18 Kasım 2018

Aydın: Yemeksepeti’nin Günlük Siparişinin Yüzde 30’u Mobilden [13/14 Dosyası]

yemeksepeti
Geçtiğimiz hafta start verdiğimiz ve Aralık ayının sonuna kadar her gün farklı bir dosyayı yayına alacağımız 13/14 dosyamıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Bugünün konuğu ise son dönemlerde yurtdışındaki faaliyetleriyle adından sıkça söz ettiren Yemeksepeti. Geçen seneki 2012/13 dosyamıza da konuk olan Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, geçtiğimiz yılki dosyada dikey e-ticaretin 2013’te oldukça önemli bir yere geleceğinin üzerinde durmuştu. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl mobilin de önemine değinen Aydın, 2012’de Yemeksepeti’nin günlük siparişlerin yüzde 16’sının mobilden geldiğini de söylemişti.

Bu yılın verilerine baktığımızda ise Yemeksepeti’nin mobil kullanımının neredeyse iki kat arttığını söyleyebiliriz. Röportajımızın devamında Yemeksepeti’nin 2014’teki planlarını ve Nevzat Aydın’ın gözünden önümüzdeki sene sektörü nelerin beklediğini okuyabilirsiniz.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Sizce Türk e-ticaret sektörü 2013 yılını nasıl geçirdi? Sektör için verimli bir yıl mıydı? Önceki yıllara kıyasla neler değişti?

2013 yılı sadece Türk e-ticaretinde değil, tüm dünyada mobil internetin yılı oldu diyebilirim. Perakendenin e-ticarete kaymasıyla başlayan sürece, e-ticaretin mobile kayışı eklendi. Artık firmalar, mobil cihazlar sayesinde kullanıcılarla doğru anda iletişime geçebildiği ve bu iletişimi mobil üzerinde anında satışa dönüştürme şansı olduğu için, alışverişin tanımı ve yapılma şekilleri farklılaşmaya başladı.

Genç ve teknolojiye hızlı adapte olabilen Türk nüfusu ve mobil cihazların fiyatlarının düşerek daha ulaşılabilir olması sayesinde sektörde mobilin hızlı yükselişi yaşandı. Artık e-ticarette bir işi mobilden bağımsız düşünmek neredeyse imkansız. Bu değişimin de hem yeni girişim projeleri, hem de oturmuş internet iş modelleri üzerinde yarattığı farklılığı izledik. İnsanların mobil yaşamından gücünü alan yeni projeler üretiliyor ve Yemeksepeti gibi 10 yıldan fazla tarihi olan e-ticaret firmaları giderek mobilleşmeye devam ediyor. Örneğin şu anda Yemeksepeti’nin günlük siparişinin yaklaşık yüzde 30’u mobil kanallardan veriliyor. Bu oranın 2015 yılı sonunda yüzde 50’yi geçeceğini öngörüyoruz.

Geçtiğimiz yılki dosyamızda 2013’ün dikey e-ticaretin yılı olacağına değinmiştiniz. Dikey e-ticarette bu yıl taşlar yerine oturdu mu yoksa dikeyde daha gidilecek alanlar var mı?

Geçtiğimiz yıl boyunca farklı alanda birçok dikey e-ticaret firması sektörde yerini aldı. Ancak dikkat çeken önemli bir nokta, en çok üzerinde konuşulan e-ticaret projelerinin, yeterli büyüklüğe ve karlılığa ulaşmalarının ardından hızlı büyümelerine devam etmek için yeni strateji arayışına girip farklı alanlara açılmaları oldu. Ayrıca 2013, ekosistemdeki yerel yatırımcı sayısının ve bu yatırımcılara verilen teşvikin artmasıyla birlikte e-ticaret girişimlerinin daha fazla yerel yatırım aldığı bir yıldı diyebiliriz.

nevzat aydin eticaretmag roprtaj
Yemeksepeti 2013’ü nasıl geçirdi? Sene başındaki hedeflerin ne kadarı gerçekleştirildi? 

