14 Kasım 2018

Müşteriye İhtiyacımız Yok

Türkiye’de son yıllarda çok fazla e-ticaret sitesi açılmaya başlandı. Herkes bu yönde büyük bir gelecek olduğunun farkında. Genel olarak da hiç bir veri analiz edilmeden 1-2 sohbetten sonra bu siteler hızlıca açılıyorlar.

Siteyi açtıktan sonra müşterilerin gelmesi gerekiyor. Bunun da en kolay yolu Google Adwords ve Facebook reklamları. Site sahibi parayı buralara kanalize ediyor, reklam vermeye başlıyor. Haliyle birlikte satışlarda gelmeye başlıyor. İlk satışla gelen mutluluk görülmeye değer. Sonraki günlerde reklamlar devam ediyor. Fakat bir süre sonra bazı şeylerde yanlışlık olduğu farkediliyor. Reklama harcanan parayı satış rakamları karşılamıyor. Karlılığı hesaplamak gerekirken kasada bulunan paralar da yavaş yavaş erimeye başlıyor.

Burada temel problem olan gelen ziyaretçinin müşteriye dönüşüp dönüşmemesi çok fazla düşünülmüyor. E-ticaret siteleri genelde ziyaretçi sayılarıyla övünüyorlar, ziyaretçi sayılarıyla kendilerinin büyüklüklerini anlatmaya çalışmalarını bu nedenle çok anlamlandıramıyorum. E-ticaret sitesini büyük yapan ziyaretçi sayısı değil. Esas önemli olan bu ziyaretçilerin ne kadarının müşteriye dönüştüğü, bu müşteriye dönüşenlerin daha sonra hangi oranda tekrar alışveriş yaptığı, ne kadar ciro ürettikleri, ortalama sepet değerleri gibi onlarca farklı değişken arasında ziyaretçi sayısı önem olarak en sonlarda geliyor.

Temel olarak öncelikle gelen ziyaretçiyi memnun etmek gerekiyor. Ürüne kolay ulaşabiliyor olması önemli, ürüne ulaştıktan sonra karşılayan fotoğraf, ürün hakkında verilen bilgiler önemli. Daha sonrasında bu ürünü almaya karar verirse satın alma adımları önemli. Tüm bu süreçleri belli bir kaliteye ve düzene getirmeden reklam yapmak henüz inşaatı devam eden bir alışveriş merkezine insanları çağırmaya benziyor.

1000 ziyaretçiden 2 kişiye satış yaptığımız zaman maliyetlerimiz farklı, 100 ziyaretçiden 2 kişiye satış yaptığımız zaman maliyetlerimiz farklı olacaktır. Bu işe girmeden önce müşteri maliyeti, CRM, kullanılabilirlik, tedarik süreçleri, depo yönetimi, lojistik, satın alma, müşteri memnuniyeti gibi bir çok konuda en azından bunların ne olduğunu bilecek kadar araştırma yapmak gerekiyor.

Sisteminizdeki eksiklerini görmek ve süreci oturtabilmek için başlangıçta bir miktar reklam harcaması yapabilirsiniz. Fakat bu süreçler belli bir seviyeye gelmeden reklam harcaması yapıyor olmak pencereden aşağıya çuvallara para saçmaktan çok farklı bir hareket olmayacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Mehmet Sarper der ki:

  Dediklerinize aynen katılıyorum.Tabii bu işe girebilmek için ciddi miktarda bir sermayenizin olması gerekiyor.Gerektiğinde zarar dahi etseniz yaptığınız işi sonlandırmayacak derecede mali kaynağa ve motivasyona sahip olmanız şart.Bir de en önemlisi müşteri memnuniyeti ki açıkca söyleyebilirim.Ben ucuz ürün almak istemiyorum.Aldığım ürünün elime zamanında ulaşmasını,ticaret sonrasında problem yaşadığımda firmanın benimle ilgilenmesini,garanti sürecinin hızla işlemesini,müşteri hizmetlerine ulaştığımda karşımda sorunumu anlatıp destek alabileceğim kapasite ve bilgiye sahip müşteri temsilcisi bulmak istiyorum.

 2. E-ticaret’i çok basit olarak gören,siteyi açtım para akacak tarzı görenlere karşı etkili bir yazı olmuş.Yazının en can alıcı noktası bence şu cümle; “Esas önemli olan bu ziyaretçilerin ne kadarının müşteriye dönüştüğü, bu müşteriye dönüşenlerin daha sonra hangi oranda tekrar alışveriş yaptığı, ne kadar ciro ürettikleri, ortalama sepet değerleri gibi onlarca farklı değişken arasında ziyaretçi sayısı önem olarak en sonlarda geliyor.” Burada birçok metrik ve oran önemli.

 3. Ücretsiz e-ticaret yazılımlarının çoğalması yada ucuz fiyatlara yazılımlar satılması bahsettiğiniz hataların en büyük etkeni diye düşünüyorum. Eticaretmag ‘i incelediğim de bu sorunsallara bir yazı görememek şaşırtmıştı beni,nitekim aynı gün yazınızı gördüm. Söylemeliyim ki isabetli bir giriş yazısı olmuş. Gelecek zamanlar da bilgilerinizden faydalanacak olmak bizim için onur verici.

  • Oktay merhaba, yorumun için teşekkürler. Ara bir not olarak geçmek istedim. Yayına gireli henüz bir hafta olmadı, e-ticaret yazılımları (ücretli, ücretsiz) üzerine daha çok yazı olacak sitede.

  • Aslında uygun fiyatlı çözümlerin olması sektöre girişin artmasını ve sektörün büyümesini de sağlıyor. Avantajları ve dezavantajları var, bundan sonra ki ilk yazım sanırım eticaret yazılımları konusunda olacak.

 4. Önemli bir noktaya değinilmiş. Özellikle kısıtlı imkanlarla e-ticarete girişmiş olan kobiler için işe girişmelerinin ilerleyen zamanlarında karşılarına çıkacak bir sorun bu. Her ziyaretçinin site için belli bir maliyeti var. Ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesi artırmanın yolları üzerine sanırım kalın bir kitap yazılabilir.

  • Maliyet hesabı yapabiliyorsak diğer hesapları da yapabiliyoruz demektir. Umarız bu hesapları yapan site sayısı çoğalır, böylece daha sağlıklı ve uzun vadeli projeler görüyor olabiliriz.

 5. cengiz kanarlı der ki:

  Çok isabetli bir yazı hazırlanmış. Benim bu konuda en rahatsız olduğum şey ticaretin hiçbir nosyonunu bilmeyen birtakım kişilerin e-ticaret olduğu zaman sanki uzaydan gelen bir sistemmiş gibi algılamaları. Yani herkeste şöyle bir görüş var. Hemen bir site kuralm paralar oluk gibi aksın.
  e-ticaret yaptığınız zaman sihirli bir şey yapmıyorsunuzki. Müşteri memnuniyetinden kaliteye kadar
  günlük hayatta yapılan ticarette ne gerekiyorsa e ticarettede gerekiyor. Belkide fazlası gerekiyor.

 6. E-ticaret, temel olarak ticaretten daha kolay gibi gözükse de ticaretin içerisinde ki her şeyi barındırıyor. Bunun üzerine de başka değişkenlerde giriyor. Ticaretten hiç anlamayan bir kişinin e-ticaretten de anlaması oldukça zor.

Fikrini söyle

*