somut bir kanıtıydı uygulama. Yine internet omurgası üzerinden (e-ticaret) yapılmıştı ama müşteri mağazaya sokularak.

Özellikle bu modeli mağazalar zinciri olanlara (imkanları olduklarını biliyorum) nacizane tavsiye ediyorum. Aynı zamanda müşteri memnuniyetini üst seviyelere çıkaran bir servis olarak da düşünebilirsiniz.

Daha çok e-ticarete inanan mobilya firmalarının artması dileğiyle…Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. İnternet mobilyacılığı bizim işimiz:)

 2. Merhabalar,

  Bu yazı özellikle dikkatimi çekti.
  Çünkü daha önceki işimde Türkiye’nin ev yaşamı ve dekorasyonu üzerine en başarılı e-ticaret modellerinden birine sahip olan e-ticaret sitesinde reklam satış görevini üstlenmiştim. Reklam satış yaparken görevlerimden biri de siteye tedarikçi sağlamaktı. İstanbul’daki hemen hemen tüm mobilya markalarıyla görüşme yapma şansım oldu.

  Benim deneyimime göre bu konudaki en büyük sıkıntı markaların internete uzak olması ve buradaki fırsatların farkında olmaması.
  İkinci olarak da sizin de yazınızda dolaylı olarak bahsettiğiniz müşterinin yerinde görmesi arzusu.
  Mobilyacılara göre müşteri ürünün yalnızca boyutlarıyla değil konforunu ve rengini de yerinde görüp deneyimlemek istemesi yönündeydi.

  Birçok firma halen satış ve reklamlarını daha geleneksel yöntemlerde yapmaya oldukça ısrarlı görünüyor. Bu da markalarının duruşuna çok güveniyor olmalarından kaynaklı. Çünkü bunun sebeplerinden biri de ürünün internetten satılıyor olması markalarda kalitesiz ya da ucuzcu olarak algılanma korkusuydu.

  Sizin önerdiğiniz model mobilya firmasının kendisi için açacağı e-ticaret sitesi için uygulanması daha kolay ve müşteri deneyimi açısından da oldukça hoş bir algı yaratacak bir model. Ancak asıl işi e-ticaret olan ve daha birçok ürünü bünyesinde satan bir e-ticaret sitesinin bu modeli uygulayabilmesi kanımca pek uygun görünmüyor. Çünkü bu e-ticaret sitesine ekstradan bir organizasyon kurgulaması gerektirecek bir iş modeli.

  Yazınız ve paylaşımınız için teşekkürler.

 3. Ali hocam güzel yaklaşım tarzı ve başarılı bir uygulama olmuş gerçekten, tebrik ederim.

 4. Bu tur sektorel analizlerin faydasi cok ama cok buyuk, devamini bekliyoruz:)

 5. Site üzerinden 10.000+ siparişi başarıyla gerçekleştirdik. Söz konusu olan büyük boyutlardaki mobilya ise adet çok da fena sayılmaz gibi aslında. Burada 5 yıldır karşımıza çıkan en büyük sorun ürünlerin büyük boyutlarda olması. Bu bakımdan kesinlikle sadece şehir merkez ilçelerine sevkiyatı yapılabilenler ve tüm Türkiye’ye sevkiyatı yapılabilenler olarak kategorilere ayırmak gerek. Bir de yaşadığımız en büyük sorun mobilya sektöründe kayıtdışının çok fazla olması. Telefon açıp bu şurada şu fiyata diyen oluyor. İyi de orada sen gidip alıyorsun burada ayağına geliyor. KDV de bizim aldığımız birşey değil. Bunu elmayla armudu karşılaştırmaya benzetiyorum. Bu bakımdan üzerine KDVnin eklenmesi ve büyük boyutlu olduğundan dolayı yüksek olan kargo ücretinin de eklenmesiyle birlikte bazı ürünler ister istemez cazipliğini yitirebiliyor. Cazip hale getirebilmek için birçok yöntem denedik şimdiye kadar. Hemen hemen hiçbirinden istediğimiz verimi elde edemedik ama sanırım doğru yolu bulmaya yaklaşıyoruz. Hissedebiliyorum:)

