20 Kasım 2018

Müşteri Çekerken Yapmamanız Gereken 5 İlişki Hatası

maxresdefault

Müşteri çekmek, kısaca müşterilerin aklını çelerek markanız veya şirketiniz ile ilişkiye girmeleri konusunda özendirmek anlamına geliyor. Yani bir nevi, müşteriyi baştan çıkartmak. Bir müşteriyi baştan çıkartmak ile, ikili ilişkilerde karşı cinse kur yapmak arasında aslında çok sıkı bir bağ var ve neredeyse aynı sosyal mekanikler işliyor. Dolayısıyla, marka olarak böyle aktivitelere girişecekseniz, asla yapmamanız da gereken evrensel bazı gerçekler var.

Birincisi, ilk buluşmanızda hemen sonuç beklemeyin.

Müşterinin ilgisini anında çekmeniz çok zor. Sitenize gelen müşterinin hemen bir şeyler satın almasını veya e-posta adresini girmesini beklemeyin. Önce sitede biraz dolaştırın, her şeyi landing page’inizde halletmeye çalışmayın. Blog bölümünüze yönlendirin, video içeriklerinize bir göz atmasını sağlayın. Sitelere gelen potansiyel müşterilerin %90-99’u dönüşüme girmiyor, yani boşuna uğraşmayın.

İkincisi, tüm sırlarınızı hemen söylemeyin.

Potansiyel müşterinize hakkınızda bilmesi gereken her şeyi bir anda söylemeyin. Sitenizin farklı sayfalarına, markanız, iş modeliniz, şirketiniz hakkında farklı bilgileri yayın. Veri tabanınızdaki kullanıcılara e-posta geçecekseniz, tüm tekliflerinizi aynı e-posta ile göndermeyin. Bırakın müşteri sizi araştırsın ve yeni öğrendiklerini, kendi belirlediği hızda öğrensin. İkili ilişkilerde biraz gizem yaratmak her zaman önemlidir.

Üçüncüsü, niyetinizi gizlemeyin.

Ana sayfanıza iyi ve karmaşık olmayan net teklifler koyun. Müşteri sadakati programlarınız açık seçik olsun ve sitenizin karanlık dehlizlerine gizlemeyin. İndirimleriniz açık seçik olsun.

Dördüncüsü, yaltaklanmayın.

Yaltaklanmayı kimse sevmez. Müşterinizin dijital izlerini tanıyın. Bir içeriğinizi okurken veya sepet sayfasında alışveriş tutarını değerlendirirken karşısına pop-up bannerlar çıkartmayın. Durup dururken sürekli e-posta ve SMS’ler ile taciz etmeyin. Bunlar, müşteri kaybetmenin en garantili yollarıdır.

Beşincisi, saçma sapan giyinmeyin.

Yani nasıl göründüğünüze dikkat edin. İlk izlenim, ikili ilişkilerde olduğu kadar marka-müşteri ilişkilerinde de çok önemlidir. Kullanıcıların %47’si, görünüşünü beğenmedikleri bir siteyi hiç dolaşmadan çıkarlar ve bir daha da açıp bakmazlar. Özellikle ürün sayfalarında kullanıcının dikkatini üründen ayıracak tasarımlar yapılabilecek en büyük hatalar arasındadır. Satın alma sayfanızda, satın almakla ilgisi olmayan mümkünse hiç bir şey olmasın. Garip durmayın, kendiniz gibi olun.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*