15 Kasım 2018

Muhteşem Facebook Açılış Sayfaları Oluşturmanın 4 Yolu

facebook-açılış_sayfası

Facebook’ta tıkla ve ara reklamlarının test yayınları başladığına göre şimdi Facebook reklamları kullanmanın tam zamanı. Henüz Türkiye’ye gelmemiş olsa da standart Facebook reklamları da son derece uygun maliyetli bir hizmet olarak çok geniş kitlelere erişmenizi sağlıyor ve reklamınızı tam hedef kitleye göstermek konusunda rakipsiz.

Ancak Facebook reklamları yetmez. Pazarlama kampanyalarında başarılı olmak için muhteşem Facebook açılış sayfaları yaratmalısınız ve bu yazıda dönüşüme yönelik en iyi Facebook açılış sayfasını oluşturmanın 4 pratik yolunu anlatıyoruz. Facebook açılış sayfaları nedir, nasıl tasarlarsınız ve reklamlarınızı açılış sayfalarına nasıl entegre edersiniz?

İlgili yazı: Facebook mobil sayfalarını satış için optimize ediyor

Facebook açılış sayfaları nedir?

Öncelikle tam olarak neden söz ettiğimizi açıklayalım. Kısa süre öncesine kadar Facebook açılış sayfaları reklamverenlerin kullanıcıları istedikleri işlemi yapmaya ikna etmek için üçüncü taraf platformları ile yaratabildikleri sayfalardı. İşlem derken de bir sayfayı beğenmek veya web formu doldurmak gibi eylemleri kast ediyoruz. Örneğin Coca-Cola’nın aşağıdaki sayfasına bakabilirsiniz.

 

 

facebook-açılış_sayfası

 

Bu sayfa tam bir “beğeni kapısı”. Bir açılır pencere veya sayfa açılarak kullanıcıyı sayfayı okumadan önce sayfayı beğenmeye yönlendiriyor. Havuç olarak sayfaya kullanıcıyı, yani hedef kitleyi ilgilendiren içerik koyuluyor. Bu tür açılış sayfalarının pek çok çeşidi var: Yarışmalar, özel teklifler, sınırlı süre için geçerli ücretsiz indirmeler ve dijital ürünler için indirim kuponları.

Ancak biz bu yazıda gerçek açılış sayfalarından söz ediyoruz, yani ziyaretçinin Facebook reklamını kullanarak ulaştığı Facebook açılış sayfalarından. Bu açıdan Facebook açılış sayfalarının arama sonuçlarında öne çıkmak için para ödeyerek reklam vermenizi sağlayan diğer hizmetlerden (AdWords vb.) farklı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak Facebook kampanyalarınızı başlatmadan önce dikkate almanız gereken 4 nokta var.

Adım 1: Kullanıcının niyetine odaklanın

Facebook reklamlarının en büyük gücü görsel reklamlar olması. Sonuçta Facebook bir reklamda yazı oranının yüzde 20’yi geçmemesini istiyor. Bu nedenle Facebook reklamları bol görselleri sayesinde kullanıcının tıklama olasılığını artırıyor. Aynı zamanda kullanıcının okuduğu haber akışına da gözü yormadan yerleştiriliyor.

Ancak bu da reklamverenlerin reklam verirken daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Metin reklamları sayesinde ziyaretçileri istediğiniz sayfaya yönlendirebiliyorsunuz (reklamla alakalı olduğu sürece tabii). Ancak Facebook reklamları için reklamınıza tıkladıktan sonra kullanıcı deneyimini de hesaba katmanız gerekiyor. En iyisi biz de göstererek gidelim. Örneğin aşağıdaki yüksek hedeflemeli reklam:

 

facebook-açılış_sayfası

 

Reklamı tıklayınca şu sayfaya gidiyoruz:

 

facebook-açılış_sayfası

 

