12 Aralık 2018

Myxer’den Mobil Alışveriş Alışkanlıklarını Anketi

Myxer, 2400 kişi ile yaptığı bir araştırma ile mobil alışveriş alışkanlıklarını ortaya çıkarmayı hedefledi.

Araştırmaya katılan 2400 kişiden %53’ü mobil alışveriş yaptıklarını belirtirken, bu kesimin %16’sı ayda 10’dan fazla, %19’u ayda 2 ile 5, %10’u ise tek bir mobil alışveriş yaptığını iletti.

Kullanıcılara neden mobil alışverişi tercih ettikleri sorulduğunda ise %37’si kolaylık, %24’ü fiyat, %22’si ise havalı olması seçeneklerini işaretledi.

Mobil alışveriş yapan kesime, m-ticaret yaparken satın aldıkları ürünler sorulduğunda ise genç kesimin müzik ağırlıklı, orta yaş ve üzeri kesimin ise dijital değil fiziksel ürün almayı tercih ettikleri sonucu ortaya çıktı.

Mobil alışveriş yapan kesimin %68’i müzik, %5’i fiziksel ürün, %5’i diğer dijital ürünler,%2’si ise eğlence bileti aldıklarını ilettiler.

18-24 yaş arası olan grubun %80’i telefonlarını müzik satın almak için kullandıklarını belirtirken, 35 ile 54 yaş aralığında olan kesimin %57’si telefonlarından müzik alışverişi yaptı.

Kullanıcılara mobil alışverişlerinde ne kadar para harcadıkları sorulduğunda ise, %58’i alışveriş başına 10 dolara kadar, %16’sı 11 ile 20 dolar arası, %26’sı ise 20 dolar ve üzeri harcama yaptıklarını belirtti.

Ankete katılanlarının büyük bir kısmı online yaptıkları alışverişlerin bedelinin cep telefonu faturalarına yansımasını tercih ediyor. Katılımcıların %31’inin alışveriş tutarlarının cep telefonu faturalarına yansımasını tercih ettikleri belirtilirken, %18’i cep telefonundan kredi kartları ile alışveriş yapmayı tercih ettiklerini iletiyorlar.

18-24 yaş arası kesimin %38’i tarafından tercih edilen mobil alışverişlerinin cep telefonu faturasına yansıması metodu, 35-54 yaş arası kesimin %23’ü tarfından tercih ediliyor.

Mobil ticaretin yaygınlaşması ile beraber tüketicilerin farklı mobil sitelerden alışveriş yapmaya başladıklarını ileten Myxer analisti Jeff Sass, mobil alışveriş yapan kesimin %40’ının ayda 2 ile 4 arası farklı mobil siteden alışveriş yaptıklarını, %24’ünün 5 veya daha fazla siteyi kullandığını, %12’sinin ise 10’dan fazla siteden alışveriş yaptığını iletiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*