26 Nisan 2018

Neden Fiyat Karşılaştırma Sitelerinde Yer Almalısınız?

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 

Fiyat Karşılaştırma 1Çünkü fiyat karşılaştırma siteleri alışverişin başlangıç noktasıdır. Ürünler hakkında özellikler sunduğu gibi tüketicilere en ucuza nereden satın alabileceklerini gösterir. Ayrıca tüketiciler ürün seçimi esnasında ürünleri birbiriyle kıyaslayabilirler. Dolayısıyla tamamen alışveriş içerikli olan bu platformlarda alışveriş yapma potansiyeli olan tüketiciler gezinir.

Siz de var olan bu müşteri kitlesinin içerisine girerek ürünlerinizi pazarlayabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz. İşte bu yüzden fiyat karşılaştırma sitelerinde yer almalısınız.

Fiyat karşılaştırma sitelerine entegrasyonda teknik çalışmalar nasıl yapılmalıdır?

Fiyat karşılaştırma sitelerinin bazılarında XML entegrasyonu ile çalışmalar yapılırken bazılarında da SPIDER sistemi ile çalışmalar yapılmaktadır. Sistem ne olursa olsun sizden istenilen teknik çalışma tam anlamıyla yapılmalıdır.

XML sisteminde sizlere bir desen verilir. Siz bu desene uygun olarak XML’inizi oluşturursunuz. Burada en önemli nokta desen içerisinde bulunan alanları mümkün olduğunca tam, eksiksiz ve etkin doldurmanızdır. Daha sonra ise XML’inizi kontrol etmelisiniz. Fiyat karşılaştırma sitesine ürün, fiyat, stok güncellemelerinin doğru yansıtılıp yansıtılmadığını belirli periyotlarla takip etmelisiniz.

SPIDER sisteminde ise sitenizin kolay okunabilir olması çok önemlidir. Çünkü bu sistemde robot yazılımlar sitenize gelir ve ürün bilgilerini alıp fiyat karşılaştırma sitesine entegre eder. Burada SPIDER sisteminin okumasını engelleyen teknik sorunlar varsa giderilmelidir. Bunun dışında zaman zaman ürün bilgileri, fiyat, stok bilgileri kontrol edilmelidir. Çünkü bazen bu sistemler de güncel bilgileri fiyat karşılaştırma sitelerine yansıtmamış olabilir.

Fiyat karşılaştırma sitelerinde ne tür pazarlama çalışmaları yapılmalıdır ?

Fiyat Karşılaştırma 2Fiyat karşılaştırma sitelerinde yer aldıktan sonra satışlarınızı artırmak ve markanızı tanıtmak için ekstra reklam çalışmaları yapmanızda fayda vardır. Tamamlayıcı nitelikte olan bu reklam çalışmalarının başlıcaları şunlardır:

BANNERLAR: Fiyat karşılaştırma sitelerinde e-ticaret mağazalarının faydalanabilmesi için banner alanları oluşturulmuştur. Bu alanlarda herhangi bir ürüne, banka kartına, ödeme sistemine, kargo kampanyalarına, kategoriye veya markanıza yönelik reklam çalışması yapabilirsiniz. Tabi bu çalışmaları yaparken gelişi güzel yapmamanız gerekmektedir. Bannerın tasarımına çok dikkat etmelisiniz. Bunun yanında çalışma sonrası istatistiki bilgilere ulaşmak için bannerınızın kaç defa görüntülendiğini ve tıklandığını sayan yazılımsal kodları bannerlarınızda bulundurun. Bu şekilde yaptığınız reklam çalışmasının verimliliğini ve geri dönüşünü ölçebilirsiniz.

SPONSOR MAĞAZA: Hemen hemen tüm fiyat karşılaştırma sitelerinde bulunan bu özellik sayesinde fiyatınız ne olursa olsun herhangi bir üründe listelenen mağazalar arasında en üstte birinci sırada listelenirsiniz. Google’da ilk sırada bulunma mantığı ile gidersek ilk sayfanın birinci sırasında olmak her zaman daha fazla müşteri demektir. Aynı şekilde daha fazla müşteriyi e-ticaret sitesine çekmek sponsor mağaza çalışması ile de sağlanabiliyor. İlk sırada bulunduğunuz için en ucuz olan mağaza psikolojisi ile daha fazla ziyaretçi sitenize ulaşabiliyor. Sponsor mağaza olmak istediğinizde kategorileri ve ürünlerin seçimini yaparken spesifik çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Popüler olan ürünlerde fiyatınız çok iyi değilse sponsor mağaza uygulaması sizin için çok iyi olacaktır.