Bu seneki en önemli hedefimiz coğrafi büyümemizi devam ettirmek ve  “yemek” denince ilk akla gelen marka olma vizyonumuzu destekleyici stratejiler oluşturmaktı. 2013 yılına kadar Foodonclick.com markasıyla sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nde aktif olarak faaliyet gösteren Yemeksepeti bu yıl içinde 4 yeni ülkede daha operasyona başlayarak (Umman, Katar, Suudi Arabistan, Lübnan), Türkiye ve dünya çapında büyüyen online paket servis alanında ciddi bir uluslararası oyuncu haline geldi. Yakın zamanda Yunanistan’da gerçekleştirdiğimiz yatırım ise bizi ilk defa Avrupa’ya taşıdı ve kendi operasyonumuz olmayan farklı bir markaya yapmış olduğumuz ilk yatırım oldu.

Ayrıca 2013 yılı içinde hayata geçirdiğimiz projelerimiz Lokum.com ile Türkiye’nin farklı yörelerinden lezzetleri üreticilerinden temin ederek kullanıcılarımıza sunarken, dışarıda yeme-içmeye dair her şeyi bünyesinde barındıran Papyon.com ile restoranlarda online rezervasyon imkanı sağlıyoruz. Kısacası Yemeksepeti, bünyesinde bulunan markaları Yemeksepeti.com, Lokum.com ve Papyon.com ile paket servisten dışarıda yeme-içmeye ve yöresel lezzetlerin keşfine kadar, kullanıcılarına 360 derecelik bir yemek kültürü sunuyor.

Aldığınız yatırımın ardından Yemeksepeti olarak 2013’te yurtdışında birçok farklı yatırım yaptınız. 2014’te yeni yatırımlar yapmayı hedefliyor musunuz? Yatırım yapacağınız bölgeleri neye göre seçiyorsunuz?

Hedefimiz Türkiye’ye yakın coğrafyalarda bir numaralı online yemek siparişi oyuncusu olmak. Şu ana kadar Orta Doğu bölgesinde uluslararası markamız Foodonclick.com ile kendi operasyonlarımızı açarak servis vermeye başladık. Yunanistan yatırımımız ise bizim için farklı bir markaya yaptığımız ilk yatırım olarak dönüm noktası oldu.

Yatırım yaptığımız bölgeleri paket servis kültürü ve alışkanlıkların Türk kullanıcıyla paralel olduğu pazarlara yapmayı tercih ediyoruz. Bundan sonra da operasyon anlamında sıfırdan başlamak ile birlikte, özellikle satın alma yoluyla farklı coğrafyalara açılmaya devam edeceğiz.

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler olacak? Sektörde 2014’te en çok ne konuşulacak? 

2014 yılı e-ticarette pazaryerlerinin yeniden öne çıktığı bir yıl olacak. Kullanıcı ve tedarikçiyi gerçek bir ihtiyaç etrafında buluşturarak sektörde doğru konumlanabilen pazaryerleri, ölçeklenebilirlik anlamındaki avantajlarını kullanarak önümüzdeki yılda sivrilecekler. Mobil alışveriş, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olarak, web alışverişine kıyasla çok daha hızlı büyüyor.

Bu değişime bağlı olarak alternatif ödeme sistemleri de çok daha sık karşımıza çıkacak. 360 derece pazarlama akımıyla birlikte doğru yer – doğru zaman – doğru içerik üçlemesinden faydalanarak mobilleşen dünyada alternatif ödeme sistemlerinden yararlanan markaların gerekli ivmeyi yakalayacağını düşünüyorum. Ayrıca 2014’de iş modelini sağlam temellere dayandırmadan, ölçeklenebilirliği tam olarak düşünmeden adım atan bazı popüler e-ticaret modellerinin zorlandığını görebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*