Bu sayfa Facebook duvarında gösterilen reklamdaki ürünü içeriyor (yani ayakkabıya tıklayınca ayakkabının aksesuar gibi kaldığı bir damatlık giyim mağazasına yönlendirilmiyorsunuz. Son derece alakalı ve gayet güzel). Ancak kişiyi mont almak için satın al düğmesini tıklamaya iten hiçbir şey yok bu sayfada. Şimdi Hubspot’tan örnek verelim:

 

facebook-açılış_sayfası

 

Bu reklamın HubSpot CRM ürününü satın almaya yönlendirdiği apaçık. Ayrıca reklamda ürünün yararını anlatan çekici bir metin de var (bir kere satın al ve sonra asla ücret ödeme ve sınırsız kullanıcı ekleme imkanı) gibi. Aynı zamanda ziyaretçilerin doğrudan reklam üzerinden dönüşüm sağlaması için bir “giriş yap” harekete çağrı düğmesi de içeriyor. Dolayısıyla tam CRM ürünü isteyenlere yönelik bir reklam ama tıklayınca bakın nereye gidiyoruz:

 

facebook-açılış_sayfası

 

Diyeceksiniz ki bunda ne var? CRM ürünü tıkladık ve CRM sayfasına geldik. Evet, bu yüksek dönüşüm sağlayan bir Facebook açılış sayfası ama standart bir CRM dükkanından hiçbir farkı yok; yani neden Emarsys CRM ürünü yerine HubSpot kullanalım sorusunun cevabı yok.

Ayrıca bize hemen bir web formu sunuyor. Kısacası erkeğin bir ilişkide çok acele etmesi gibi bir şey bu. Unutmayın, buraya Facebook reklamından geldik. Henüz gezinme aşamasındayız, tam olarak satın olma modunda değiliz ve sıcak satış bu konuda fazla acele etmek olur.

Google masaüstünden gelseydik ve CRM ürünlerinin özellikleriyle fiyatlarını arasaydık anlamlı olabilirdi. Kısacası Facebook açılış sayfalarında biraz daha genele hitap edin. Önce kullanıcıya daha fazla bilgi verin, sonra ürününüzü satmaya çalışın.

İlgili yazı: E-ticaret girişimcileri için sosyal medya kullanım rehberleri

Adım 2: Reklam ve açılış sayfanızın benzer tasarımı olsun

Madem ki Facebook reklamlarının en büyük özelliği görsel açıdan zengin olması, öyleyse açılış sayfanızın da görsel açıdan reklamınıza benzemesi gerekiyor. Bu da tasarımcıların dikkate alması gereken bir nokta, çünkü insanlar Facebook’a daha çok mobil uygulamadan giriyor ve siz de mobil reklamların mobil açılış sayfasıyla uyumlu olmasına dikkat etmek zorunda kalıyorsunuz.

 

facebook-açılış_sayfası

 

Örneğin yukarıdaki reklam Facebook’un yüzde 20 kuralına uygun ve logo kullanarak marka imajını da güçlendiriyor. Yüzde 50 indirimle şık giysiler satın almak çekici geliyor ve reklamı tıklayınca şu sayfaya gidiyoruz:

 

facebook-açılış_sayfası

 

Açılış sayfası tasarım olarak reklama uygun ve yüzde 50 indirim kuponu ile reklamda verdiği sözü yerine getiriyor. Aynı zamanda müşteriye direk promosyon vererek CRM ürünündeki gibi satıştan önce detaylı bilgi sunmadan acele etme hatasını işlemiyor. Çünkü bu genel kullanıcıya hitap eden basit ve fonksiyonel bir reklam.

Pratik ipucu: Facebook açılış sayfanızı sattığınız ürüne göre özelleştirin. CRM ürünü için daha ziyade bilgilendirici bir sayfa hazırlayın. Konfeksiyon ürünleri için de yüzde 50 indirim gibi çekici bir teklifle sıcak satışa odaklanın. Ancak bazı detayları iyileştirmek gerek. Örneğin bu sayfanın Facebok’a özel bir açılış sayfası olmadığı aşağıdaki alakasız bannerdan belli. Ayrıca yüzde 50 indirimi daha çok vurgulamak gerekirdi.