 6. Alternatif satış olarak çözümünüz oldukça güzelmiş. Tabii bu tip bir yöntemi mütevazi e-mobilyacıların uygulaması pek mümkün olacak gibi görünmüyor 🙂 Hani yine de Pabbuc.com’u düşünüyorum mesela. Ayakkabı satmak da en az mobilya satmak kadar zor bir iş. O iş bile bir şekilde alışkanlık yarattıysa insanlarda, sanırım mobilyanın da belli bir süre sonra sanal postan tıkır tıkır akması kaçınılmazdır. Ben çevremdeki “İnternetten alışveriş yapamam ben”cilere sürekli diyorum. Öyle bir yapacaksınız ki, bir daha mağazaya gitmeye üşeceneksiniz diye. Bu işin kaçışı yok 🙂

 7. oktay der ki:

  1978 kayseri doğumluyum 1998 den bu yana mobiya malzemesi satmaktayım kayseri mobilya ürünleri ve çeşitliliği açısından Türkiyenin en büyük üretim merkezi ilkdefa yapılacak bir fikrim var 2 aşamalı bir durum bu 1.si kendi işini kurmak isteyenlere satmak istedikleri ürünlerin listesini bana gönderirler bir işyeri açarlarsa ben kayseriden onlara istedikleri ürünleri temin eder ve gönderirim2.aşama e ticaret yapmak isteyenler bu ürünleri e ticaret yaparakta satabilirler.

 8. E-Ticaret sitelereinin mobilya satışı konusunda sorun yaşamalarının bir başka ve önemli sebebi de Nakliye ve montaj ayağındaki zorluklar; E-Ticarette mobilya satışı yapan şirketlere mobilya depolama,dağıtım,montaj ve satışsonrası servis ayağında hizmet vererek satıştan sonraki bütün süreci yönetmekteyiz, E-Ticarette mobilya satışı yapmak isteyen kuruluşlara yardımcı olmak dileğiyle.

  saygılarımla
  Aykut öztekin
  Mobiljet A.Ş
  ww.mobiljet.com.tr
  aykutoztekin@mobiljet.com.tr

 9. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 10. Belirtmiş Olduğunuz Müşteri Getir Götür Sistemini, Şuan Birçok Mobilyacıya İlham Veren E*g*r Uyguladı Sanırım.
  Ancak Bu Sistem Bir Noktaya Kadar İlerleyebilecek Kısa Vadeli Çözüm Gibi Görünüyor. E-Ticarette Mobilyanın Hacminin Artmasının 3 Çözümü Bulunmaktadır.
  1-) Merdiven Altı Üreticileri, E-Ticaret Siteleri Uygun Fiyata Ürün Satmak Amacıyla Tercih Etmemeli.Bu Etken Üründe Kaliteyi ve Hizmeti Azaltırken, Müşteri Memnuniyeti Baltalıyarak Mobilya Alışverişlerinde Ön Yargıya Neden Oluyor.
  2-)Ürün Paketlemesini ve Lojistik Entegrasyonun Doğru Firmalarla Dirsek Temasıyla Çözülmesi.(Kargo Firmalarında, Lojistik Hizmeti Veren Kuruşlara Kadar)
  3-)Ürünün Pazarlanması Adına Üründe Doğru Açıklamalar ve Görseller Yerinde Eksiksiz,Müşterinin Anlayacağı Şekilde Yalın Olmalı.
  Bu Etkenlere Dikkat Eden Firmalar İlerleyen Yıllarda E-Ticarette Mobilyanın Ekmeğini Yiyeceklerdir…

  Şahin ÇELİK
  E-Ticaret Mobilya Yöneticisi

Geribildirimler

 1. […] hareketle bu yargıda bulunuyorum. Demonte mobilya kategorisini yazının dışında …https://eticaretmag.com/mobilya .. ← mobilya kulpları […]

Fikrini söyle

*