21 Kasım 2018

National Retail Federation, Amazon’u 2012’nin Perakendecisi Olarak Seçti

National Retail Federation (Ulusal Perakendeciler Federasyonu), 2012’nin en iyi perakendecisi ödülünü Amazon‘a layık gördü. Ödülü Amazon adına alan şirketin kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, Amazon’un başarısı karşısında başkalarının olduğu kadar kendisinin de şaşkın olduğunu belirtti.

İlk zamanlarda Amazon’un bu kadar büyüyeceğini hayal dahi edemediğini söyleyen Bezos, bundan 18 yıl önce aldığı siparişleri kargoya kendi arabasıyla götürüp, teslim ettiğini ve şu anki başarılarına inanmakta zorlandıklarını da sözlerine ekledi.

Bu arada National Retail Federastion’ın üyeleri arasında Amazon’un en büyük rakipleri olan Wal-Mart, Sears Holding, Macy’s ve Target gibi büyük şirketlerin yer aldığını belirtmekte de fayda var. Amazon’un rakiplerinin de yer aldığı bir federasyonun Amazon’u ve Bezos’u böylesine bir ödüle layık görmeleri ortadaki başarıyı biraz daha öne çıkartıyor.

Jeff Bezos 1995’te Seattle’daki evinin garajında, bir kitap satarak başladığı Amazon macerasında bugün 23 milyondan fazla ürün çeşidi satarak devam ediyor. 2011 yılında 48 milyar dolarlık gelir eden şirket, 2012 yılının ilk 9 ayında tarihinde ilk kez 40 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi başarmıştı.

Bezos, ödül töreninde sahneden inmeden önce Amazon’un ilerleyen dönemlerde inovatif hizmetlerine devam edeceğini sözlerine ekledi. Şirketin başarısının arkasındaki en büyük etkenlerden biri de bu yenilikler diyebiliriz. Amazon geçtiğimiz hafta içinde Amazon AutoRip özelliğiyle kullanıcıların 1998 yılından itibaren aldıkları CD’lerin MP3 formatlarını da hediye etmeye başlamıştı. Bunun yanında tüketiciler fiziki mağazalarda ürünleri incelerken aynı zamanda Amazon’dan fiyat karşılaştırması yapabiliyor ve uygun buldukları ürünleri Amazon’dan sipariş edebiliyorlar. Sektöre getirdiği yenilikler ve kullanıcılara sunduğu avantajlar da Amazon’un rakipleri arasından sıyrılmasının en büyük etkenleri arasında yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*