Adım 3: Açılış sayfanızı mobil için optimize edin

Facebook’un yılda 1,5 milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve bunların yaklaşık yarısı Facebook’a mobil cihazdan giriyor. Evet, e-ticaret mobil mi desktop mu derken şöyle bir oturup sakince düşünün. Mobilden alışveriş etmeyen birinin, e-ticaret sitelerine hafta içi mobilden baktığını da göz önünde bulundurun. Şunu da aklınızda tutun, 700 milyon insan Facebook’a sadece mobilden giriyor. Bu da Türkiye’de en az 15 milyon kişi demek.

 

facebook-açılış_sayfası

 

İşte bu nedenle Facebook açılış sayfalarınızı mobil için optimize etmelisiniz. Örneğin abonelerin bağımsız belgesel filmleri izlediği SundanceNow Doc Club sitesinin yukarıdaki sitesi (Netflix’in belgesel versiyonu da diyebilirsiniz).

 

facebook-açılış_sayfası

 

Bu reklam gerçekten ilgimizi çekiyor ve tıklayınca şu açılış sayfasına ulaşıyoruz:

 

facebook-açılış_sayfası 10

 

Şimdi bakalım. Her şey en iyi uygulamalara uygun görünüyor: Tasarım ve mesajlar reklama uygun, kısa ve çarpıcı bir reklam metni var, hizmetin yararları net anlatılmış. Ayrıca kolayca tıklanabilen, belirgin ve güzel bir slogan içeren harekete çağrı düğmesi var. Biraz fazla görsel içerse de hızlı yüklenen bir mobil açılış sayfası bu. Eski Android cihazlarda bile. Zaten Facebook mobil uygulamasını kullanmayan müşteriler bile mobil uygulamalarla mobil sayfalara alıştılar. Özellikle de mobil desteği olmayan bir sayfada kullanıcıdan sayfanın aşağısına gidip form doldurmasını isterseniz baştan kaybedersiniz. Sakın yapmayın.

Adım 4: Müşteri sizi aramıyor, siz müşteri arıyorsunuz!

Facebook’un Google kadar kesin kuralları var ama en iyi uygulamalar konusunda detaylı bir talimat sayfası yok. Yine de bu arama ve sosyal medya açılış sayfaları arasındaki benzerliklerden yola çıkarak sağduyunuzu kullanmanıza engel değil. Ancak Facebook sayfalarının Google’dan temel farkına dikkat etmeniz gerekiyor: Kullanıcı sizi aramıyor, siz kullanıcı arıyorsunuz. Örneğin şu reklama bakabilirsiniz:

 

facebook-açılış_sayfası 12

 

Çarpıcı bir reklam metni ve rehberi okumanın faydalarına odaklanıyor. Ayrıca Adwords’ün Kalite Puanı kriterlerini anlamak zordur ve bu yüzden rehberi okuyun diyerek ek ilgi çekiyor (resimde çok sevimli bir çocuk var). Aşağıda da reklamı tıklayanların gittiği açılış sayfasını görebilirsiniz: Bu sayfa kullanıcıdan çok sayıda bilgi istiyor ve bu yüzden beğenilerle yorumları diğer sayfaların altında kalıyor. Ancak buna rağmen çok sayıda dönüşüm sağlayan bir sayfa.

Özetle

Facebook açılış sayfalarını hazırlarken bu 4 adımı uygulayın. Ancak açılış sayfanızı aynı zamanda sattığınız ürüne göre tasarlayın. CRM ürünü satıyorsanız, sıcak satıştan önce detay verin. Konfeksiyon ürünü satıyorsanız sağlam bir indirimle doğrudan sıcak satışa geçin. Kısacası kullanıcının niyetine dikkat edin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. haktan der ki:

    Muazzam bir içerik, teşekkürler.

Fikrini söyle

*