15 Kasım 2018

Nakit Ödeme Yakın Zamanda Tarihe Karışabilir

nakit-odeme-tarih-oluyor

Gözlem ve alışkanlıklarınızdan da belli bir çıkarım yapabileceğiniz üzere, artık ödeme sistemleri de hantal kasalardan, mobile doğru kayıyor. Amerikan, mobil ödeme yazılımı ve donanımı üreticisi I Love Velvet’in yaptırdığı araştırmaya göre de, nakit ödeme alışkanlığının günleri sayılı.

Araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 51’i de aynı fikri paylaşıyor; nakit ödemelerin artık demode olduğunu ve yakında biteceğini düşünüyor.

Tüketicilerin MPOS (Mobil Point of Sale – Mobil Satın Alma Noktası) tercih etmesinin ise çeşitli sebep ve sonuçları var. Örneğin araştırmaya katılanların yüzde 17’si alışveriş deneyimlerini sosyal medyada paylaştığını belirtiyor. Yüzde 37’lik bir kesimse deneyimlerini arkadaşlarıyla paylaşıyor. Ayrıca mobilden alışveriş yaptığı marka hakkında ‘’teknolojik marka”, ”akıllı marka ’’ gibi bir çıkarımlarda bulunan yüzde 46’lık bir tüketici grubundan söz ediliyor.

Şöyle de bir gerçek var ki, tüketiciler bu tür teknolojik ve teknik yeniliklere çok çabuk adapte oluyorlar. Araştırmanın bu konuya dair kısmı ise bu alışkanlığı en fazla hangi sektöre ilişkin alışverişlerinde kazandıklarıyla ve kullandıklarıyla ilgili.

Tüketicilerin yüzde 26’sı büyük perakendecilerin mağaza içi satın alma ayarları ile; yüzde 14’ü yiyecek içecek alışverişlerinden, yüzde 10’u ise havayolu ve kiralık araba hizmetlerinden faydalanıyor.

MPOS kullanımında, tüketicilerin en çok kafasını kurcalayan konu ise güvenlik. Kullanıcıların mobilden veya online olarak alışveriş yaparken çekindiği bu sorun genel olarak gizlilik ve güvenlik seviyelerinin düşük olduğu inancından kaynaklanıyor. Öyle ki kullanıcıların yüzde 57’si mobil ödemeye dair tek sıkıntılarının güvenlik olduğunu söylüyor. Yüzde 88’i ise alışveriş yaptıkları perakendecilerin kişisel ödeme bilgilerini yeterinde korumadığını düşünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. BKM’nin 2013 nakitsiz hayat vizyonuyla, teknolojinin ve akıllı cihazların da yaygınlaşmasıyla fiziksel cüzdanlarımız mobil cüzdanlara dönüşüyor. Turkcell Cüzdan, İş Bankası Parakod, iGaranti, Avea & TTNet mobilexpress, BKM Express mobil, fastpay… gibi mobil ödeme çözümleri yaygınlaşıyor, kullanım oranları artıyor.

  Özellikle genç nüfusun; internete, teknolojik cihazlara ve mobil dünyaya çok daha yakın olması bu beklentiyi daha da güçlendiriyor.
  Türkiye’de ödeme sistemlerinin bugünkü dağılımı çok kabaca: %5 EFT/Havale, %5 kapıda ödeme, %86 kredi kartı, %2 debit & prepaid kart ve %2 alternati ödeme sistemleri olarak görülüyor. Gelecek 5 yıl içinde alternatif ödeme sistemlerinin kullanım oranlarının %10 seviyelerine ulaşacağını düşünüyorum, zira bu ödeme sistemlerinin temelinde de kart yatıyor.

  Ödeme Sistemleri Org

 2. yilmaz der ki:

  bununla birlikte modern koleliğe de adım atmış oluruz! kime yarar desen büyük şirketlere olabilirmi?

 3. yilmaz der ki:

  ayrıca gelişmeler bana roma donemini hatırlatıyor!

Fikrini söyle

*