13 Kasım 2018

Native Reklamcılık Yayıncılar ve Pazarlamacılar İçin Zorunluluk

Native reklamcılık konusu dijital medyada bu günlerde gittikçe ısınıyor ve özellikle yayıncıların heyecanlanması için bir çok neden var. Öncelikle, BI Intelligence tarafından gerçekleştirilen bir çalışma sonucuna göre native reklam yatırımları bu yıl 7,9 milyar dolara çıktı ve 2018 yılında 21 milyar dolara ulaşacak. Daha bu yıl bile 2013’e göre yüzde 69 artış var.

Native reklam çözümleri sunmak her ne kadar yayıncılara bariz bir pazar fırsatı sunsa da, native reklamcılığın yayıncılar açısından birincil öncelik olmasının başka sebepleri de var. Yalnızca bunu yapmaya karar vermek değil, ayrıca doğru altyapı, doğru süreçler ve ilkeler ile native reklamlar işinizi gleiştirebilir.

Native reklam yayıncıların içerikte daha yaratıcı olmasını sağlar

Geleneksel banner reklamlar tarihsel olarak dijital yayıncıların can damarı olsa da, native reklamların kullanımı gittikçe yayılıyor; yayıncılar native reklamlar kullanarak hedef kitleleri ile markaları iletişime sokabiliyor, daha etkileşimli ve yaratıcı içerikler oluşturabiliyorlar. New York Times ve Wall Street Journal gibi büyük yayıncı kuruluşlar bu fırsattan büyük avantaj sağlıyorlar ve diğer yayıncılar da içerik stüdyo takımları kurup yaratıcı ve markalı içerikler hazırlıyorlar. Sonuç olarak yayıncılar ödüllü editoryal içeriğin yanı sıra, markalar için kaliteli içerik üreticileri durumuna geliyorlar.

Native reklamlar yayıncılara daha anlamlı ölçümler ve sonuçlar sunar

Grafik ve metin alıntılarına değil, doğrudan içeriğe odaklı olan native reklamlar, yayıncılara ve müşterilerine daha iyi bir etkileşim platformu sundukları gibi, daha anlamlı ve derinlemesine ölçüm imkanı da sunuyorlar. Örneğin geçtiğimiz yıl Upworthy, artık geleneksel istatistikler yerine “sayfada geçirilen zaman”ı kullanacağını, bunun daha iyi bir ölçüm metodu olduğunu açıkladı. Daha yakın zamana baktığımızda Conde Nast, Forbes, ESPN ve diğer büyük yayıncı kuruluşlar da zaman geçirmeyi en önemli metrik olarak kabul etmeye başladılar. Digital Content Next’in (eski adıyla Online Publishers association) anketlerinden birinin sonuçlarına göre yayıncı ve reklamcıların yüzde 80’i reklam alım ve satım ücretlerinin zaman bazlı metriklere göre belirlenmesini istiyorlar.

Native reklamcılık son bir iki yıldır gerçekten kendinden bahsettirmeye başlamışken, ilk elde edilen veriler tüketici etkileşimi ve metriklere dikkat konusunda umut vaat eden sonuçlar gösteriyor. Örnedğin IPG Media Labs ve Sharethrough tarafından yapılan bir araştırmada, katılımcıların banner reklamlardansa native reklamlara yüzde 25 oranında daha çok baktıkları görülmüş. Tüketiciler ayrıca native reklamlara yüzde 53 oranında daha sık bakıyorlar.

Native reklam yayıncıların dijital reklam çözümleri portfolyosunu genişletiyor

Pazarlamacılar hedef kitlelerine ulaşmak ve onlarla etkileşime geçebilmek için her zaman yeni yollar arıyorlar. Native reklamlar her ne kadar yeni bir konsept olmasa da (gazete ve dergilerin advertorial içeriklerini düşünün) native reklamın son zamanlarda gözde konumuna gelmesi pazarlamacılar için keşfedilmesi gereken yeni bir dijital kanal yaratıyor. Pazarlamacıların amaçları kampanyadan kampanyaya değişse de, pazarlamacıların gittikçe daha çok native reklamları kullandıklarını görüyoruz. Bunu görebilmemizin sebebi yazının başında bahsettiğimiz gibi native reklam yatırımlarının artması. Bir çok faktör arasında, bu gelişimi sağladığı için öncelikle içerik pazarlamaya teşekkür etmeliyiz. Artık pazarlamacılar da içeriğin satışlarda ve pazarlamada olumlu etkisi olduğunun farkındalar. Yayıncıların yeni native reklam formatları, içerik pazarlama girişimlerine yeni bir perspektif kazandırıyor.

Son olarak da reklam teknolojilerinin gittikçe sofistike olması, native reklam yapımlarının, izlenmesinin ve ölçümlenmesinin daha kolay olmasını sağlıyor; bu da reklam fiyatlarının düşmesini ve performansı artırıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*