21 Kasım 2018

Momondo’dan Gurmelere Dünyanın En Lezzetli Durakları Rehberi

monomondo 7

Seyahat arama sitesi momondo, ağzının tadının bilenler için Vietnam’dan Tokyo’ya “mutlaka gidilmesi gereken yerler, tadılması gereken lezzetler” rehberi hazırladı.

Türkiye’de, aradığı lezzeti bulmak için uzak diyarlara yolculuk etmeyi, farklı lezzetler tatmak için yerküreyi bir uçtan diğerine kat etmeyi göze alan turistlerin sayısı giderek artıyor. Online seyahat arama sitesi momondo, damak tadına düşkün olanlar için dünyanın dört bir yanındaki lezzet duraklarını bir araya getiren bir rehber hazırladı. İşte yemek severlerin gitmesi önerilen şehirler.

1. Sokak yiyecekleri – Hanoi, Vietnam

Sokak yiyecekleri denince akla Vietnam geliyor. Başkent Hanoi’de taze lezzetler sunan sokak satıcıları, yiyecek arabaları ve derme çatma kafeler bulunuyor. Marine edilmiş etle yapılan yumuşak bir tür mantı olan Banh Bao’nun keyfini çıkarabilir, nilüfer kökü aromalı pirinç lapası deneyebilir veya şehrin en iyi dana etli eriştelerini bulmak için kendinizi bir rehbere emanet edebilirsiniz. Yumurta beyazlarından yapılan geleneksel bir kahve olan Ca pha trang mutlaka denenmeli.

Foto1+-+Vietnam+-+Maxime+Guilbot

2. Sıra dışı yiyecekler – Tokyo, Japonya

Sınırları zorlamak istiyorsanız Tokyo biçilmiş kaftan. Alışılmadık konseptleriyle ünlü bu şehirde, bir hapishane hücresinde kelepçeli olarak yemek yiyebilirsiniz ve dilerseniz de robotlar size servis yapabilir. Ayrıca Japonya, eşek arılı krakerlerin ve ahtapotlu dondurmanın arkasındaki yaratıcı deha (!). Peki bunların yanında daha geleneksel bir seçenek olarak körili limonata içmeye ne dersiniz?

3. Tatlı krizi – Paris, Fransa

Paris’te tatlıcıların aradığını bulamama şansı yok. Angelina’nın ünlü sıcak çikolatası için kuyrukta beklemeniz gerekse de buna değer. Jacquez Genin’in yaptığı milföy “à la minute” o kadar lezzetli ki kendisi hamur işinin Picasso’su olarak anılıyor. 2006 yapımı Marie Antoinette filmindeki tatlılar yaratıcısı olan pastane Ladurée’den makaron almak ise mücevher alışverişinden farksız. Çikolata uzmanı Jean-Paul Hévin ve Pierre Hermé’nin şaheseri olan İsfahan kruvasanını tatmayan ise pişman olur.

Foto2+-+Fransa+-+Julien+Haler+

4. Yavaş yemek – Floransa, İtalya

Elbette İtalya’ın tüm bölgeleri olağanüstü lezzetlerle dolup taşıyor, ancak yavaş pişirme, yavaş yeme ve tatlı tembellik denince akla ilk olarak pastoral Toskana bölgesi geliyor. Prosciutto, pecorino ve pappardelle için doğru adres bölgenin başkenti Floransa ve hazır oraya kadar gitmişken Bistecca Fiorentina adı verilen yaklaşık bir kiloluk bifteği denemeden dönmek olmaz.

Foto3+-+Italya+-+Winniepix

 5. Yiyecek festivalleri – New York, ABD

New York adeta yemekle nefes alıyor! Örneğin Brooklyn’deki Smorgasburg hafta sonu pazarında dünyanın akla gelebilecek her ülkesinden yiyecekler satılıyor. Broadway Bites yemek pazarı ise yerel aşçıları ve küçük işletmeleri desteklemek amacıyla düzenleniyor. Bunlara ek olarak Food Film Fest’te film izlerken beyazperdedeki yiyecekleri tadabilir, NYC Wine & Food Festival’da mozzarella yapmayı öğrenebilir, Central Park’ta şampanya ve kızarmış tavukla ziyafet çekebilirsiniz. Liste uzayıp gidiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*