18 Kasım 2018

Neden “Hala” E-Posta Pazarlama?

vintage-mail-009E-posta pazarlamanın e-ticaret şirketleri için önemi halen devam ediyor. Birçok şirket yolladıkları e-postalar aracılığıyla tüketicilere ulaşırken, tüketiciler de bu e-postalar aracılığıyla e-ticaret şirketlerinin ürün ve kampanyalarından haberdar olabiliyor.

Bu pazarlama yöntemini kötüye kullanarak ürün tanıtımı yapma niyetiyle e-postalarını spame dönüştürüp, kullanıcıları bu tür e-postalara karşı önyargılı olmaya iten markalar olsa da yapılan araştırmalara göre internet üzerinden alışveriş yapanların üçte biri e-ticaret şirketlerinin gönderdiği e-postalar aracılığıyla internetten alışveriş yapıyor.

Doğru kullanıldığında kullanıcı üzerinde oldukça etkili olan e-posta pazarlamayı hala tercih etmeniz için birçok farklı neden bulunuyor. Bu nedenlerin en başında ise tıklama oranının (click throuh rate) diğer online reklam yöntemlerinden daha yüksek olması geliyor.

Hedefli e-posta pazarlamasıyla doğru kullanıcıya ulaşabilirsiniz

E-ticaret firmaları, sitelerine gelen kullanıcıların isteklerini ve bilgilerini değerlendirerek hedefli e-posta pazarlaması yapabilirler. Böylelikle kullanıcıların isteklerine, ihtiyacına ve zevklerine göre farklı ürünler sunma şansı yakalayabilirler; ancak burada bir nokta öne çıkıyor. Her ne kadar kullanıcıların %50’si şirketlerin yolladıkları e-postalarda isimleri yanlış yazıldı diye, %40’ı da cinsiyetinin yanlış yazılmasından dolayı kişisel bilgilerini doğru bir şekilde paylaşmadıklarını belirtseler de, şirketlerin %94’ü de tüketicilerin verdiği bilgilerden şüphe duyduklarını ve bu şirketlerin de %29’u yanlış bilgiler yüzünden tüketiciye ulaşamadıklarını söylüyor. Kısacası bu durumda her iki taraf da sütten çıkmış ak kaşık olmaktan oldukça uzak.

Ancak eğer şirketler, e-posta pazarlama konusunun üstüne daha da düşerlerse bu gibi durumları ortadan kaldırarak tüketicilerin kendilerine daha çok güvenmelerine olanak sağlayarak, daha doğru bir hedefli pazarlama yapabilirler.

E-posta pazarlamasında yeni taktik ve yöntemler de deneyebilirsiniz. Kullanıcıların isteklerine göre oluşturulan farklı-posta listeleriyle hedefli gönderim yaparak farklı mesaj ve promosyon kampanyaları düzenleyebilir, ne tür tepkiler aldığınızı, hangi e-postaların ne kadar açıldığını ölçümleyerek sizin için hangi stratejinin daha çok işe yaradığını keşfedebilirsiniz. Bunun yanı sıra hazırladığınız bu listeleri sosyal medya kanallarınızda ve internet sitenizde bu listeleri kullanıcılara sunabilirsiniz.

Düzenli yollanan e-postalarla markanızın akılda kalmasını sağlarsınız

E-posta pazarlama ile yeni ürün ve kampanyalarınızı sürekli olarak kullanıcılara tanıtabildiğiniz için, hem bu işlemi ücretsiz yapabilir hem de bir süre sonra kullanıcıların aklında doğrudan yer edinebilirsiniz. Tüketiciler sizin isminizi hatırladıkları zaman ve sağladığınız bu hizmetten mutluluk duyuyorlarsa müşteriye dönüşme oranları da daha yüksek olur.

Son dönemlerin trendlerinden sosyal ticaretin başarısının arkasındaki nedenlerden biri de tüketiciyi sadece müşteri olarak görmeyerek, onu marka hakkında konuşturmak, bilgilendirmek ve onu aslında müşteri deneyimi süresince şirketin içine dahil etmek. Şirketin içine dahil etmeyi daha da açacak olursak, siteyi ziyaret eden kullanıcıyı alışverişe başlamadan önce onu sosyal ağlarda yakalayarak, o tüketiciyi bir müşteriye dönüştürüp, alışveriş sürecinden sonra da o müşterinin marka hakkında konuşmasını sağlamak denebilir.

Bunu e-posta pazarlamada da bir nevi yapmak mümkün. Tüketiciyi sürekli bir müşteriymiş gibi görmekten ziyade, onun aslında bir kullanıcı olduğunu fark ederek, e-postalarınızda o kullanıcıya sektör hakkında bilgiler sunmak, yeni trendleri göstermek, onu tanımak ve ilgi alanlarıyla ilgili satıştan uzak bilgiler sunmak kullanıcının ilgisini çekecektir. Ne yazık ki birçok şirket, gündelik hayatın sadece işten oluşmadığı anlayışını unuttuğu için e-posta listelerindeki kullanıcıların her zaman müşteri olmadığını da unutuyor.

E-postaları mobile optimize ederek mobil kullanıcılara ulaşabilirsiniz

mailbox-iphone-uygulama-080213
E-posta pazarlamadan bahsederken 2013’ün trendi mobilden bahsetmemek olmaz. Araştırmalar gösteriyor ki mobil cihaz sahiplerinin yarısı e-postalarını mobil üzerinden okuyor. Mobil cihazlar arasında ise tabletler, e-posta okuma konusunda akıllı telefonlardan daha yaygın olarak kullanılıyor. Araştırmaya katılanların %88’i günlük aktiviteleri olarak e-postalarını tabletleri üzerinden kontrol ediyor ve bu kesimin %18’i günde en az 10 kez bu işlemi yaptığını belirtiyor.

Başka bir araştırmada da kullanıcıların %44’ü e-postalarını mobil cihazlarının üzerinden okuduklarını belirtiyor. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı kullanıcılara yollanan e-postaların aynı zamanda mobil cihazlara uyumlu olması da oldukça önemli. E-postaları mobile optimize ederken dikkatli davranan şirketler online alışveriş konusunda rakiplerinin önüne geçebilir; çünkü hatırlatmak gerekirse 2012 yılında akıllı telefon ve tabletler üzerinden gerçekleşen alışveriş hacmi 22 milyar dolar seviyelerindeydi.

Mobil olan ilginin yanı sıra sosyal medya kanalları da ürün reklamı ve kampanyası sunmak için oldukça etkili mecralar; fakat sosyal medya doğası gereği kişilerin sosyalleşmek ve etkileşimde bulunmak istediği alanalar olarak öne çıkıyor. Ciddi ve içerik konusunda çok fazla detayı barındıran mesajlar sunmak bu platformlarda kimi zaman zor olabiliyor. Bu sebeple e-postalar, sosyal medya kanallarına kıyasla kelime ve görsel limitine ihtiyaç duymadıkları için kullanıcılara daha fazla seçenek sunabilecek bir alternatif olarak öne çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*