20 Kasım 2018

n11.com: “Online Alışverişte Sanal Dedektif Dönemi”

Haziran 2012’de kurulan ve Nisan 2013’te tüketiciler ile buluşan e-ticaret platformu n11.com, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Teknokent’te gerçekleştirdiği AR-GE çalışmalarının ardından, tüketicilerin e-ticaret algısını değiştirmeye yönelik çalışmalarına bir yenisini ekledi. Tüketicilerin güvenli alışveriş deneyimi yaşaması adına marka ihlali ve sahte ürüne karşı, marka koruma ajansı React Türkiye Ofisi ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Tüketicilerin güvenini sarsan etkenlerin arasında, en önemli unsurlardan bir tanesi sahte ürün sorunu. Bu soruna çözüm bulmak adına n11.com’dan ciddi bir müdahale geldi. n11.com, marka dedektifi React Türkiye ile anlaşarak satışa sunulan ürünlerin orijinal olup olmadığı kontrol eden sistemi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bünyesine kabul etti. 200’den fazla markayı temsil eden React, dünyada sahte ürünlerle mücadelede alanında önemli bir yere sahip. Sahte ürünleri hukuki yollara başvurarak uyarı, baskın ve ürün imhası gibi yöntemlerle mücadelesini sürdürüyor.

Bu mücadelenin takibi ise, sahte ve taklit ürünlere karşı geliştirdikleri yazılımla ve bünyelerindeki hukukçularla beraber gerekli yerlerde müdahale ederek gerçekleşiyor. React’in n11.com’la yaptıkları işbirliği ile güvenli bir alışveriş hedefleniyor. React Türkiye Ülke Sorumlusu Nilüfer Sapancılar, taklit ürün satmanın ve marka hak ihlalinin cezasının 2 yıl hapisten başladığını da vurguluyor.

React, n11.com’da bulunan ürünleri açıklama, fiyat, fotoğraf gibi unsurları özel yazılımla izleyerek tespit ediyor. Markalar tarafından üretilmeyen ama logosu eklenen birçok ürün bulunuyor. Bunların arasında Apple marka iç çamaşırı, Burbery marka telefon kılıfı gibi ilginç ürünler de bulunmakta. Sistemle yalnızca marka logosu değil, bunların yanında desen, renk kombinasyonu gibi markaya ait diğer göstergeleri de takip etmek mümkün.

React Türkiye ekibi online alışverişte orijinalliğinden emin olunamayan ürünleri satın alarak kontrol ederken, tekstilden otomobil lastiğine kadar sahte ürün bulunduğuna da dikkat çekmekte. Satıcı, güven ve değerlendirme süreci oluşturan şirket, sahte ürün tespit edilmesi durumunda, satış yapan mağaza anında kapatılıyor.
n11-yunus-emre-berk
Güven Yönetim Merkezi Müdürü Avukat Emre Berk, online alışverişin tercih edilmemesinin en büyük sebebinin güvensizlik olduğunu belirtirken, bu durumun sebeplerini platform ve sahte-taklit ürün endişesi olarak sıralıyor. n11.com’un yaptığı bu iş birliği sektörde bulunan diğer firmaların bilinçlenip güvene ve etik değerlere dayalı hizmet sunması adına ve marka koruması adına büyük bir adım.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*