19 Kasım 2018

MyPat ile Ödeme Sisteminizi Gerçek Zamanlı Analiz Edin! – Hakan Erdoğan [Röportaj]

Türkiye kredi kartı sahipliği bakımından önemli bir noktada olmasına rağmen, e-ticaretin halen geriden geldiği ülkelerden biri ve bu alana dönük her çeşit performans artırıcı girişime ihtiyaç var. Ödeme sistemlerindeki sorunları çözmeye odaklanan mypat.co da bu noktada tam da görmeyi istediğimiz cinsten bir girişim. Girişimin detayları konusunda Hakan Erdoğan ile bir röportaj gerçekleştirdik ve mypat’i daha iyi tanımaya çalıştık.

hakan erdoğanKısaca kendinizden ve şirketinizden bahseder misiniz?

Özetle ben 2007’den beri e-ticaretin içindeyim. Gittigidiyor’da başladı hem e-ticaret, hem ödeme sistemlerindeki çalışmalarım. Şimdiye kadar iki tane büyük ödeme sistemi projesi geliştirdim. Birisi iPara, diğeri Gittigidiyor. Şubat sonu itibariyle Limango IT direktörü görevimden ayrılıp kendi şirketimi kurdum ve ödeme sistemleri üzerine odaklandım. Şu an büyük ölçekli e-ticaret firmalarına danışmanlık ve sepet optimizasyonu, ciro, karlılık arttırıcı hizmetler veriyorum. Ayrıca eğitim ve ad-hoc danışmanlık hizmetleri de mevcut.

myPat hangi sorunlara çözüm olarak geliştirildi?

Temel problem, ödeme sistemlerinde ne olup ne bittiğini aslında bilmiyoruz. Sistem çalışıyor ama nasıl çalışıyor, bu kısım şeffaf olmadığı için anlamak çok zor. Performanslı mı, tüketici sorun yaşıyor mu, ödeme hatası alıyor mu, alıyorsa neden alıyor, bunlar tam bilinmiyor. Ödeme sistemleri ayrıca çok hassas bir konu, kesinlikle hata kabul edilebilir değil. Diğer sistemlerde bir şey çalışmadığı zaman bu bir sorundur ama ödeme sistemi çalışmadığı zaman bu bir krizdir. Örneğin bir kullanıcının ne sorun yaşadığını öğrenmek istediğinizde bir takım raporlama araçlarına ihtiyaç duyuluyor. En iyi ihtimalle yarım saat, genellikle bir iki gün sonra raporlar geliyor.

Bu ürünün en büyük özelliği, gerçek zamanlı olarak ödemede ne olup bittiğini ve kırılımlarını şeffaf olarak gösterebilmesi. Böylece sistemdeki banka, kart, taksit, ödeme, hata dağılımlarını tek ekranda görebiliyorsunuz. Dahası, bir sorun varsa daha şirket sorun olduğunu fark etmeden ürün uyarı veriyor. Örneğin ödeme başarı oranı %60’lara indiğinde ürün burada bir sorun olduğunu anlıyor. Ödeme hatalarının ne olduklarına bakıp, örneğin bankanın hatlarında bir yavaşlama olduğunu veya POS cihazında bir sorun olduğunu daha sistem hala çalışmaya devam ederken haber veriyor. Böylece proaktif önlemler alınabiliyor.

mypat2Sepet terk etme konusunda Türkiye ile küresel oranlar arasında bir farklılık var mı?

Global çapta sepet terk etme oranları %65 ve üzerinde seyrediyor. Türkiye’de daha yüksek. Alışverişi tamamlayanların oranı %30 ise biz mükemmel bir oran olarak kabul ediyoruz. Türkiye’de satın almayı tamamlayanların ideal oranı %25-26 civarında. Tabi bu sektöre göre de çok değişiyor. Örneğin yemek sektöründe bu oran çok daha yüksektir, çünkü açsınız ve yemek istiyorsunuz, oradan mutlaka bir şey alacaksınız. Müşteri burada çok hedefli. Ama mesela giyim kuşam alırken bunun tam tersidir. Türk tüketici profili sıkılgan, aceleci, bir sorun yaşadığı anda kızan ve küsen, mağazadan kaçan bir müşteri profili var. Türkiye’de sepet dönüşüm oranlarının globalden daha düşük olmasının en büyük nedenleri bunlar. Bir müşteriyi kaçırdıktan sonra, hele hele kötü bir deneyim yaşatıp kaçırdıktan sonra, onu geri kazanmak bizim ülkemizde çok daha zor. Örneğin müşteri geliyor, kart bilgilerini girip ödeme yapacak, iki defa üst üste hata ile karşılaşıyor. Üçüncüsünde denemez, gider. Ama sistem dese ki, hatanın sebebi limitinizin olmamasıdır veya bankadan kaynaklanmaktadır, belki o zaman tekrar deneyecek. Bu da ürünün özelliklerinden bir tanesi, hatanın sebebinin kullanıcıya gösterilmesi.

mypat e-ticaret sektörüne ülkemizde ne gibi faydalar sağlayacak?

Bu genel olarak müşteri deneyimini arttıran bir ürün. Firmalar açısından zorunlu değil, ama müşterinin firmaya güvenini arttıracak bir ürün. Çünkü bir sorun ile karşılaştığı zaman müşteri, sorunun kaynağının ne olduğunu hemen görebiliyor. Firma da, daha sistemleri çalışmaz hale getirebilecek bir sorunun ilk işaretleri ortaya çıkmaya başladığı anda bundan haberdar oluyor. Yani bu ürünü antibiyotik değil, vitamin gibi düşünmek lazım.

mypat1

mypat kullanabilmek için nasıl bir IT altyapısı gereklidir?

Bu ürün kendisi veri üretmiyor aslında, üretilmiş olan verileri görselleştiriyor. Uygulama tamamen bir SaaS bulutta çalışıyor. Bu yüzden işletmenin kendi IT alt yapısına bir yük bindirmiyor. Ama şirket isterse kendi veri merkezlerine de kurulabiliyor. Aslında sistemin işlediği gizli olan hiçbir veri yok, ama şirketler bu yönde tercihte bulunabiliyorlar. Ürünün fiyatlandırması, firmanın aylık kaç ödeme aldığına göre belirleniyor, bu konuda farklı paketler var. Şirket kendi sunucularında sistemi çalıştırmak isterse, bir sunucu ayıracaklar ürün için. Bu sunucunun kurulumu 1 saat kadar, sistem entegrasyonu da 2 saat kadar sürüyor. Yani el sıkışıldıktan sonra sistem en fazla yarım gün içerisine işlemeye başlıyor. Eğer bulutta çalışılacaksa, bu işlemler çok daha kısa sürüyor.

 

Hakan Erdoğan ile daha önce yaptığımız Tahta Önü videolarımızın başlıkları:

Maksimum Bilgilendirme Nasıl Sağlanır?

Ödeme Sayfasında Dikkat Dağıtıcı Unsurlar Nasıl Engellenir? 

Alışverişi Terk Edenlerin Oranı Nasıl Düşürülür?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sepet dönüşüm oranlarının bir ayağı olan ödeme ekranlarındaki hataları iyileştirmek için performansı doğrudan etkileyecek iyi düşünülmüş bir program, ben sevdim

Fikrini söyle

*