16 Kasım 2018

Müşterilerin Dikkat Dağınıklığını Unutmayın

Mobil uygulamalar artık mobil kullanıcıların hayatında çok ciddi bir rol üstlendikleri gibi, dijital ekonominin de kalbini oluşturuyorlar. Yalnız, uygulama çokluğu yüzünden tüketicinin dikkati çok kısa sürüyor ve uygulamalara güvenen şirketler müşterinin ilgi odağını kendilerinde tutmak için daha fazla çalışmalılar.

Londra Üniversitesi Goldmith İşletme Bilimleri Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırma, mobil uygulamaların günümüzün tüketicisinin hayatında nasıl bir yer kapladığını ortaya koyuyor.

Araştırma kullanıcıların bir markadansa uygulamaya olan sadakatinin %19 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu oran, uygulamalar kullanıcıların hayatında daha da önemli işlevler edindikçe, gittikçe artacaktır.

Yalnız, uygulama kullanımı artarken, kullanıcıların dikkat süreleri ise kısalmakta.

Araştırmada “Bugünün dijital ekonomisinde, bir uygulama veya internet sitesinin birkaç saniye boyunca erişilemez olması, büyük ciro kayıplarına yol açabilir, itibar ve kullanıcı sadakati kaybettirebilir” deniliyor.

Kullanıcı toleransı hakkında da bazı detaylar vurgulanıyor:

  • Araştırmaya katılanların %65’i, uygulama performanslarının aman içinde artması gerektiği konusunda hemfikirler.
  • Katılımcıların neredeyse yarısı, uygulama veya internet sitelerinde çıkan sorunlara eskiye nazaran daha anlayışsız ya da sabırsız olduklarını belirtiyorlar.
  • Akıllı telefon ve tablet kullanıcıların üçte birinden fazlası, eğer uygulaması yeterince iyi değilse bankalarını değiştireceklerini belirtiyorlar.

Londra Üniversitesi’nden Doktor Chris Brauer diyor ki: “Kullanıcılar, yavaş çalışan bir internet sayfası veya uygulamada dijital işler gerçekleştirirlerken çok fazla olumsuz duygu ve gerilim hissediyorlar. Dikkat aralığımızın uygulamalar tasarlanırken kesinlikle göz önünde bulundurulması lazım.”

Kötü performans sergileyen uygulamaların durumları ise gayet net:

  • Katılımcıların %86’sı, yalnızca performansından memnun olmadıkları için en az bir uygulamayı cihazlarından silmişler.
  • %38’i bir sorunla karşılaştıklarında başka bir uygulamayı denemişler. %34’ü uygulamayı kullanmayı bırakmış, %19’u ise yakın çevresindeki arkadaşlarına veya ailesine uygulamayı kötülemiş.
  • Araştırmaya katılanların %30’u iyi bir mobil uygulamaya sahip bir şirkete daha çok para harcayabileceklerini belirtiyorlar.
  • %29’u ise, eğer uygulamaları rakiplerinden daha hızlı ve daha iyiyse o şirketin ürün veya hizmetlerine daha çok ödeme yapmayı göze alıyorlar.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] @Eticaret_Mag: Müşterilerin Dikkat Dağınıklığını Unutmayın eticaretmag.com/musterilerin-d… […]

Fikrini söyle

*