13 Kasım 2018

Müşterileriniz Sepetlerini Terk Ediyorsa Kargo Ücretlerinize Bakın

Yeni araştırmalar gösteriyor ki, daha önce uzmanların sandığının aksine, kargo ücretleri müşterilerin sepetlerini terk etmesinde çok daha önemli bir faktör. Visual Website Optimizer‘ın yaptığı araştırmaya göre, müşterilerin neredeyse üçte biri (%28) sepetlerini yalnızca kargo ücretini yüksek bulduğu için terk ediyor.

İkinci en çok sepet terk etme sebebi %23 oran ile kullanıcı hesabı yaratma zorunluluğu. Üçüncüsü, müşterinin aslında yalnızca ürünlere bakıyor olması (%16), dördüncüsü ise online mağazaya karşı güvensizlik (%13).

Paras ChopraVWO’nun kurucusu ve CEO’su Paras ChopraOnline müşteriler çok çeşitli ve sürekli değişiyorlar. Bizim bu rapordaki amacımız, müşterilerin parasını neye harcadığını anlamak ve satın alma davranışlarını ortaya çıkartıp firmaların kullanımına sunmaktı. E-ticaretin hayli rekabetli ortamında en ufak bir yanlış adımın bile sonuçları çok pahalıya patlayabilir. Tüketici bilgisi ile kendini donatan firmalar, internet sitelerini buna göre düzenleyerek bir adım öne geçebilirler” diyor.

Raporda yer verilen başka bazı bulgular da şu şekilde:

  • %54‘ü eğer indirim uygulanırsa geride bıraktıkları ürünleri satın almayı düşünebileceklerini söylüyorlar.
  • Y kuşağı sepet terk etme ve indirim ile geri dönme oranı en yüksek kesim (%72)
  • Y kuşağının %53‘ü online alışveriş detayları için Facebook’a bakıyor.
  • Tüketicilerin %74‘ü indirim ve fırsatları sosyal medyada paylaşmıyor.
  • Y kuşağındakilerin %25‘i ve genel demografik yapının %16‘sı, Facebook’ta arkadaşlarının paylaştığı bir ürüne tıklayacaklarını belirtiyorlar.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bu araştırma Türkiye de yapılsa İnsanların alışverişden vazgeçmesinin en büyük nedeninin kargo ücreti değil güvensizlik olduğu görülür.

Fikrini söyle

*