16 Kasım 2018

Netflix’in 3. Çeyrek Raporu: Globaldeki Büyüme Sürüyor

ABD’li online video kiralama şirketi Netflix, 2012 yılının üçüncü çeyreğine ait rakamları kamuoyu ile paylaştı. Geçtiğimiz sene aynı dönemde elde ettiği 822 milyon dolar olan net gelirini bu yıl 905 milyon dolara çıkardığını açıklayan şirket, özellikle Avrupa pazarını hedefleyerek attığı adımlar ile daha da büyüyeceğinin sinyallerini verdi.

2012′nin ilk çeyreğini ise zararla kapatan Netflix, uluslararası genişleme politikası ve fiyat artışları ile özellikle ABD’de bariz bir üye kaybı yaşamıştı. Ancak uyguladığı başarılı pazarlama stratejileri sayesinde gerek Amerikalı gerekse global müşterilerinin gönlünü yeniden kazanan şirket, sadece bu çeyrekte ABD’li abone sayısını 1.16 milyon artırarak toplamda 25.1 milyona çıkarmayı başardı. Kaldı ki, 2012 yılında toplam 7 miyon ABD’li abone hedefi koyan Netflix, ilk çeyreğinde elde ettiği 2.1 milyon rakamını da eklersek, yıl sonuna kadar bu hedefine oldukça rahat bir şekilde ulaşacaktır.

Geçtiğimiz yaz aylarında İskandinavya pazarına adım atacağını duyurduğumuz Netflix’in, deniz aşırı ülkelerdeki performansı da oldukça etkileyici bir ivme yakalamış durumda. Bu çeyrekte elde ettiği 690 bin yeni kullanıcı sayısıyla ABD dışındaki abone sayısını 4.31 milyona çıkaran şirket, Avrupa pazarına İngiltere’nin ardından sağlam bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Amerika dışındaki yayınlarına ilk olarak 2010 yılında Kanada ile başlayan firma, hemen ardından Güney Amerika pazarına giriş yaparak deniz aşırı ülkelerde de büyük adımlar atacağının sinyallerini vermiş oldu. Bu yılın başlarında ise İngiltere ve İrlanda yayınlarına start veren Netflix, global genişleme planlarına daha da hız vermeyi planlıyor. Dördüncü çeyreğin sonunda toplam 27.1 milyonluk yerel abonelik rakamına ulaşmayı hedefleyen Netflix, aynı dönemde 581 milyon ila 588 milyon dolar arasında da bir gelir elde etmeyi beklediğini belirtti.

Yıl sonuna kadar Kuzey Avrupa pazarına giriş yapması beklenen şirketin, bir sonraki adımının Orta Avrupa ve Türkiye olacağını tahmin etmek çok güç olmasa gerek. Aylar önce sitesinin kariyer sayfasında Türkçe bilen eleman aradığını duyuran şirket, bu şekilde Türkiye pazarına da göz kırpmış oldu. Özellikle çalışan ve TV’deki favori dizi ve programlarını izlemeye vakit bulamayan kesim için oldukça kullanışlı olabilen Netflix’in atacağı yeni adımları hep birlikte takip ediyor olacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*