19 Haziran 2018

Müşteriler Neden E-Ticaret Sitelerinde Sepeti Terk Ediyor? [İnfografik]

Müşteriler neden e-ticaret sitelerinde sepeti terk ediyor 1 - Kopya

Araştırmalar e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin %71’inin alışverişini tamamlamadan sepeti terk ettiğini ortaya koyuyor. Peki müşteriler neden sepete ürün ekledikten sonra satın almaktan vazgeçiyorlar? Sizler için müşterilerin sepeti terk etme nedenini 12 başlıkta topladık:

 

1) Yüksek kargo ücretleri

Perakende mağazalardan alışveriş yapma alışkanlığına sahip olan müşteriler için e-ticaretteki önemli sorunlardan biri kargo bedeli. Normal bir mağazada ürünün fiyat etiketini görüp kasada sadece bu rakamı ödeyen müşteri, e-ticaret sitesinde alışverişi tamamlamak üzereyken ürün fiyatının üzerine eklenen kargo bedelini olumlu karşılamıyor. Çözümü Amazon’da olduğu gibi kargo bedelini ayrı bir kalem olarak göstermek.

 

2) Ürünü satın almaya hazır olmamaları

Bazı müşteriler online platformdan satın alım işlemi gerçekleştirirken kendini alışveriş yapmaya hazır hissetmiyorlar. Satın alıp almama konusundaki kararsızlık alışverişi yarım bırakmalarına neden oluyor. Çözümü müşteriyi tekrar gelmeye teşvik etmek (ürünün sepette kalması, mevcut müşteri ise e-posta ile hatırlatma iletisi gönderilmesi, alakalı ürünler gösterme ve o müşteriye ileride alakalı reklamlar sunma).

 

3) Ürünlerin pahalı olması

Online alışveriş dünyasındaki artan rekabetten dolayı e-ticaret siteleri fiyat konusunda adeta birbirleriyle yarış ediyor. Kaliteli ürünle birlikte en iyi fiyatı veren siteler kârlı çıkıyor. Müşteri alışveriş esnasında beğendiği ürünü farklı bir sitede daha uygun fiyata alabiliyorsa sepeti kolaylıkla terk edebiliyor. Çözümü alternatif ürünler göstermek, kişiselleştirilmiş kampanyalar ve bağlılık programı ile puan bazlı hediyeler / avantajlar / teklifler sunmak.

 

4) Ürünleri kaydedip sonradan almayı düşünmeleri

Müşterilerin bir kısmı alışveriş esnasında ürünü daha sonra almak için kaydedip sepeti terk ediyor. Çözümü hatırlatma mesajları ile iletişimde kalmak.

 

5) Kargo fiyatı hakkında net bilgiye sahip olmamaları

Bazı ürünlerde kargo bedelleri değişiyor. Net olmayan kargo bedelleri müşterinin fiyat konusunda kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Bu nedenle alışverişlerini tamamlamadan siteden çıkabiliyorlar. Çözümü kargo, paketleme ve sevkiyat konusunda net bilgi veren bir sayfa açmak. Adrese teslim süresi ve teslim garantisi hakkında bilgi vermek.

 

6) Üye olmadan alışveriş yapamamaları

Doğrudan sonuca gitmek bazılarımız için en iyi ve en kısa yol. Dolayısıyla müşteri alışveriş yapmak istediğinde üyelik gibi zaman gerektiren işlemlerden sıkılıp sepeti terk edebiliyor. Çözümü müşterinin fatura ve kayıt bilgileri girmeden sitede gezinmesine izin vermek. Bu bilgileri sadece sepetteki ürünleri satın almaya karar verdiğinde istemek.

 

7) Fazla bilgi vermek zorunda olmaları

Online platformlarda çok fazla kişisel bilgi vermek insanları rahatsız edebiliyor. Bu nedenle müşteri bu durumun kendisi için risk oluşturabileceğini düşünüp alışverişten vazgeçebiliyor. Doğrusu üyelik formlarını kısa tutmak. Çözümü müşteriyi kayıt formunda anket yapmaya zorlamayın. E-ticaret sitesi kılığında kişisel bilgi toplayıp satan bir veri simsarı (data broker) izlenimi vermeyin. Müşteriyle ilgili bilgi toplamak için zaten çerezler ve Google Analytics var.

 

8) Ödeme işlem aşamalarının fazla olması

Müşterilerin bir kısmı zamandan tasarruf etmek için online platformlardan alışveriş yapmayı tercih ediyor; fakat ödeme esnasında işlemlerin uzun olması müşterilerin ürünü almaktan vazgeçmesine sebep oluyor. Çözümü tek tıklama ile alışveriş, bir bilgiye en fazla iki adımda ulaşma ve mobil ekranlar için optimize edilmiş sayfalar.

 

9) Web sitesinin yavaş olması

Online alışveriş esnasında web sitede yaşanan yavaşlık kullanıcıların alışverişlerini tamamlamadan siteden çıkmalarına sebep olabiliyor. Çözümü kod optimizasyonu ve sayfaların hızlı açılması.

 

10) KDV ödemelerinin olması

Ödeme sırasında sepete atılan ürünlerin üzerine ekstradan KDV tutarının eklenmesi ve toplam tutarın değişmesi bazı müşterileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çözümü KDV hariç ve KDV dahil fiyatları ilk sepet ekranında ve ürün sayfasında birlikte göstermek.

 

11) Yeterli ödeme alternatiflerinin olmaması

Ödeme seçeneklerinin kısıtlı olması müşteriyi alışverişten vazgeçiren önemli etkenlerden biri. Çözümü ek kredi kartı, banka kartı, PayPal ve taksitlendirme seçeneklerinin olması.

 

12) Yavaş kargo

Müşteriler alacakları ürünün mutlaka kısa sürede kendilerine ulaşmasını ister. Alışveriş sırasında uzun kargo sürelerini gören kişiler alışverişten vazgeçip sepeti terk edebilirler.

 

Müşteriler neden e-ticaret sitelerinde sepeti terk ediyor 2

 

 

 

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Hakan Akgül der ki:

    Çok faydalı bir yazı olmuş,teşekkürler.

  2. E-ticaret sitelerinin muzdarip olduğu durumlardan biri müşterilerin sepeti terk etmesi.. Yazılanların çok doğru ve biz e-ticaretçiler için yararlı olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.

Fikrini söyle

*