Bu reklam çalışmalarının dışında fiyat karşılaştırma sitelerindeki e-posta pazarlaması çalışmalarında, özel günler ve dönemler için hazırlanmış reklam projelerinde yer almanız sizin için faydalı olacaktır.

Ürünlerde satış fiyatım diğer mağazalara göre pahalı olmasına rağmen yer almalı mıyım?

Fiyat karşılaştırma sitelerinde fiyatınız pahalı olsa bile yer alın. Çünkü bazı tüketiciler hizmet kaliteniz için fiyatınız pahalı olsa bile sizi tercih edebilir. Online mağaza dışında fiziksel mağazalarınız da varsa bu sizin için çok iyi olacaktır. Çünkü bazı tüketiciler online araştırıp offline satış yapan mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Son olarak da en pahalı mağaza olarak listelenseniz bile sitenizin logosu gösterimde olacağı için tüketicilerin hafızalarında marka veya site isminizi bırakabilirsiniz.

Fiyat karşılaştırma sitelerinde yayınlanan ürün sayınız ne kadar olmalı?

Sitenizde yayınlanan tüm ürünlerin fiyat karşılaştırma sitelerinde de yayınlanmasını sağlayın. Çünkü ne kadar çok üründe listelenirseniz o kadar çok müşteri sitenizi ziyaret eder. Dolayısıyla satışlarınız da artar.

Öncelikle hangi ürünlerde ve kategorilerde yayınlanmalıyım?

İnternet kullanıcıları son zamanlarda hazır giyim ürünlerine ağırlık verse de genelde teknoloji ürünlerini internetten satın almaktadır. Bunun için öncelikli olarak bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinesi ve beyaz eşya kategorisindeki ürünlerinizi yayınlatın. Daha sonra diğer tamamlayıcı kategorilerde çalışmalar yapabilirsiniz. Bu durum XML sistemi ile çalışan fiyat karşılaştırma siteleri için geçerlidir. Çünkü bu sistemi kullanan sitelerde manuel işlemler olduğundan fazladır ve ürünlerinizin geç yayınlanmasına sebep olur.

Sadece Akakçe, Ucuzu ve Cimri.com gibi fiyat karşılaştırma sitelerinde yer alarak milyon TL cirolara ulaşabilirsiniz. Belki inandırıcı gelmeyebilir ancak bu gerçek. İnternette gördüğünüz birçok e-ticaret sitesi cirolarının en az %25’ini bu fiyat karşılaştırma sitelerinden elde ediyor. Hatta daha önce yapmış olduğum bir eticaret projesinin sadece fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde 1 milyon TL üzerinde ciro yaptığına da şahit oldum.

Uzun lafın kısası; fiyatınız ne olursa olsun fiyat karşılaştırma sitelerinde muhakak size de bir pay düşecektir. Yeter ki doğru analiz edin ve doğru hamleler yapın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Mustafa der ki:

  Merhaba, fiyat karşılaştırma sitelerinin fiyatlandırma politikaları hakkında biraz bilgi vermeniz mümkün mü?

  • Eyüp Karadoğan der ki:

   Mustafa Bey,

   Sorunuzu biraz daha detaylandırabilir misiniz?

   • Mustafa der ki:

    yani eticaret sitemizin akakçe gibi karşılaştırma sitelerinde yeralmasının maliyeti nedir diye sormak istemiştim 🙂

 2. Fiyat karşılaştırma siteleri tıklama başına maliyet esasına göre çalışır.karşılaştırma sitelerinin fiyat politikaları farklıdır. Ama ortalama 0,2 kruş ile 0,1 kruş arasındadır. her bir ürün gurubunun tıklanma maliyeti farklıdır. örnek telofonda tıklama başı 0,17 kuruşken, beyaz eşyada 0,15 kruş olabilir. 250 tl bir reklam vererek ortalama 1500 tıklama alabilirsiniz. kullanıcıların % 3 alış veriş yapsa kaar elde edebilirsiniz 45/1500=% 3 yapar. tabi elde edilen kaar ürün guruplarının fiyatına gör değişecektir. satın alınan ürünün fiyatı ne kadar yuksekse, kaar da o kadar yüksektir. Eticaretmag.com a teşekkurler gerçekten güzel bilgiler var.

Fikrini söyle

*