17 Kasım 2018

Müşteri Sadakati Sepet Tutarını Yüzde 120 Arttırıyor

Bir müşteri sadakati programınızın olması, sepet tutarını arttırmakla kalmıyor, e-ticaret sitenizin ziyaret oranını da arttırıyor.

Trusted Royality Partners tarafından İngiltere’de 528 perakendeci arasında yapılan araştırmaya göre, perakendecilerin %78’inin şu ya da bu şekilde bir müşteri sadakat programı bulunuyor. Yalnızca %22’si hiç bir zaman böyle bir sadakat programını denememiş. Bu %78’lik gruba bakıldığında, sadakat programları sepet başına geliri arttırmakla kalmıyor, müşterilerin ziyaret sıklığını da arttırıyor.

Müşteri sadakat programı uygulayan online perakendecilerin %63’ü, sepet tutarlarında ciddi artışlar gözlemlemişler. Bu artış, aynı %63’lük dilim içerisinde, ortalama olarak %120 olarak ölçümlenmiş. Online perakendecilerin %4’ü ise sepet tutarlarında düşüş gözlemişler. Bu yüzde 4’lük dilimin, müşteri sadakat programlarını aslında müşterilerini rahatsız edici bir şekilde uyguladıkları düşünülüyor.

Müşteri ziyaret sıklığına baktığımızda, sadakat programı uygulayan firmaların %71’i, ziyaretlerin ortalama olarak %185 oranında arttığını ölçümlemişler.

Yani, hem ziyaret oranını hem de sepet tutarını hesaba kattığımızda, iyi bir müşteri sadakat programı uyguladığınızda geliriniz 3-4 kat artıyor. Bu da pazarda rekabet gücünü elinde bulundurmak isteyen online perakendeciler için müşteri sadakatinin ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından kritik bir araştırma sonucu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*