13 Kasım 2018

Müşterilere Aşırı Yakınlık Göstermek Onları Kaybettirebilir

Kişiselleştirmenin günümüzde etkileşim açısından anahtar bir rol oynadığını artık biliyoruz. CRM tarafından yayınlanan yeni araştırma sonuçları, bazı markaların kişiselleştirme konusunda çok ileti gittiğini ve müşteri açısından sınırı aştığını gösteriyor.

Kişiselleştirme pazarlama iletişimi için başarıya giden yolun anahtarı. Tarayıcı ve alışveriş geçmişlerini analiz ederek müşterinin davranış ve tercihlerine göre hazırlanan içeriklerin müşteri bağlılığını kesin bir şekilde artırdığını her araştırma gösteriyor.

Ancak müşterileri hedeflerken bazen ipin ucu kaçıp, kişiselleştirme aşırıya kaçabiliyor. Aşırı kişiselleştirme ise, yarardan çok zarar getirebilir.

Araştırmaya göre kadın tüketicilerin neredeyse yarısı (%47,5), markaların kendilerini ilk adlarını kullanarak mesaj veya e-posta göndermelerinden rahatsızlık duyuyorlar. Erkekler bu konuda biraz daha ılıman olsalar da, onların da %41’lik bölümü bu konudan rahatsızlık duyuyor.

Araştırma gösteriyor ki, kişiselleştirme her ne kadar büyük fırsatlar sunuyor olsa da, aslında büyük riskler de barındırıyor. Kullanıcıların ve müşterilerin, beğenmedikleri veya rahatsız oldukları e-postaları anında sildiklerinden ve o marka ile ilişkilerini bir anda bitirebildiklerinden daha önceki bir çok yazımızda bahsetmiştik. Marka ile müşteri arasında çizginin nasıl ve nereye çekileceğini belirlemek çok önemli. Bunu sağlamak için markaların sürekli olarak müşterilerinden geri dönüş almaları ve hedef kitlelerinin tercihlerini çok iyi analiz etmeleri gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*