18 Aralık 2018

Monitera Yeni Ürününü Tanıttı

Türkiye’de 10 milyon Twitter kullanıcısı, günde 13 milyon tweet paylaşıyor. Gelişen sosyal medya platformlarına paralel olarak 10 şirketten 8’i sosyal medyayı kullanıyor. Dünyada Twitter kullanıcıların yüzde 60’ı en az bir markayı takip ediyor ve o marka hakkında konuşuyor.

Bu noktada Monitera ve Limon Analiz ortaklığında geliştirilen Socialdeep, Twitter’da marka takipçilerinin konuşmalarının odaklandığı konulara ve demografik özelliklerine ulaşılmasını sağlıyor. Bu sayede markalara gerçek zamanlı pazarlama fırsatı sunuyor. Twitter takipçilerini yakından tanımak isteyen marka veya şirketlere ön ayak oluyor.

Takipçi Analizi ile takipçileriniz veya hedef kitlenizdeki kullanıcılar hakkında demografik ve detaylı profil bilgisine ulaşılması sağlanıyor. Böylece gerçek zamanlı pazarlamanın kapıları aralanıyor. Böylece kullanım alışkanlılarıyla ilgili ipuçları elde edebilirsiniz.

Demografik yapı analizi örneği

123

Ayrıca takipçilerin etkilendikleri markaları daha kolay analiz etme fırsatını yakalıyorlar. Böylece hedef kitlenin büyüme trendleri ve kimler sayesinde ilerleme kaydedildiği eldeki verilerle apaçık ortaya koyuluyor.

Takipçi analizi örneği

Takipci-analizi

 

Anlık Gündem Takibi ile de takipçilerin hangi konudan bahsedip, hangi hastag’i kullandıkları açığa çıkıyor. Böylece takipçileriniz yani müşterilerinizle empati kurma olanağı sağlıyor.

Anlık gündem takibi örneği

anlik gundem takibi

Performans Ölçümü ile tweetlerinizin kaç kişiye ulaştığını ve ne kadar yayıldığını öğrenebilirsiniz. Paylaşımların hedeflediğiniz kitleye ulaşıp ulaşmadığını görebilir. Böylelikle sosyal medya performansınızı ölçebilirsiniz.

Performans ölçümü örneği

Performans Olcumu

Şirketin sunduğu bir başka hizmette iletişim planlaması… Kendi haftalık iletişim planınızı belirlemenize yardımcı olur. Hangi zaman aralığında tweet atmanızın uygun olduğu ve muhtemel olarak kaç kişiye ulaşacağınızı öngörebilirsiniz. Böylece daha fazla kullanıcıya ulaşmış olursunuz. İstediğiniz mesajı yayma fırsatı yakalarsınız. Ulaştığınız kitlenin ve sizinle etkileşime geçen insanların kim oldukları hakkında daha nitelikli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Örnek iletişim planlaması

resim4

Toplam retweet sayılarına erişebildiğiniz gibi sizi retweet edenlerin detaylı profillerine de raporlayabilirisiniz. Ayrıca rakip analizi ile takipçilerinizi rakip şirketya da markanın yani rakibinizin takipçileriyle karşılaştırabilirsiniz. Böylece rakibinizin kimleri takip ettiğini, en etkili kullanıcılarının kimler olduğunu, kendi takipçilerinizle ortak ve farklı yönlerini keşfedebilirsiniz.

Gelişen sosyal medya ağlarının etkin ve etkili kullanımı şirketlerin potansiyel müşterilerine ulaşmaktaki en etkili yollardan bir tanesi. Dolayısıyla şirketlerin sosyal medya aslında Twitter stratejileri bu noktada önemlilik arz ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*