13 Kasım 2018

Modapik.com: Moda Editörü Tadında Aksesuar Satış Sitesi

Ülkemizde gerek online gerekse fiziki mağazalarda takı ve aksesuar satışı yapan girişimlerin sayısı günden güne artıyor. Ancak iş dünyasında aktif olan ve alışveriş yapmaya zaman bulamayan kadınların ihtiyacına yönelik satış yapan dikey e-ticaret siteleri de son zamanlarda oldukça ilgi görüyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında online dünyaya merhaba diyen Modapik.com da bu alanda kendi deyimleriyle “moda editörü bakış açısıyla dünyada öne çıkan trendleri ve ürünleri meraklılarına” sunuyor.

Rengarenk ama göz yormayan bir ana sayfaya sahip Modapik’te; “Koleksiyon”, “Vitrin” ve “Designers” bölümlerinde farklı ürünler bulmak mümkün. Sitelerinde her hafta iki yeni koleksiyon sunan girişim, “Vitrin” bölümünde tüm takıları bir arada görme, karşılaştırma ve özelliklerine göre filtreleme imkanı sunuyor. “Designers” kategorisi ise sitenin en ilgi çekici bölümlerinden birisi olabilir. Burada, farklı tasarımcıların koleksiyonlarına sınırlı sürelerle yer veriliyor.

Biraz da girişimin hikayesinden bahsetmek gerekirse; Bilkent Üniversitesi işletme ve ekonomi bölümlerinden mezun iki üniversite arkadaşı olan Ceylan Turan ve Yağız Öztürk tarafından kurulan Modapik, yaklaşık 1 aylık beyin fırtınası ve araştırma seansları sonucunda ortaya çıkmış. Kurucularından Ceylan Turan’dan aldığımız bilgilere göre takı ve aksesuar sektöründe araştırma yapmaya başlayan girişimciler; dünyada yükselen bir trend olan “fashion jewelry” yani “bijuteri” ürünlerine ağırlık vermeye başlamışlar.

Sürekli güncellenen ürün yelpazesine ek olarak; sundukları “Kumbara” sistemi ile de  üyeler arkadaşını davet ettikçe hediye ürünler kazanabiliyorlar. Örneğin; davet ettiğiniz arkadaşınızın ilk 50 TL’lik alışverişinden gelen 1 kredi sizin hesabınıza yükleniyor. Bu sayede kredi toplayan üyeler, topladıkları her 1 kredi için “Kumbara” bölümünden diledikleri ürünü seçerek, hediyelerine anında sahip olma şansına erişiyorlar.


Modapik’in farklı uygulamalarından biri de “Bekleme listesi”. Bu liste sayesinde Modapik üyeleri, tükenmiş bir ürünü listelerine ekleyerek takip altına alabiliyorlar.  Ürün Modapik stoklarına geldiğinde e-posta yoluyla kendilerine bildirim yapılan kullanıcılar, istedikleri taktirde satın alma işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Oldukça yeni olmalarına karşın daha şimdiden 5 bin üye rakamına ulaşan Modapik, yakın gelecekte kendi tasarladığı ürünleri de satmayı planlıyor. Hedef kitlelerini, 18 – 35 yaş arası bayanlar olarak belirleyen Turan, bu yaş aralığındaki bayanların modayı daha yakından takip ettiğini ve bijuteri gibi hızlı tüketilen ürünlere daha çok rağbet ettiğini ifade ediyor.

Ceylan Turan: “Moda ve trendler, takı ve aksesuar sektörünü birebir etkilemekte ve yönlendirmektedir. Modapik’in amacı dünyadaki bu gelişmeleri takip ederek buna paralel tasarımları bulmak ve meraklıları için biraraya getirmektir. Bu sebeple, Modapik’in işleyiş şekli “koleksiyon”ları ön plana çıkaracak şekilde kurulmuştur. “Koleksiyon”lar birbirini tamamlayan 9 ürünün birarada sunulduğu, bu ürünlerin tasarımlarına etkiyen moda akımlarının tanıtıldığı alt kategorilerdir.”

Başarılı bir girişimin olmazsa olmazı ise iyi planlanmış bir pazarlama stratejisidir. Modapik bu doğrultuda; ağırlığı sosyal medya kullanımına ayırmış. Facebook paylaşımlarını reklamlar (sponsored stories) ile destekleyen girişim ayrıca, Google Adwords reklamları ve SEO çalışmalarına önem verdiklerini belirtiyor. Ziyaretçilerini üyeye çevirmeye yönelik çeşitli kampanyalar uyguladıklarını da ifade eden Ceylan Turan, ayrıca e-bültenler sayesinde kullanıcı etkileşimini sürekli kılmayı amaçlıyor.

Ülkemizde takı ve aksesuar dikeyinde güçlü oyuncular eşliğinde ciddi bir rekabet ortamı yaşanıyor. Lidyana, Mortaki ve Stilimo gibi girişimler sektörün en bilinenleri olsa da, oyuna yeni dahil olan ve farklılaşmanın önemini idrak eden takı ve aksesuar satış siteleri de yavaş yavaş sektörde söz sahibi olmaya başlıyorlar. Modapik.com da, uyguladıkları fiyat stratejisi ve tasarımcıları teşvik eden duruşuyla pazarın daimi oyuncularından biri olma potansiyeline sahip. Bu doğrultuda kısa ve orta vadede üye sayısını ve trafiğini artırarak daha geniş kitlelere hitap edebilecek olan Modapik, farklı ve özgün bir ürün gamıyla adını daha geniş kitlelere duyurabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*