13 Kasım 2018

Netflix %13’lük Ciro Artışı ile Yeni Avrupa Pazarları Peşinde

Arka arkaya yaptığı hatalarla ABD online video pazarında yepyeni oyuncuların doğuşuna olanak tanıyan Netflix, son aylarda attığı düzeltme adımları ile müşterilerini geri kazanmaya başlamıştı.

Online video izleme ve DVD gönderim hizmetlerini birbirinden ayırarak DVD hizmetinin fiyatını yükselten Netflix, kısa bir süre önce bu atağından da vazgeçerek fiyatları eski oranlarına getirdiğini açıklamıştı.

2012 2. çeyrek verilerini açıklayan Netflix, yayınladığı rakamlarla üyelerinin kalbini tekrar kazanmaya başladığını göstermiş oldu.

Cirosunda 2011 yılının aynı çeyreğine kıyasla %13 artış gözlemleyen firma, yeni artışla beraber global genişleme planlarına daha fazla ağırlık vereceklerini açıkladı.

4. çeyreğe kadar Avrupa’da yeni bir pazara açılacaklarının sinyalini veren Netflix tarafından paylaşılan 2012 2. çeyrek verileri şöyle;

  • Üye sayısında 2011’in aynı çeyreğine kıyasla %17.4 artış gözlemlendi. Firma tarafından paylaşılan rakamlara göre, 2011 ilk çeyrek üye sayısı 24.1 milyon kişi iken, bu rakam 2012 ilk çeyreğinde 28.3 milyon kişiye yükseldi.
  • DVD kullanıcı sayısının 10 milyon kişiden 9.2 milyon kişiye indi. DVD kullanıcılarının 6.7 milyonunun aynı zamanda online video hizmeti üyesi olduğu da paylaşıldı.
  • Satış rakamları 788.6 milyon dolardan 889.2 milyon dolara çıkarak %12.8 artış gösterdi.
  • Güney Amerika üye sayısı 10 ayda 1 milyon kişiye yükseldi. Firmanın toplam uluslararası üye sayısı 3.7 milyon kişi olarak belirtildi.
  • İlk çeyreği uluslararası genişlemeler dolayısı ile zararla kapatan Netflix, 2012 2. çeyreğinde 6 milyon dolar karlılık açıkladı. Firma son çeyrekte ise yeni yayılma politikaları dolayısı ile zarar beklediklerini paylaştı.

Netflix CEO’su Reed Hastings güçlü bir ikinci çeyreği geride bıraktıklarını açıklayarak, 3. çeyrekten beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*