17 Kasım 2018

Netmoda.com: Farklı Markaların Ürünleriyle Kombinler Oluşturma Platformu

Online alışveriş kavramını fiziki dünyadaki alışveriş alışkanlıklarından bağımsız düşünmek olmaz. Tüketici, sanal dünyada da olsa bazı davranışlarını devam ettirme eğilimine sahip. Farklı ürünleri aynı mağazada kombinleyip, üzerinde deneme isteği de bunlardan birisi elbette. Bu sebeple sistemini kombin yapma üzerine tasarlayan e-ticaret siteleri gerek dünya çapında, gerekse ülkemizde oldukça ilgi görüyor.

Melek yatırımcı desteği ile geçtiğimiz Haziran’da kurulan ve Kasım ayında aktif olarak hizmet vermeye başlayan Netmoda.com, kullanıcıların kendi zevklerine göre giyim ve aksesuar kategorilerinde kombinler yaratabilecekleri bir “sosyal moda platformu” olarak son dönemlerin en dikkat çekici girşimlerinden.

Ahmet Buğra Ferah, Tolga Önal ve Fatih Yılmaz adlı üç arkadaş tarafından hayata geçirilen proje, aynı zamanda sosyal bir platform görevine de sahip. Çünkü burada kullanıcılar, yaptıkları kombinleri başkaları ile paylaşma ve moda ile ilgili birbirleriyle fikir alışverişinde bulunma şansına sahipler. Biz de gelecek vadettiğini düşündüğümüz Netmoda.com girişimi hakkında ayrıntılı bilgiyi kurucu ortak Ahmet Buğra Ferah’tan aldık.

17 kişilik bir ekibe sahip olan girişim, yaş ortalaması 24 olan çalışanlardan oluşuyor. Yaşların bu denli genç olması da; hem online dünyayı iyi analiz etmelerine, hem de modayı yakından gözlemlemelerine yol açıyor haliyle. Yazılım, içerik ve pazarlama olarak 3 ana departman altında çalışmalarını sürdüren ekipte; kurucu ortaklardan Tolga Önal’ın Almanya merkezli Namotto Web Teknoloji şirketi yazılım, İrlanda’da 2 kişilik bir ekip ise SEO görevini üstlenmiş durumda. Türkiye ayağında ise 3 kişilik iş geliştirme departmanına ek olarak, içerik kısmı İstanbul ofislerindeki moda danışmanı, editör ve sanat yönetmenlerinden oluşan bir ekip tarafından idare ediliyor.

6 ay sonra aylık 1 milyon tekil ziyaretçi hedefleniyor

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi girişim henüz çok yeni. Kuruldukları günden bu yana organik bir büyüme gerçekleştiren Netmoda.com’un kurucuları, bu süre zarfında siteye gelen kullanıcıların davranışlarını inceleyerek sağlıklı bir strateji geliştirme yoluna gitmişler. Aralık sonu itibarı ile pazarlama aktivitelerini başlatacaklarını belirten Ahmet Buğra Ferah, 6 ay sonrası için aylık 1 milyon tekil ziyaretçi hedeflerinin olduğunu ifade ediyor.

Ferah: “Organik sosyal büyüme diye adlandırdığımız Facebook Open Graph App ile farklı bir konumlandırma olacağını düşünüyoruz. Pazarlama faaliyetlerini sadece üye kazanmak olarak düşünmeyip modada kullanıcının aradağı herşeyi bulabileceği bir platform olarak tanımladığımız için Arama Motoru Optimizasyonu bizim için ayrı bir öneme sahip. Pazarlama denince hep dışarıdan üye kazanımı akla geliyor ama inbound marketing’e Türkiye’de henüz yeterli önem verilmiş değil. Kullanıcının davranış ve isteklerini ölçümlenip kullanıcıya özel pazarlama aktiviteleri önem verdiğimiz konular arasında Online mecra dışında reklamı kısa vadede düşünmüyoruz.”

Gelelim biraz da Netmoda’nın işleyişine. Kullanıcılar satın almak istedikleri ürünler için ürünün satıldığı e-ticaret sitesine yönlendiriliyor. Ancak burada dikkat çekmek gereken nokta, sitenin hiçbir yerinde “Satın al” butonunun yer almıyor oluşu. Bunun yerine alışveriş sepeti logosu ve ürünün satıldığı online alışveriş sitesi belirtiliyor. Modaseverler, beğendikleri ürünleri “sürükle-bırak yöntemi” ile kombinleyebiliyor, gerektiği takdirde kesme, kırpma, döndürme gibi eylemleri de gerçekleştiriyor. Kullanıcılarına stokta olmayan ya da satıştan kalkmış bir ürünü göstermek istemediklerini ifade eden Ferah, e-ticaret sitelerinden anlık veri paylaşımı ile kampanyaları, fiyat değişikliklerini ve stok durumunu güncelleyebildiklerini belirtiyor. Sitede aralarında; Morhipo, Gittigidiyor, Mango, Lidyana’ın da yer aldığı yerli ve yabancı kırktan fazla firmanın yer aldığını da belirtelim. Netmoda, bu firmalarla satışa odaklı bir gelir ortaklığı modelini yürütüyor.

Günlük yüzde 20’lik bir büyüme ile devam ediyoruz

Kısa vadede Türkiye’de moda sektöründe faaliyet gösterip, aynı zamanda e-ticaret alanında etkili olan firmalar ile olan iletişimlerini artırmayı planladıklarını belirten Ferah, uzun vadede ise internetten satış yapmayan firmaların e-ticarete kazandırılması, moda üzerine e-ticaret faaliyeti gösteren tüm firmalara kategori, bilgi akışı ve görsel yönleriyle belirli standardların oluşturulması gibi planlarının olduğunu da ekliyor.

Ferah: “Bugun itibarı ile 1000’e yaklaşan üye sayımız var. Gelen kullanıcıyı üye ol diye kaçırmayı istemiyoruz. Sitede gezmesi keşfetmesi bizim için önemli, bu da zaten kullanıcının sitede geçirdiği zaman ortalamasına yansıyor. Üye sayısı konusunda Organik büyümeyle bunu yakalamak önemliydi, üye sayısının çokluğu tüm web siteleri için önemlidir fakat kullanıcılar arası etkileşimin sağlanması ve “inbound marketing” bu yönde daha önemli. Kullanıcının kendi arkadaşını çağıracak kadar sevdiği bir site olması lazım. Sitenin tekil ziyaret sayısı her gün hızlı bir şekilde artıyor. Günlük yüzde 20’lik bir büyüme ile devam ediyoruz.”

Girişimlerinin ana odak noktalarının şu an için kadın kullanıcılar olduğunu belirten Ahmet Buğra Ferah, sitelerinde henüz erkek ürünleri bulunmadığının altını çiziyor. Yakın zaman içerisinde Netmoda kullanıcılarının iOS ve Android işletim sistemli tabletlerden tarayıcı bazlı kombinler yapabileceklerinin müjdesini de veren Ferah, akıllı telefonlar için ekran boyutundan dolayı “Kombin Yap”ın haricinde tüm işlevlerin olacağı bir uygulamayı da hayata geçirceklerini duyurdu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*