18 Kasım 2018

Müşteriler Online Ürün Fiyatı Karşılaştırması İçin Ne Kadar Zaman Harcıyor?

Dünyanın e-ticaret konusunda en gelişmiş ülkesi İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, online müşterilerin bir ürün almadan önce yaklaşık yarım saatlerini benzer ürünlerin veya aynı ürünün farklı dükkanlardaki fiyatlarını karşılaştırmakla geçirdikleri ortaya çıktı.

Give as you Live tarafından yapılan araştırmaya göre, müşterilerin %93’ü, bir ürünü almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapıyor. Yine aynı %93’lük kesim, ortalama 32 dakikasını bu karşılaştırmaları bulmak ve aralarında karar vermek için harcıyor. Fiyat karşılaştırması yapmayanlar ise yalnızca %7’lik bir kesim.

60indirim

2000’den fazla müşteri arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre, özellikle elektrikli aletler (buna elektronik de dahil) en çok fiyat karşılaştırması yapılan ürün grubu. Bu ürün grubunda müşteri kitlesinin %81’i mutlaka fiyat karşılaştırması yapıyor ve yine bu ürün grubunun özelinde ortalama 44 dakikalarını fiyat karşılaştırması için harcıyorlar.

Araştırmada ortaya çıkan diğer sonuçlar şu şekilde:

  • Tüketicilerin %77’si küçük ev aletlerinde, 47 dakikalarını fiyat karşılaştırmak için harcıyorlar.
  • %71’i tatil harcamalarında 1 saat 5 dakikasını fiyat karşılaştırması için harcıyor.
  • %47’si eğlence sektörü ile ilgili harcamalarında (konser bileti, bilgisayar oyunu) 20 dakikasını harcıyor.
  • Fiyat her zaman için son belirleyici faktör oluyor, müşterilerin %89’u fiyata göre satın alma kararı veriyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İnternette tüketici elektroniği sektörünü ele alırsak İngiltere gibi internetin gelişmiş olduğu ülkelerde her alanda olduğu gibi internetdede firmalar arasında bir rekabet söz konusu.Çünkü orada tam anlamıyla serbest piyasa ekonomisi işliyor.
    Ülkemizde ise diğer sektörlere paralel olarak bir yarı tekelleşme söz konusu.Yani sektör 4-5 büyük oyuncunu kontrolünde maaalesef.

Fikrini söyle

*